Najnowsze artykuły
-
Darmowe leki dla seniorów 65+. Nowe zestawienie leków refundowanych od 1 września 2023 [LISTA]
Od 1 września 2023 roku obowiązuje nowy wykaz bezpłatnych leków dla osób powyżej 65 roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Seniorzy będą mieli dostęp do niemal 3 800 refundowanych leków. Jakie warunki trzeba dokładnie spełnić i jakie preparaty znalazły się na liście?
-
Ten quiz medyczny tylko pozornie jest łatwy! Sprawdź, ile wiesz o kościach
10/10 punktów to dla Ciebie wyzwanie czy bułka z masłem?
-
Post Daniela ma swoje korzenie w Biblii. Na czym polega? Czy dieta Daniela jest bezpieczna?
Jedną z diet, które w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne, jest post (lub dieta) Daniela. Ten post ma korzenie biblijne, przeczytamy o nim w Księdze Daniela.
-
Jak utrzymać cholesterol na dobrym poziomie? Zastosuj kilka złotych kroków, a wyniki będą wzorowe
Z wysokim poziomem cholesterolu mierzy się wielu Polaków. Jego stężenie we krwi nie powinno przekraczać normy ustalonej przez Światową Organizację Zdrowia. Aby utrzymać wyniki w normie, warto zastosować kilka złotych rad - nie obejdzie się jednak bez diety, zdrowego stylu życia i sumienności, która odgrywa tu istotną rolę.
-
Masz problem z nadmiernym poceniem? Lepiej wybierz się do lekarza. To może być coś poważnego
Nadmierna potliwość może mieć różne przyczyny. Choć czasem nie oznacza niczego groźnego, to niekiedy jest oznaką, że w organizmie zachodzą negatywne zmiany. Lepiej wtedy nie ignorować problemu, tylko udać się do lekarza, który postawi prawidłową diagnozę. Czego objawem może być obfite pocenie się?
-
Naukowcy wyliczyli, ile filiżanek kawy to dawka śmiertelna. Ile można wypić, by sobie nie zaszkodzić?
Kofeina jest środkiem pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy, a spożywana w postaci kawy lub herbaty w rozsądnych ilościach ma dobroczynne działanie na organizm. Jednakże w dużych dawkach ten alkaloid ksantynowy jest toksyczny i może spowodować śmierć. Niepokój budzą przede wszystkim suplementy diety zawierające kofeinę, które łatwo przedawkować.
-
Płynie w żyłach każdego z nas. Wiesz, o czym mowa? Pytamy o krew!
Udało się zdobyć komplet?
-
Nowe warianty COVID-19. Jakie są objawy? Czy szczepienia działają? Wyjaśniamy, czy nowe mutacje stanowią zagrożenie
Omicron i jego warianty są już od dwóch lat dominującymi szczepami koronawirusa na świecie. Chociaż oryginalny szczep Omicron (BA.1) już nie krąży, jego podwarianty są obecnie przyczyną większości infekcji COVID-19. Te podwarianty są szczególnie skutecznymi rozprzestrzeniaczami choroby. Obecnie świat bacznie przygląda się trzem nowym potomkom Omicrona. Nazywane są Eris, Fornax oraz Pirola.
-
Choruje na nieuleczalnego raka. Dostał eksperymentalną szczepionkę. "Jesteśmy zachwyceni postępami"
Trwają badania kliniczne eksperymentalnych szczepionek przeciwnowotworowych. Naukowcy piszą o pierwszych sukcesach.
-
Miała być refundacja, dziś pacjentki boją się, czy jej w ogóle doczekają. Chore na raka piersi Polki mają dość: Pozwólcie nam żyć!
Lek Enhertu (trastuzumab derukstekan) miał znaleźć się na liście refundowanych terapii onkologicznych. Niestety Ministerstwo Zdrowia dalej dobija targu z AstraZenecą. Z jednej strony mowa o ostatnim etapie rozmów, z drugiej nie wiadomo, czy refundacja w ogóle dojdzie do skutku. Chore na raka piersi pacjentki mają dość czekania. Wystosowały apel i organizują protest.
-
Choroby wątroby a dieta. Co jeść na obiad na diecie wątrobowej?
-
Czy ćwicząc można szybko zgubić 5 kg?
-
Napar z pokrzywy - na co pomaga? Właściwości i przeciwwskazania. Jak go przygotować?
-
Z czym jeść kanapki na kolację, żeby mieć niski cukier rano?
-
Co daje picie siemienia lnianego? To zależy od pory dnia
- Krwiak pod paznokciem najczęściej jest wynikiem urazu mechanicznego. Dowiedz się, jak z nim postępować
- Dieta Ewy Dąbrowskiej - ile można schudnąć? Czy to bezpieczna dieta?
- Dlaczego po lecie wypadają mi włosy?
- Kiedy ochota na słodkie powinna nas martwić? Zwróć uwagę na te objawy
- Myśli samobójcze najczęściej są konsekwencją depresji. Gdzie szukać pomocy w kryzysie emocjonalnym?
-
Jest najmłodszym profesorem w Polsce, a teraz mówi o nim cały świat. Odkrył przyczynę udaru
Mateusz Hołda jest najmłodszym profesorem w Polsce. Teraz usłyszał o nim cały świat. Choć ma dopiero 30 lat jest doskonałym badaczem. Odkrył bowiem przyczynę udaru mózgu.
-
Syrop z porostu islandzkiego wspiera organizm w czasie chorób górnych dróg oddechowych. Zaopatrz się w niego przed sezonem infekcyjnym
Syrop z porostu islandzkiego to preparat stosowany od lat na kaszel i ból gardła. Jego właściwości prozdrowotne są szerokie, zatem warto sięgać po wyroby medyczne i produkty, które mają go w swoim składzie. Poznaj właściwości porostu islandzkiego i dowiedz się, dlaczego jest on tak korzystny dla zdrowia.
-
Syrop z agawy jako jeden z zamienników białego cukru w kuchni. Jakie ma właściwości?
Syrop z agawy jest produkowany głównie w Meksyku. Swoją konsystencją i smakiem przypomina płynny miód, a niektórzy zastępują nim biały cukier w kuchni. Czy słusznie? Poznaj właściwości syropu z agawy.
-
Syrop imbirowy to prawdziwa bomba witaminowa o wielu właściwościach prozdrowotnych. Zadbaj by znalazł się w Twojej spiżarni
Syrop imbirowy to preparat, którego regularne zażywanie przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Przydatny jest zwłaszcza w okresie wzmożonych zachorowań na przeziębienie. Ale to nie jedyne jego zastosowanie. W jaki sposób picie syropu imbirowego wpływa na zdrowie?
-
Syrop z czosnku - domowy specyfik najlepszy na przeziębienie i grypę [przepis]
Syrop z czosnku to jeden z najpopularniejszych preparatów domowej roboty, stosowany głównie w okresie przeziębienia i grypy. Czosnek znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i bywa nazywany domowym antybiotykiem. W jaki sposób przygotować syrop z czosnku, skutecznie wspierający organizm w czasie choroby?
-
Co jeść, żeby nie mieć wzdęć, a czego unikać? Uważaj na te produkty
Jeśli masz problem ze wzdęciami upewnij się, jaki pokarm je powoduje, aby móc usunąć je ze swojej diety. Spróbuj też częściej wychodzić po posiłku na spacer, dzięki czemu poprawisz motorykę przewodu pokarmowego.
-
Dodatkowy przywilej dla pracowników za oddanie krwi. Przedsiębiorcy nie kryją niezadowolenia
Oddawanie krwi i jej składników wiąże się w Polsce z pewnymi przywilejami. Największą z nich jest dzień wolny od pracy, który przysługuje pracownikom na umowie o pracę. Od pewnego czasu pula dni zwiększyła się do dwóch, co z jednej strony zachęca do podzielenia się krwią z potrzebującymi, a z drugiej spędza sen z powiek pracodawcom, którzy odczują dodatkowe koszty.
-
Co jeść, żeby przytyć? Unikaj tego podstawowego błędu. Może skończyć się problemami
Nie tylko nadwaga jest szkodliwa dla zdrowia. Niedowaga także powinna nas niepokoić, szczególnie jeśli jest spora. Co jeść, aby przybrać na wadze, ale w zrównoważony sposób?
-
28-latek dostał udaru w drodze na uczelnię. "Szturchnąłem się w ramię i poczułem się jak trup"
Stephen Vidman dostał udaru w wieku 28 lat. Na szczęście jego koledzy ze studiów szybko zauważyli, że z mężczyzną coś jest nie tak i zabrali go do szpitala. Teraz Stephen dzieli się tym, jak wyglądał udar i powrót do formy po chorobie.
-
Zacznij jeść dwa ząbki czosnku dziennie. Zdziwisz się, jak zareaguje twój organizm
Czosnek jest dobrze znany ze swoich właściwości leczniczych i od dawna stosowany w walce infekcjami bakteryjnymi. Ale to nie wszystkie jego prozdrowotne zalety. Dlaczego jeszcze warto jeść czosnek?
-
Tak może objawiać się podwyższony cukier. Przyjrzyj się swoim palcom
Jednym z nieoczywistych, mało znanych powikłań cukrzycy, może być tak zwany palec spustowy. Co to za schorzenie i jak się objawia?
-
Zdobędziesz komplet punktów w tym quizie o zdrowiu? Nie narób sobie wstydu
Zdobędziesz wszystkie 15 punktów?
-
Napar z pokrzywy - na co pomaga? Właściwości i przeciwwskazania. Jak go przygotować?
Napar z pokrzywy to napój, po który sięga wiele osób, mając na uwadze swoje zdrowie. Zobacz, dlaczego warto go pić, a także, w jaki sposób można go przygotować w domu.
-
W sklepach ją omijamy i nie wiemy, co tracimy. Obniża ciśnienie, poprawia pracę jelit, pomaga w odchudzaniu
Kalarepa, bo o niej tutaj mowa, jest właściwie odmianą kapusty, należy zatem do warzyw krzyżowych. Jest smaczna, soczysta, łatwa w obróbce oraz bardzo zdrowa. Kalarepę możemy jeść na surowo lub gotować, jadalne są także jej liście. Dlaczego warto jeść kalarepę?
-
Sanepid przeprowadził kontrole jedzenia w 740 szpitalach. Wyniki rozczarowują, ale nie zaskakują
Stan i jakość żywienia w polskich szpitalach pozostawia wiele do życzenia. Wie o tym niemal każdy pacjent, który miał nieprzyjemność przekonać się o tym na własnej skórze. Główny Inspektorat Sanitarny skontrolował pod tym kątem 740 placówek medycznych. Wyniki, choć rozczarowujące, to dla wielu Polaków nie stanowią większego zaskoczenia.
-
Tak reaguje mózg, gdy odstawisz alkohol. Naukowcy zaskoczeni odkryciem
Wiadomo, że intensywne picie alkoholu zmniejsza objętość mózgu. Na uszkodzenia szczególnie narażona jest istota biała mózgu. Ale co dzieje się, gdy przestajemy pić? Czy mózg może się jeszcze zregenerować? Nowe badania pokazują, ile czasu może to zająć.
-
Plamienie przed okresem - czy jest groźne? Co oznacza? Kiedy należy udać się do lekarza?
Większość kobiet na pewnym etapie życia doświadczyła oznak ze strony swojego organizmu, które mogły ją zaniepokoić. Jednym z takich objawów, który często wywołuje niepokój jest plamienie przed okresem. O czym ono świadczy i czy zawsze wskazuje na nieprawidłowości zachodzące w naszym organizmie?
-
Co jeść na śniadanie przy celiakii? Płatki owsiane pod jednym warunkiem
Celiakia to choroba związana z reakcją immunologiczną organizmu na gluten, białko występujące w pszenicy, jęczmieniu, życie, która prowadzi do uszkodzenia kosmków jelitowych. Na celiakię nie ma lekarstwa, ale w przypadku większości ludzi przestrzeganie ścisłej bezglutenowej diety może pomóc w opanowaniu objawów i we wspomaganiu procesu gojenia jelit. Jakie artykuły spożywcze są bezpieczne?
-
Syrop z babki lancetowatej na kaszel i zaburzenia trawienia. Jak przygotować ten prozdrowotny specyfik?
Syrop z babki lancetowatej ma wiele właściwości prozdrowotnych. Zażywając go nie tylko pozbędziesz się bólu gardła i uporczywego kaszlu, ale także poprawisz funkcjonowanie układu trawiennego. Dowiedz się, jak przygotować syrop z babki lancetowatej w domowym zaciszu i dlaczego warto jest znać tą recepturę.
-
Ile kroków dziennie powinniśmy robić? Mniej niż myślisz. Odkrył to polski lekarz
Polscy naukowcy sprawdzili, ile kroków dziennie powinniśmy robić, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca i przedwczesnej śmierci. To mniej niż myślimy. Nie oznacza to jednak, że 10 tys. kroków dla zdrowia to mit. Wyjaśnia to prof. Maciej Banach, współautor badania.