Najnowsze artykuły
-
Wysoki cukier na czczo, rano, chociaż stosujesz dietę? Przyczyną może być efekt brzasku i nowotwór
Skok poziomu hormonów o poranku, który podnosi poziom glukozy we krwi, jest stanem fizjologicznym. Ma służyć organizmowi w sprawniejszym wstawaniu i podejmowaniu codziennej aktywności. Niestety, u osób chorych, gdy ten proces jest zaburzony i nie do końca kontrolowany, cukier może dosłownie wystrzelić i poważnie zagrozić zdrowiu. Przyczyną takiego stanu bywa efekt brzasku.
-
Leci, kiedy nie powinno, gdy kichniesz, zaśmiejesz się, kaszlniesz. "Nietrzymanie moczu jest częstsze niż depresja"
Wokół nietrzymania moczu narosło wyjątkowo dużo szkodliwych mitów. Można odnieść wrażenie, że nikomu nie zależy na ich odczarowaniu, bo rynek środków higienicznych dla dorosłych i niedziałających suplementów ma się dzięki temu bardzo dobrze. Tymczasem nietrzymanie moczu to choroba, którą trzeba leczyć, a skuteczność prawidłowo dobranej terapii sięga 90 proc.
-
Jaki cukier powinien być po przebudzeniu? Czy glukoza 100 mg/dl to za dużo?
Samokontrola w przypadku cukrzycy to bardzo ważny element monitorowania choroby. Wiele osób zastanawia się, jaki cukier powinien być po przebudzeniu. Określone normy pomagają dbać o zdrowie. Nie każdy jednak wie, na czym polega efekt brzasku.
-
Vabbing. Wsuwanie palców do pochwy groźne dla zdrowia? Bez przesady!
Uwodzenie za pomocą intymnego zapachu nie jest żadnym nowym wynalazkiem rodem z TikToka czy odkryciem seksuolożki Shan Boodram, a metodą stosowaną jak świat światem. Vabbing to tylko modyfikacja. Groźna dla zdrowia? Chyba niekoniecznie, chociaż tak sugerują niektóre publikacje. Jest jednak pewne realne niebezpieczeństwo!
-
Co pić zaraz po przebudzeniu, żeby zgubić tłuszcz z brzucha? Dwa napoje musisz wyrzucić z kuchni
Jakie są najlepsze napoje na odchudzanie, po które możemy sięgnąć rano? Jest ich całkiem sporo, zaczynając od zwykłej wody. A czego powinniśmy unikać jak ognia? Przede wszystkim tych, które są dosładzane.
-
Twoje palce puchną, a paznokcie zmieniają kolor? To mogą być oznaki choroby serca
Nierzadko choroby sercowo-naczyniowe widać także na skórze i paznokciach. Jakie zmiany skórne powinny nas zaniepokoić?
-
Prof. Marzena Dębska: Miesiączka nie jest chorobą i nie ma powodu, żeby odbierała radość życia
Medycyna dysponuje dziś narzędziami, które pozwalają w znakomitej większości przypadków wyeliminować dolegliwości związane z menstruacją. Wiele kobiet nie chce z nich korzystać lub nikt im nie powiedział, że taki ból nie jest niczym naturalnym. Kobiecość nie musi boleć. Czas skończyć z tym mitem, nieraz przekazywanym od pokoleń.
-
Za wysoki cholesterol. Objaw, który zauważysz na skórze. Zwróć uwagę na okolice oczu
Skąd się biorą tak zwane kępki żółte i czym są? Dlaczego świadczą o wysokim poziomie cholesterolu we krwi? Jakie inne objawy skórne powiązano z hipercholesterolemią.
-
Jakie są przyczyny demencji? Zwróć uwagę na zęby. Naukowcy odkryli pewną zależność
Demencja to nie tylko zapominanie imion, faktów lub zdarzeń z niedalekiej przeszłości. To rodzaj otępienia, który wpływa na jakość życia pod wieloma względami. Mimo postępu medycyny nadal nie wiadomo co ją wywołuje i dlaczego jedni zapadają na takie schorzenie, a inni nie. Naukowcy odkryli jednak pewną zależność. Okazuje się, że duże znaczenie ma stan uzębienia.
-
Ile można schudnąć w miesiąc? Czy 5 kg to dużo? Zapomnij o diecie cud
Gdy już zaczynamy się odchudzać chcielibyśmy widzieć rezultaty od razu. Jednak zbyt szybkie zrzucenie wagi to nie najlepszy pomysł. Drastyczna utrata masy ciała wiąże się z pewnymi problemami, wśród których luźno zwisająca skóra to tylko jeden z wielu, i to nie najistotniejszy. Jak bezpiecznie zrzucić wagę?
-
Co pić, żeby odstraszyć kleszcze? Tak odstraszysz "pasażerów na gapę"
-
Dieta cukrzycowa - czy można jeść ser żółty lub pleśniowy?
-
Dzieci chcą wiedzieć więcej o bezpieczeństwie w sieci. I liczą na rodzicówMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Napoje, które pomogą ci zgubić tłuszcz z brzucha oraz takie, których musisz unikać
-
Post przerywany - w czym pomoże ten rodzaj diety? Szybki spadek z wagi to kropla w morzu
- Jaka matka taka córka? Mamy przenoszą ryzyko otyłości na córki. A co z synami?
- "Grubasy kradną leki cukrzykom", a może odwrotnie?" Mity w aferze o Saxendę i resztę
- Czym jest kardiomiopatia połogowa?
- Kto powinien ograniczyć nabiał? Dietetycy: Problemu nie można bagatelizować
- Co jeść, by wzmocnić kości i stawy? Ten niepozorny deser jest źródłem kolagenu
-
Jakie są objawy cukrzycy u dzieci? Jeden objaw jest szczególnie niepokojący
Cukrzyca typu 1 zaczyna się zwykle w dzieciństwie lub we wczesnej młodości, natomiast cukrzycę typu 2 kojarzymy ze średnim lub starszym wiekiem. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. W ostatnich latach coraz więcej dzeci i młodzieży zapada na typ 2. Jak rozpoznać wczesne bjawy cukrzycy u dziecka?
-
Rak wątroby - te objawy powinny wzbudzić twoją czujność. Koniecznie skonsultuj je z lekarzem
Kiedy odczuwamy dolegliwości w obrębie jamy brzusznej, w okolicach prawej strony to często myślimy, że to na pewno rak wątroby. Objawy jednak nie muszą sygnalizować nowotworu. Dlatego samodzielne stawianie diagnozy nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.
-
Co na przeziębienie? Moja domowa metoda sprawiła, że szybko stanęłam na nogi. L4 nie było potrzebne
Domowe sposoby na przeziębienie są bardzo zróżnicowane. Jednak kiedy to mnie dopada infekcja, staram się zwalczyć ją własnymi metodami. Kilka dni temu miałam spory katar, bolała mnie głowa, mięśnie i stawy. Obyło się bez gorączki, ale myślałam, że będę musiała skorzystać ze zwolnienia z pracy. Na szczęście szybko odzyskałam siły. Jak to możliwe?
-
Nasz Ignacy ze wspaniałą nagrodą. Niewiele brakowało, a nie odebrałby jej osobiście
Dla młodego człowieka z mukowiscydozą o ciężkim przebiegu szansa na wystąpienie publiczne i bezpieczne zwiedzanie miejsca uczęszczanego przez tłumy ludzi w sezonie infekcyjnym graniczy z cudem. Taką nagrodę przewidywał regulamin konkursu dla dzieci i młodzieży, które tej choroby doświadczają. Sześcioletni Ignacy Pietkiewicz jest jednak szczęściarzem - nie tylko wygrał konkurs, ale przede wszystkim życie - otrzymuje już leki, które sprawiły, że ta wycieczka była w ogóle możliwa. Setki chorych nadal czekają.
-
Jak przyspieszyć spalanie tłuszczu i utrzymać efekt? Zwróć uwagę na te czynniki
Kluczem jest wprowadzenie kilku zmian w diecie i stylu życia. Nie obejdzie się bez większego wysiłku.
-
Co jeść, żeby nie przytyć? Niektóre produkty możesz wcinać bez ograniczeń. Dieta to nie głodówka
Odchudzanie często kojarzy się z restrykcyjną dietą, a nawet głodem. Jednak to nie prawda. Wręcz przeciwnie, zrzucanie zbędnych kilogramów powinno polegać na eliminowaniu z diety niektórych produktów. Inne zaś możemy spożywać bez ograniczeń. Jak schudnąć i czerpać z tego przyjemność? Ważne jest także odpowiednie nastawienie.
-
Prawidłowy poziom cukru u 60-latka. Czy cukier 110 to już cukrzyca? Bądź czujny
Szacuje się, że niemal co trzecia osoba z hiperglikemią nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu. Na jakie objawy zwracać uwagę i jakie są normy cukru we krwi? Kiedy powinniśmy udać się do lekarza?
-
Halo, słyszycie nas?! To najnowszy quiz o słuchu. Podołacie?
Do zdobycia 8 punktów
-
Okres co 2 tygodnie - czy jest czym się martwić?
Okres co dwa tygodnie - czy należy zgłosić się do lekarza? Jak często należy mieć miesiączkę? Choć nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, przywykliśmy sądzić, że jedynie okres pojawiający się w cyklu około 28 dniowym jest tym właściwym. Co jednak robić, gdy naszym problemem jest okres co dwa tygodnie? Czy nasza wiedza na temat regularności miesiączek nie wymaga korekty?
-
Jak schudnąć z brzucha? Cztery zasady, dzięki którym wysmuklisz sylwetkę i pozbędziesz się boczków
Ile można schudnąć w miesiąc i jak pozbyć się boczków? To pytanie pada coraz częściej, zwłaszcza jeśli zależy nam na osiągnięciu wymarzonej sylwetki na wiosnę, czy lato. Jednak kluczowe jest dbanie o zdrowie, dlatego warto poznać cztery zasady bezpiecznego odchudzania.
-
Co jeść na kolację, aby mieć dobry cholesterol? Jedna ważna zasada do wprowadzenia w życie
Kluczem jest wybieranie takich produktów, które niejako "wyciągają" cholesterol, wiążąc go i usuwając z organizmu. Trzeba też dokonać pewnej fundamentalnej zmiany.
-
Jak szybko odetkać zatoki z ropy? Już po kilkunastu sekundach poczujesz ulgę
Przy zapaleniu zatok i towarzyszącym mu katarze często mamy poważne trudności z oddychaniem przez nos, a zalegająca tam wydzielina miesza się z ropą. Jak w takich sytuacjach możemy sobie pomóc?
-
Rak Bidena - jak to możliwe, że prezydent trzy dni po zabiegu był już w Ukrainie
Rak podstawnokomórkowy skóry został usunięty z powierzchni klatki piersiowej prezydenta USA 16 lutego. Zaledwie cztery dni później Joe Biden dotarł do Kijowa i zadziwił cały świat, jako człowiek nieustraszony. W kontekście choroby nowotworowej jego wyczyn wydaje się jeszcze bardziej imponujący. Co spotkało prezydenta i jakie są rokowania w takim przypadku?
-
Naprotechnologia - alternatywna metoda w leczeniu problemów z płodnością
Naprotechnologia to metoda związana z leczeniem niepłodności. W dzisiejszych czasach coraz więcej par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Wiele z nich szuka rozmaitych rozwiązań, które mogłyby przybliżyć je do sukcesu, sięgając po wszystkie dostępne metody. Jedną z takich metod jest naprotechnologia. Co to jest naprotechnologia? Czy realnie może ona pomóc walczyć z bezpłodnością?
-
Drętwienie rąk może być objawem poważnej choroby. Nie lekceważ go
Jedną z najczęstszych przyczyn drętwienia dłoni jest zespół cieśni nadgarstka, ale może to być także zapalenie nerwów, a nawet niedobory żywieniowe. Jeśli drętwieje nam prawa dłoń i ten stan trwa już długo lub towarzyszą mu inne niecodzienne objawy, nie powinniśmy tego lekceważyć. Istnieje wiele schorzeń, które mogą za to odpowiadać.
-
Te dentystyczne zabiegi są darmowe i refundowane przez NFZ. Zapomnij o słonych kosztach
Leczenie zębów w prywatnym gabinecie to słony wydatek - jak się jednak okazuje, płacąc składkę na ubezpieczenie zdrowotne, można skorzystać z pakietu zabiegów i wizyt za darmo. Wyjaśniamy, kiedy można skorzystać z darmowego dentysty na NFZ i z jakimi problemami się tam kierować.
-
Jak zbić ciśnienie? Poza zmianą stylu życia warto znać sprawdzone sposoby. Pomogą już w kilka minut
Nadciśnienie tętnicze występuje częściej niż mogłoby się nam wydawać. Wiele osób żyje latami w nieświadomości, że ich ciśnienie nie do końca odpowiada przyjętym normom. Wynikać to może ze stresu, szczególnie tego przewlekłego, lub chorób układu sercowo naczyniowego. Jak zbić ciśnienie samodzielnie i radzić sobie z kiepskim samopoczuciem? Istnieje kilka sposobów.
-
Wczesne objawy udaru. Na co trzeba uważać? Czy przed udarem da się uchronić?
Wczesne objawy udaru mogą nie być jednoznaczne. Na co należy uważać znajdując się w grupie ryzyka? Skutki udaru mogą być nieodwracalne, prowadzić do niepełnosprawności, a nawet do śmierci. Warto wiedzieć, jak rozpoznać objawy udaru mózgu, by móc natychmiast zareagować.
-
Tyfus: co to jest? Czy może być śmiertelny?
Tyfus: co to jest? Odpowiedź na to pytanie dobrze znają (bądź znali) jeszcze nasi dziadkowie. Ta choroba przez wiele stuleci dziesiątkowała ludność, nie oszczędzając nawet koronowanych głów. Czy grozi nam także dziś?
-
Laktoza twój wróg? Nie wierz, że pozbędziesz się nietolerancji dzięki tabletkom bez recepty
Nietolerancja laktozy bywa często mylona z alergią na białka mleka krowiego. Nie musi jednak być mniej poważnym problemem zdrowotnym, jak kiedyś sądzono. Chociaż łatwiej stosować dietę bez laktozy niż uczulających białek, lekceważenie schorzenia może doprowadzić do zespołu jelita drażliwego, osteoporozy, a nawet astmy.