Najnowsze artykuły
-
20 mln - tyle ludzi uratowały szczepionki przeciw COVID-19 przez pierwszy rok
Tylko w ciągu pierwszych 12 miesięcy od wprowadzenia globalnego programu szczepień przeciwko koronawirusowi udało się uratować życie blisko 20 mln ludzi na całym świecie, co o ponad połowę ograniczyło liczbę potencjalnych zgonów z tego powodu - wynika z modelu matematycznego przedstawionego na łamach prestiżowego "The Lancet Infectious Diseases".
-
Rak piersi mocniej atakuje nocą - to ma znaczenie dla pobierania próbek do badań
Rak piersi roziewa się po organizmie przede wszystkim wtedy, gdy śpimy. Te "nocne" komórki są też znacznie groźniejsze, niż "dzienne".
-
Ile szpiku kostnego posiada człowiek? Czym jest i jak funkcjonuje szpik kostny?
Czy wiadomo, ile szpiku kostnego posiada człowiek? Szacuje się, że u dorosłego człowieka szpik kostny stanowi około 5 procent masy jego ciała, czyli zazwyczaj jest go od około 2,5 do 4 kilogramów. Sprawdzamy, czym jest i jak funkcjonuje szpik kostny.
-
Złe samopoczucie, ciągłe zmęczenie - czy da się coś z tym zrobić? Jak pozbyć się ciągłego zmęczenia
Jeśli czujesz, że ciągłe zmęczenie i złe samopoczucie nie opuszcza się od co najmniej miesiąca, nie zostawiaj tego tak. Udaj się po fachową pomoc lub spróbuj sobie sam pomóc. Czasem wystarczy zadbać o ruch fizyczny, zdrowy sen i zmienić coś w swojej diecie.
-
Silny ból głowy i upał to częste połączenie. Przyczyny nieoczywiste
Silny, uporczywy, nietypowy - ból głowy w gorące dni może mieć wiele przyczyn i dopadać nas na różne sposoby. Odwodnienie, skok ciśnienia tętniczego, groźny dla zdrowia udar cieplny, atak migreny - gdy żar leje się z nieba, nietrudno o kłopoty. Jak im zapobiegać? Których objawów bezwzględnie nie wolno lekceważyć? Kiedy wzywać pogotowie? Jak sobie pomóc? Podpowiadamy.
-
Neurastenia - jakie są przyczyny i objawy tego zaburzenia psychicznego
Neurastenię opisywano jako stan wyczerpania rezerw energetycznych układu nerwowego na skutek wymagań współczesnej cywilizacji. Dzisiaj częściej mówi się o zespole przewlekłego zmęczenia.
-
Sposób na wągry. Jak usunąć zaskórniki?
Sposób na wągry to nie jedynie walka z problemem estetycznym. Zablokowane ujścia porów skóry łatwo ulegają nadkażeniu, co może doprowadzić do powstania pryszczy. Warto więc usuwać je regularnie, w przeciwnym wypadku będziemy musieli zmierzyć się z poważniejszymi problemami dermatologicznymi. Jak to zrobić? Czy istnieje sprawdzony sposób na wągry?
-
Dieta śródziemnomorska - czym jest dieta śródziemnomorska, jakie ma zalety i wady
Dieta śródziemnomorska opiera się na żywności pochodzenia roślinnego, zdrowych tłuszczach i rozsądnych ilościach mięsa. To właściwie nie tyle dieta, co racjonalny i zdrowy sposób odżywiania się. Dieta śródziemnomorska to celebracja dobrego jedzenia, naturalne smaki i przyjemność płynąca ze wspólnego spożywania posiłku.
-
Sposoby na chrapanie. Jak pozbyć się uciążliwego problemu?
Sposoby na chrapanie mają nie tylko poprawić komfort snu chrapiącego, ale także jego partnera/partnerki. Chrapanie to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń snu. Dane statystyczne dowodzą, że problem ten może dotyczyć niemal połowy Polaków. Warto wiedzieć, że ta pozornie niegroźna dolegliwość może powodować poważne konsekwencje. Uczucie niewyspania i chroniczne zmęczenie to tylko niektóre z nich. Jak walczyć z tą przypadłością?
-
Dieta na upały - co jeść, żeby poczuć się lepiej
Nie masz ochoty na jedzenie, gdy jest gorąco? Jeśli dbasz o właściwe nawodnienie organizmu, nic ci się nie stanie z powodu krótkiej przerwy. Na dłuższą metę jednak tak się nie da. Co jeść, żeby lepiej radzić sobie z upałami, czuć się lekko i dostarczyć organizmowi niezbędne substancje odżywcze? Podpowiadamy.
-
Clexane, Neocate Junior, Berodual - Minister Zdrowia zapowiada, że w lipcu może zabraknąć 215 leków
-
Wraz ze wzrostem hospitalizacji z powodu COVID-19 Francja rozważa powrót do masek
-
Małpia ospa. Nowe objawy różnią się od tych, które pojawiały się wcześniej. Kim jest statystyczny zakażony?
-
Puchną ci stopy podczas upałów? Obrzęk nóg nie jest objawem naturalnym
-
COVID-19: Istnieje test, który w kilka godzin wykrywa i rozróżnia wszystkie obecne warianty SARS-CoV-2
- Co ci grozi, jeśli się nie wysypiasz? Najbardziej cierpi na tym twoje serce - jego działanie zależy od tych 8 czynników [NOWE WYTYCZNE]
- Imbir - lekarstwo prosto z natury nie tylko na przeziębienie. Właściwości lecznicze imbiru
- Przygotowanie do gastroskopii - co warto wiedzieć na ten temat?
- Migrena oczna: przyczyny, objawy i leczenie
- Białe plamy na paznokciach: skąd się biorą? Jak pozbyć się takich zmian?
-
Fototyp skóry. Jak najlepiej dobrać wysokość filtra UV do swojego typu skóry
O fototypie skóry decyduje kolor naszej skóry, od którego głównie zależy, jak zareagujemy na promienie słoneczne. Generalnie, im jaśniejsza skóra, tym większej ochrony potrzebuje. Sprawdzajmy zatem, co producent napisał na opakowaniu kremu przeciwsłonecznego, który kupiliśmy. Ważny jest tak zwany współczynnik ochrony przeciwsłonecznej.
-
Domowe sposoby na owsiki. Jak leczyć owsiki u dzieci?
Domowe sposoby na owsiki u dzieci mogą okazać się skutecznym wsparciem leczenia farmakologicznego, jednak najczęściej nie są w stanie go zastąpić. Owsiki to pasożyty, które mogą zaatakować każdego z nas, jednak najbardziej narażone są dzieci. Zwykle podczas zabawy z rówieśnikami zapominają o podstawowej higienie, co może prowadzić do zakażenia się pasożytami. Jak pozbyć się owsików u dzieci?
-
Domowe sposoby na gorączkę. Jak skutecznie obniżyć temperaturę ciała podczas choroby?
Domowe sposoby na gorączkę działają bardzo dobrze jako uzupełnienie terapii farmakologicznej, a w lżejszych przypadkach same są w stanie opanować podwyższoną temperaturę ciała. Gorączka to jeden z najskuteczniejszych mechanizmów obronnych organizmu. Podwyższona temperatura utrudnia namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych. Trzeba jednak wiedzieć, że wysoka gorączka może stanowić realne zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci.
-
Sposoby na cellulit, czyli jak pozbyć się "pomarańczowej skórki"?
Sposoby na cellulit to metody, które mają na celu redukcję lub zapobieżenie występowaniu charakterystycznej zmiany na skórze. Cellulit jest problemem wielu kobiet. Nieestetyczne nierówności i wgłębienia pojawiają się przede wszystkim w obszarze tylnej części ud i pośladków. W wielu przypadkach, występowanie tzw. "pomarańczowej skórki" znacząco wpływa na samoocenę. Zamiast popadać w kompleksy, lepiej podjąć walkę z problemem.
-
Nie tylko szef może być tyranem. Na czym polega mobbing?
Jeśli w pracy spędzamy większą część dnia, to atmosfera, jaka w niej panuje, rzutuje na wiele aspektów naszego życia - od psychiki i samopoczucia po nasze ciało i kondycję całego organizmu. Wbrew pozorom mobbing wcale nie dotyczy tylko pracodawców. To modne ostatnio hasło coraz częściej stosowane jest wobec pracowników, z którymi nie zawsze łatwo jest współpracować. Z czym właściwie wiąże się to zjawisko?
-
Aborcja w pigułce, czyli na czym polega i ile kosztuje aborcja farmakologiczna? [INSTRUKCJA VIDEO]
Skuteczność aborcji farmakologicznej wynosi aż 98 proc. Można jej dokonać za pomocą tabletek mizoprostol i mifepriston. Metoda ta jest najmniej inwazyjnym sposobem na przerwanie ciąży, jaki jest obecnie znany. Do powikłań przy zastosowaniu takich preparatów dochodzi u poniżej 3 proc. kobiet. Podczas pandemii COVID-19 Brytyjkom za pomocą kilku prostych instrukcji video wyjaśniono krok po kroku, jak bezpiecznie zażywać takie środki w domu.
-
Nie możesz przejść tego testu równowagi? To oznacza gwałtowne starzenie się
Jednym z pierwszych sygnałów starzenia się są... kłopoty z utrzymaniem równowagi. Pojawiają się już po 55 roku życia.
-
Marchewka: jakie ma właściwości i zalety. Dlaczego warto jeść marchewkę?
Marchewka to źródło wielu innych witamin, soli mineralnych oraz błonnika. Najkorzystniejsza dla zdrowia jest surowa marchewka, dobrze jest jeść ją z niewielkim dodatkiem np. oliwy, ze względu na to, że zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Jest lekkostrawna i zawiera naprawdę mało kalorii. Jedzmy marchewki lub pijmy soki marchewkowe, to samo zdrowie.
-
Odkryto największą bakterię świata. Można ją dostrzec gołym okiem
Nie trzeba mikroskopu, by na własne oczy zobaczyć mierzącą około 2 cm Thiomargarita magnifica. Francuskim mikrobiologom na Karaibach udało się zidentyfikować największą poznaną do tej pory bakterię na Ziemi. Jej kształt i rozmiar porównywany jest do ludzkiej rzęsy. Nie wykazuje jednak podobieństwa do żadnego innego organizmu znanego nauce.
-
To pozwoli wykryć parkinsona wiele lat przed pojawieniem się oczywistych objawów. Przełomowe odkrycie
Naukowcy opracowali nowy test krwi, dzięki któremu możliwe jest wykrycie śladów patologicznego białka niszczącego mózg. To może być pierwszy prawdziwie niezawodny biomarker choroby Parkinsona. Dzięki temu lekarze będą mogli postawić diagnozę na długo przedtem, nim ujawnią się pewne charakterystyczne oznaki schorzenia, takie jak drżenie czy sztywność mięśni.
-
Sposoby na łupież. Te metody pozwolą pozbyć się nieestetycznego problemu
"Sposoby na łupież" to bardzo często pojawiająca się w wyszukiwarkach fraza. Łupież to problem, z którym boryka się wiele osób. Dostępne w drogeriach i aptekach preparaty przeciwłupieżowe działają z różnym skutkiem. Najczęściej, niechciany "towarzysz" powraca po zaprzestaniu kuracji. Czy istnieją domowe sposoby na łupież? Czy można raz na zawsze pozbyć się tego problemu?
-
Przepis na syrop cebulowy - komu przyda się latem?
Trudno byłoby uznać syrop z cebuli, niewątpliwy przebój medycyny naturalnej, za smaczny. Wiele osób jednak po niego sięga, twierdząc, że nie zna niczego lepszego sposobu na kaszel. Podrażnienie dróg oddechowych może nas dopaść o każdej porze roku, więc warto znać cebulowy przepis (a nawet dwa) także teraz.
-
Bielsko-Biała. Guz płuca naciekał serce. Operacja 32-letniej pacjentki zakończona sukcesem
Ten zabieg był prawdziwym wyzwaniem, zarówno w zakresie chirurgii klatki piersiowej, jak i kardiochirurgii. Na początku czerwca 32-letniej kobiecie usunięto w całości guz, który obejmował dwa płaty płuca i naciekał na lewy przedsionek serca. Zespoły operacyjne i przede wszystkim pacjentka mogą już odetchnąć z ulgą - udało się.
-
Pektyny - czym są, czy są zdrowe? W jakich owocach jest ich najwięcej?
Pektyna to naturalna substancja występująca w roślinach i owocach. Pektyna wspomaga odchudzanie, mają właściwości żelujące. Ta niezwykła substancja, wchodząca wraz z innymi związkami w skład błonnika, potrafi dużo więcej.
-
Wirus polio wykryty w Londynie. Eksperci apelują do rodziców o sprawdzenie, czy ich dzieci są w pełni zaszczepione
Wirus polio został wykryty w próbkach ścieków podczas rutynowuch badań. Brytyjskie władze ds. zdrowia poinformowały już o tym incydencie Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jednocześnie uspokajają, że nie ma żadnych doniesień o zachorowaniach, a ryzyko oceniają jako niskie.
-
Domowe sposoby na wybielenie zębów, czyli jak przywrócić śnieżnobiały uśmiech?
Domowe sposoby na wybielanie zębów przede wszystkim powinny być bezpieczne dla naszych zębów, a w szczególności dla szkliwa. Białe, zdrowe zęby to jedna z cech, które składają się na szeroko pojętą atrakcyjność. Problem w tym, że na co dzień, na ich powierzchni powstaje wiele przebarwień, które trudno usunąć szczoteczką i pastą. Jak wybielić żółte zęby? Największą skutecznością charakteryzują się zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych, Alternatywą dla profesjonalnych metod okazują się domowe sposoby na wybielanie zębów.
-
Specjaliści ostrzegają, a mięsożercy swoje. Dietą karniwora i tezami Kressera w cholesterol
Wysoki poziom cholesterolu jest korzystny, błonnik człowiekowi zbędny, a medycyna funkcjonalna zapewnia zdrowie i dobre samopoczucie - to tylko niektóre zdumiewające tezy, które propagują obrońcy tłuszczu. Niestety, znajdują akceptację u wielu osób. Skutki dla zdrowia mogą być opłakane.
-
Domowe sposoby na wzdęcia. Skuteczne metody radzenia sobie z krępującym problemem
Domowe sposoby na wzdęcia pomagają na co dzień uniknąć wprawiających w zakłopotanie ytuacji. Wzdęcia to nieprzyjemne uczucie pełności, rozpierania i bulgotania w jamie brzusznej. Ta często występująca dolegliwość stwarza znaczny dyskomfort, a w wielu codziennych sytuacjach okazuje się wyjątkowo krępująca. Jak się jej pozbyć? Pomogą domowe sposoby na wzdęcia.
-
Panga - właściwości. Co warto wiedzieć o tej rybie?
Panuje powszechne przekonanie, że niezależnie od tego jaką rybę jemy, nasz organizm dostaje wszystko to, co najlepsze. Bezcenne kwasy omega-3 i omega-6 oraz witaminy. Niestety ta reguła nie zawsze się sprawdza. Najlepszym tego dowodem jest panga.
-
Domowe sposoby na ból łydek. Pozbądź się uciążliwego problemu w naturalny sposób
Domowe sposoby na ból łydek pomagają szybko opanować przykrą dolegliwość. Ból potrafi zepsuć nawet najlepiej rozpoczęty dzień. Sprawia, że przestajemy racjonalnie myśleć, cieszyć się drobnymi radościami, a także nie reagujemy na inne pozytywne bodźce. Ból opanowuje nie tylko ciało, ale także umysł, co powoduje ogólny dyskomfort. Jednym z nich jest ból mięśni łydek. Jak sobie pomóc? Poznaj domowe sposoby na ból łydek.