Najnowsze artykuły
-
Domowe sposoby na bolące kolana pomogą uśmierzyć ból, ale nie zlikwidują przyczyny jego powstawania
Domowe sposoby na bolące kolana działają doraźnie. Tymczasem ból kolan to wyjątkowo przykra przypadłość, która może mieć wyjątkowo negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Zdaniem fizjoterapeutów, problem w coraz większym stopniu dotyczy osób młodych, dla których charakterystyczny jest siedzący tryb życia. Uporczywe dolegliwości bólowe nie zawsze wymagają sięgania po silne środki farmakologiczne, bo domowe sposoby na bolące kolana mogą przynieść istotną ulgę.
-
Jak przetrwać ekstremalne upały? Udar cieplny grozi nie tylko dzieciom i osobom starszym
Podczas upałów ludzki organizm narażony jest na przegrzanie, a w jego efekcie udar, który może zagrażać życiu. Co robić, by uniknąć nieszczęścia? Zasady wydają się banalnie proste, a jednak co roku dochodzi do wypadków, więc nie zaszkodzi ich sobie przypomnieć.
-
Afazja - zaburzenie, które ogranicza samodzielność. Jak się objawia?
Afazja jest skutkiem uszkodzenia ośrodków mowy w wyniku udaru, wypadku lub infekcji. Mózg może niszczyć rozsiewający się nowotwór. Afazja towarzyszy ponadto chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak alzheimer.
-
Sposoby na czkawkę. Jak skutecznie pozbyć się irytującej dolegliwości?
Sposoby na czkawkę pozwolą szybko pozbyć się tej irytującej dolegliwości. W wielu przypadkach, czkawka ustępuje samoczynnie, zwykle po kilku minutach. Zdarzają się jednak sytuacje, w których mimowolne skurcze przepony są wyjątkowo niepożądane. Wówczas, chcemy jak najszybciej uspokoić objaw czkania. Jak to zrobić?
-
ADHD u dzieci, ADHD u dorosłych - jakie są objawy
ADHD czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi to zaburzenie neurobehawioralne diagnozowane zwykle w dzieciństwie. Jednak nawet osoby dorosłe mogą cierpieć z powodu ADHD.
-
Sok z buraka - prozdrowotne zalety naszego lokalnego superwarzywa
Sok z buraka czerwonego to dobre uzupełnienie naszej diety. W dodatku jest smaczny i tani, a możemy go zrobić sami. Będzie jeszcze lepiej smakował, gdy dodamy jabłko czy marchewkę, a przed podaniem schłodzimy.
-
Sposoby na stres - jak sobie radzić ze zdenerwowaniem?
Sposoby na stres w znacznej mierze uwarunkowane są indywidualnie. Stres wywiera destrukcyjny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne, ale i fizyczne. Niestety, na co dzień nie sposób uniknąć tego stanu. Każdego dnia przydarzają się nam sytuacje, które wystawiają na próbę nasze nerwy. Warto więc znać uniwersalne, skuteczne metody radzenia sobie ze zdenerwowaniem.
-
Domowe sposoby na gazy. Te metody działają tak samo dobrze jak preparaty z apteki
Domowe sposoby na gazy często opierają się o środki dostępne w każdym domu. Gazy gromadzące się w jelitach to zjawisko fizjologiczne, które pojawia się w następstwie połykania powietrza i bakteryjnej fermentacji składników odżywczych. Ich występowanie nie powinno być odbierane jako niepokojący objaw. Czasami zdarza się jednak, że gazy gromadzą się w nadmiernych ilościach. Jak pozbyć się tego krępującego problemu?
-
Domowe sposoby na kurzajki. Jak w prosty sposób pozbyć się nieestetycznych zmian?
Domowe sposoby na kurzajki mogą okazać się niewystarczające, jednak warto od nich rozpocząć walkę ze zmianami na skórze. Kurzajki, czyli niewielkie brodawki pojawiające się zwykle na dłoniach i stopach, to wyjątkowo nieestetyczny problem. Ich występowanie często wywołuje też znaczny dyskomfort, utrudniający wykonywanie wielu codziennych czynności. Jak się ich pozbyć?
-
Masz problem z zębami lub dziąsłami? Przyczyną może być cukrzyca
Cukrzyca ma wpływ na cały organizm chorego. U osób, które na nią chorują, czyli diabetyków (potocznie nazywanych cukrzykami), wzrasta ryzyko nie tylko udaru, zawału serca, nefropatii, retinopatii cukrzycowej czy zespołu stopy cukrzycowej, ale także chorób zębów i dziąseł.
-
Clexane, Neocate Junior, Berodual - Minister Zdrowia zapowiada, że w lipcu może zabraknąć 215 leków
-
Wraz ze wzrostem hospitalizacji z powodu COVID-19 Francja rozważa powrót do masek
-
Małpia ospa. Nowe objawy różnią się od tych, które pojawiały się wcześniej. Kim jest statystyczny zakażony?
-
Puchną ci stopy podczas upałów? Obrzęk nóg nie jest objawem naturalnym
-
COVID-19: Istnieje test, który w kilka godzin wykrywa i rozróżnia wszystkie obecne warianty SARS-CoV-2
- Co ci grozi, jeśli się nie wysypiasz? Najbardziej cierpi na tym twoje serce - jego działanie zależy od tych 8 czynników [NOWE WYTYCZNE]
- Imbir - lekarstwo prosto z natury nie tylko na przeziębienie. Właściwości lecznicze imbiru
- Przygotowanie do gastroskopii - co warto wiedzieć na ten temat?
- Migrena oczna: przyczyny, objawy i leczenie
- Białe plamy na paznokciach: skąd się biorą? Jak pozbyć się takich zmian?
-
Chłoniak Hodgkina atakuje po cichu i bezboleśnie. Pokonała go Agata Buzek. Teraz walczy z nim Shazza. Na czym polega ta choroba?
Nieważne, czy jesteś królową disco polo, aktorką dramatyczną, czy muzykiem popularnego zespołu. Bez względu na to, jak wielkie sukcesy odnosisz na co dzień, możesz usłyszeć miażdżącą diagnozę - chłoniak Hodgkina. Co roku w Polsce rozpoznaje się go u około tysiąca pacjentów. Choroba, zwana wcześniej ziarnicą złośliwą, uznawana jest za najczęstszy nowotwór tzw. młodych dorosłych. Jakie daje objawy i w jaki sposób można go wykryć?
-
Nazywała się Bacaq, a jej ząb pozwolił rozwikłać odwieczny spór o źródło plagi dżumy w XIV-wiecznej Europie
Zmarła po czterdziestce. Jej nagrobek oznaczono hasłem "mawtana", które oznaczało ofiary zarazy. Na podstawie DNA pobranego z pozostałości zębów w jej szczątkach naukowcom udało się rozwikłać zagadkę sprzed setek lat. Okazuje się, że plaga dżumy przyszła do Europy z Kirgistanu. Ofiary tej choroby mogły jednak pochodzić z innych krajów.
-
Sok z selera: jak działa, jak często można pić sok z selera
Sok z selera to znakomity napój orzeźwiający i nawilżający organizm. Sprawdzi się jako uzupełnienie zbilansowanej diety. Tym bardziej, jeżeli dodamy do niego na przykład jabłko, pomarańczę, imbir i miód.
-
Domowe sposoby na swędzenie skóry, czyli jak pozbyć się uporczywego świądu?
Domowe sposoby na swędzenie skóry często ograniczają się do eliminacji czynnika drażniącego. Zdarza się jednak, że stanowi ono objaw schorzenia dermatologicznego i nie tylko. Jeżeli dolegliwość nie ma związku z toczącym się procesem chorobowym, można skutecznie i bezpiecznie złagodzić ją prostymi metodami. Domowe sposoby na swędzenie skóry skutecznie pomogą pozbyć się uporczywego uczucia.
-
Domowy sposób na zgagę. Nie daj się uporczywemu pieczeniu!
Domowy sposób na zgagę to niezwykle skuteczna alternatywa dla dostępnych w aptekach środków farmakologicznych. Nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku to powszechna dolegliwość, która na co dzień okazuje się wyjątkowo uporczywa. Jak pozbyć się zgagi?
-
Domowe sposoby na łupież. Usuń nieestetyczny problem naturalnymi metodami
Domowe sposoby na łupież pozwalają choć po części ograniczyć występowanie tego wstydliwego problemu. Z łupieżem można też walczyć specjalnymi kosmetykami dostępnymi w drogeriach i aptekach. Problem w tym, że ich skuteczność często pozostawia wiele do życzenia. Zanim sięgniesz po szampony przeciwłupieżowe i inne preparaty, koniecznie wypróbuj domowe sposoby na łupież.
-
Nowy sposób leczenia cukrzycy. Odkryto, jak tworzyć nowe komórki produkujące insulinę
Naukowcy ze szwedzkiego Instytutu Karolinska - tego samego, który przyznaje Nagrodę Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii - ogłosili, że ich nowe odkrycie "to przełom", który daje nadzieję na to, by cukrzyca wreszcie przestała być nieuleczalna. Udało się im zidentyfikować cząsteczkę, która jest w stanie stymulować powstawanie nowych komórek produkujących insulinę. Czy diabetycy mają szansę na to, by zastrzyki nie były już im potrzebne?
-
Lubczyk - właściwości, jak go stosować
Lubczyk może być spożywany na surowo, na przykład w sałatkach, gotowany, możemy też popijać napar z tego zioła lub nalewkę, czy też wykorzystywać jako olejek do masażu. W każdej postaci przysłuży się naszemu zdrowiu, jeśli będzie stosowany rozważnie.
-
Użądliła cię osa lub pszczoła? Nie ma powodu do paniki - pierwsza pomoc
Użądlenie przez pszczołę lub osę to dość bolesne doświadczenie. Jad, który wstrzykują nam te owady, powoduje ból i pieczenie oraz miejscowy obrzęk. Zazwyczaj jednak jest to niegroźne i mija po pewnym czasie. Są jednak sytuacje, gdy użądlenie okazuje się niebezpieczne i wymaga pomocy lekarskiej.
-
Polska firma dostarczy testy PCR na małpią ospę. Dają wynik w 15 minut [ROZMOWA]
Proces diagnozowania małpiej ospy w Polsce będzie można znacznie przyspieszyć dzięki oferowanym przez polską firmę biotechnologiczną testom PCR. Wcześniej trzeba było je wysyłać do Holandii, a na wynik czekano nawet 10 dni. Badania, które oferują Polacy, pozwalają na wykrycie wirusa zaledwie w kwadrans. Więcej szczegółów na ich temat zdradziła serwisowi zdrowie.gazeta.pl Barbara Michalska, dyrektor ds. mikrobiologii klinicznej lubelskiej firmy BioMaxima SA.
-
Warzywa bogate w potas. Dlaczego nie może ich zabraknąć w naszej diecie
Głównym "dostawcą" potasu w polskich daniach pozostaje ziemniak. Potas znajdziemy jednak w większości zjadanych przez nas potraw. To bardzo ważne, ponieważ niedobory potasu grożą złą pracą serca, skurczami mięśni, zmęczeniem. Bez tego minerału organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Jakie warzywa warto zatem położyć na talerzu, aby zapewnić sobie zdrowie?
-
Homocysteina to aminokwas, którego nadmiar może szkodzić organizmowi. Jakie są normy i kiedy badać homocysteinę?
Homocysteina jest jednym z aminokwasów, który na stałe występuje w organizmie człowieka. Jej poziom można zbadać podczas badań krwi. Nieprawidłowa ilość homocysteiny może być przyczyną wielu chorób takich jak np. cukrzyca lub w skrajnych przypadkach niepłodność.
-
Domowe sposoby na zatoki. Pomagają doraźnie, ale nie unikniesz wizyty u lekarza!
Domowe sposoby na zatoki pozwalają skutecznie pozbyć się uporczywego bólu u nasady nosa, który nasila się w trakcie wysiłku lub pochylania. Są bezpieczne i tanie, trzeba jednak pamiętać, że nie likwidują przyczyny występowania dolegliwości, a jedynie jej objawy. Można je stosować doraźnie, gdy dochodzi do nasilenia symptomów, oraz wspomagająco, w trakcie leczenia właściwego.
-
Żywokost leczniczy - kiedy pomaga, a kiedy szkodzi? Negatywne i pozytywne właściwości
Nie brakuje tych, którzy twierdzą, że to "najgorsza herbata świata", ale ta nazwa może być bardzo myląca. W sieci można przypadkiem natknąć się na wiele sensacyjnych materiałów na temat naparu z żywokostu lekarskiego. Herbatka z liści tej rośliny ze względu na zawarte w niej alkaloidy może być toksyczna i odradza się jej spożywanie. Nadaje się jednak do stosowania zewnętrznie na skórę w postaci okładów lub jako dodatek do kąpieli leczniczych, bo może pomóc w łagodzeniu niektórych dolegliwości. Wyjaśniamy, w czym tkwi jej sekret.
-
Pierwsza krioablacja nowotworu płuca w Polsce. Na świecie żadna nowość. Kiedy będzie realnie dostępna?
Ratunek dla pacjentów w zaawansowanym stadium choroby, onkologia bez okaleczenia - to w największym skrócie zalety wykonanej 15 czerwca krioablacji nowotworu płuca, zabiegu z zakresu radiologii interwencyjnej. Po raz kolejny nowatorskiego zabiegu radiologicznego, jak na polskie warunki, dokonał zespół ze szpitala WUM przy ul. Banacha w Warszawie.
-
Worki pod oczami - dlaczego powstają, jak się ich pozbyć
Cóż, worki pod oczami to najczęściej sprawka wieku. Czasem także genów. Domowe sposoby pomogą nieco je zmniejszyć, ale tak naprawdę worki pod oczami potrzebują specjalisty.
-
"Mamy w Polsce 6 kolejnych zakażeń wirusem małpiej ospy". Potwierdzono następne przypadki choroby
Dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie potwierdziła serwisowi zdrowie.gazeta.pl, że u kolejnych 6 osób w naszym kraju doszło do zakażenia wirusem małpiej ospy.
-
Sucha śluzówka nosa - jak sobie z tym radzić
Z suchą śluzówką nosa, o ile nie stoją za nią poważne schorzenia, można sobie poradzić domowymi sposobami. Najprostsze z nich to nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy oraz inhalacje z pary, płukanki lub użycie aptecznego środka w aerozolu.
-
UE zakupi 110 tys. dawek szczepionki przeciwko małpiej ospie. Wiadomo, ile trafi do Polski
Stella Kyriakides, europejska komisarz ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywnościowego, ogłosiła, że w związku z ostatnimi przypadkami małpiej ospy do końca czerwca do Unii Europejskiej zostanie dostarczona dostawa szczepionek chroniących przed tą chorobą. Do naszego kraju ma trafić tysiąc sztuk tego preparatu.
-
Domowe sposoby na oparzenie. Jak leczyć niegroźne oparzenia w warunkach domowych?
Domowe sposoby na oparzenia ograniczają się do przypadków niegroźnych, gdzie uszkodzeniu uległa niewielka powierzchnia skóry. Oparzenia to często występujące urazy. Wystarczy chwila nieuwagi, by oblać się gorącym płynem lub przyłożyć dłoń do gorącego przedmiotu. Domowe sposoby na oparzenie mogą skutecznie złagodzić towarzyszące temu dolegliwości i zapobiegną zainfekowaniu rany. Trzeba jednak pamiętać, że sprawdzą się wyłącznie w przypadku niezbyt rozległych urazów. Poparzenia III stopnia bezwzględnie wymagają konsultacji lekarskiej.