Zdrowie kobiety - zdjęcia i wideo
-
Obfite miesiączki - co je powoduje i kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem?
Ilość traconej w czasie miesiączki krwi może być bardzo różna. Jeśli obfite miesiączki pojawiają się od samego początku, zapewne jest to cecha fizjologiczna organizmu i nie powodu do obaw. Większą czujność powinna wzbudzić sytuacja, gdy miesiączka z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej obfita. Takich sytuacji ie nie można lekceważyć i należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Z jakimi schorzeniami mogą być związane obfite krwawienia?
-
Plamienie między miesiączkami - skąd się bierze, co może oznaczać i kiedy wymaga konsultacji z lekarzem?
Krwawienie z pochwy najczęściej pojawia się w czasie miesiączki, czasem jednak pojawia się przed, po lub między kolejnymi cyklami. Choć takie niespodziewane plamienia nie muszą oznaczać żadnych problemów ze zdrowiem, to nigdy nie można ich lekceważyć i kiedy pojawiają się coraz częściej trzeba skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Co mogą oznaczać plamienia między miesiączkami?
-
Przodozgięcie macicy - co to takiego? Czy taka budowa macicy powinno niepokoić?
Podczas standardowego badania ginekologicznego pacjentka może otrzymać informację o przodozgięciu jej macicy. Choć termin często wywołuje przerażenie, tak naprawdę nie oznacza żadnej patologii. To fizjologiczna cecha budowy macicy u tej konkretnej pacjentki.
-
Skurcze Braxtona-Hicksa - czym są skurcze przepowiadające, jak je rozpoznać, jak często
Skurcze Braxtona-Hicksa to skurcze przepowiadające, mogą pojawić się już w drugim trymestrze. Skurcze Braxtona-Hicksa są bezpośrednim przygotowaniem ciała do akcji porodowej.
-
"Boli mnie głowa" to wcale nie wymówka? Migrena 3 razy częściej dopada kobiety. Już wiadomo, czemu
Kobiety cierpią przez migreny nawet trzy razy częściej niż mężczyźni, a do tego leki przeciwbólowe są w ich przypadku mniej skuteczne. Naukowcy długo zastanawiali się, dlaczego tak jest i wygląda na to, że właśnie znaleźli odpowiedź.
-
Mikrodermabrazja wodna poprawia koloryt skóry, przywraca jej zdrowie
Mikrodermabrazja wodna: Dokładne oczyszczenie, nawilżenie oraz odmłodzenie skóry to efekty mikordermabrazji wodnej. Ten nieinwazyjny zabieg odświeży wygląd skóry już po pierwszym zabiegu.
-
Ruchy dziecka - w którym tygodniu ciąży możemy poczuć? Jak je rozpoznać?
Ruchy dziecka są czymś, na co czeka chyba każda przyszła mama w okresie ciąży. Kiedy się pojawiają? Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka? Podpowiadamy.
-
Skurcze przepowiadające - jak je rozpoznać i odróżnić od skurczy porodowych?
Skurcze przepowiadające pojawiają się, gdy kobieta jest już w zaawansowanej ciąży. Mimo że nie są bolesne, wiele ciężarnych niepokoi ten objaw. Jest to jednak jak najbardziej naturalny stan. Wyjaśniamy, czym są skurcze przepowiadające i jak je rozpoznać.
-
Hormony żeńskie - estrogeny, progesteron, prolaktyna... Co warto o nich wiedzieć?
Hormony żeńskie to hormony wytwarzane przez kobiecy organizm i odpowiadają nie tylko za jego prawidłowe funkcjonowanie. Od nich zależy także pojawienie się typowo kobiecej budowy ciała, wpływają na samopoczucie, przemianę materii czy ochotę na seks. Jakie hormony płciowe wytwarza kobiece ciało i jaki mają one wpływ na jej organizm?
-
Efekt Jolie? NFZ w końcu będzie refundował profilaktyczny zabieg usunięcia zdrowych jajników
Nosicielki mutacji genów BRCA1/BRCA2, będą mogły dokonać profilaktycznego zabiegu owariektomii na NFZ. Szczegóły decyzji MZ nie są jeszcze jednak znane. Nie wiadomo między innymi, kto zapłaci za konieczne i drogie badania genetyczne.
-
Dieta cukrzycowa - jadłospis, przepisy. Czy można jeść ser żółty lub pleśniowy?
-
Post przerywany, czyli dieta IF. W czym pomoże ta metoda?
-
Problem suchości oka - czynniki i przyczyny. PODCAST [Materiał promocyjny]MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Witamina B12 - na co pomaga? Możesz się zdziwić. Będziesz przenosić góry
-
Co pić przed snem, gdy walczymy o smukłą sylwetkę?
- Czy przed badaniem krwi można pić kawę? Zobacz, jakie badania zrobisz na NFZ
- Jak prawidłowo myć zęby? Jak się okazuje większość z nas robi to źle
- Śmiercionośny grzyb atakuje. Żaden lek go nie zwalczy
- Czego nie lubią kleszcze? Co przyciąga kleszcze do człowieka?
- Jak wyglądały operacje w PRL-u? Pasmo upokorzeń, bólu i lekceważenia
-
Pisarka cierpiała 17 lat przez "bolesny okres". Okazało się, że to cysta na jajniku, z której wyrosły włosy i zęby
Mieszkanka Chicago przez 17 lat skarżyła się na bardzo bolesne miesiączkowanie. Kolejni lekarze jednak to bagatelizowali. Po zrobieniu USG okazało się, że przyczyną bólu była torbiel dermoidalna na jajniku.
-
Zaskoczenie: naukowcy zauważyli zmniejszenie partii mózgu u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne
Naukowcy podają, że zażywanie pigułek antykoncepcyjnych może doprowadzić do obkurczenia konkretnych regionów mózgu. Skutkiem tego mogą być efekty uboczne, na które skarży się wiele kobiet stosujących tę formę zapobiegania ciąży.
-
Darmowy dyżur ginekologiczny 24/7 dla mieszkanek polskiego miasta. "Nie będzie kazań, tylko pomoc"
"Gdy potrzebna jest fachowa porada i pomoc, kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan". Tak prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, zapowiada projekt całodobowego dyżuru ginekologicznego dla wszystkich mieszkanek miasta.
-
Czy opryszczka w ciąży jest niebezpieczna?
Opryszczka w ciąży wynika z zakażenia wirusem HSV 1. Mimo że to tylko zwykła opryszczka, zdarza się, że przysparza sporych kłopotów. Dlatego przyszłe mamy powinny zachować szczególną ostrożność.
-
Ból jajnika: przyczyny, objawy
Bez względu na to, jaka jest jego przyczyna, ból jajnika objawia się kłującym bólem. Jest on rozpierający i zwykle rozlewa się na całe podbrzusze. Często jest tak, że ból jajnika nie zwiastuje niczego niedobrego, a jedynie wskazuje kolejne zmiany w cyklu miesiączkowym. Może on jednak świadczyć także o nieprawidłowościach - należy wówczas powziąć odpowiednie środki zapobiegawcze i lecznicze.
-
Kobieta 60+ - jak żyć?
Dzieci wreszcie samodzielne, masz więcej czasu dla siebie i jeszcze sporo życia przed sobą. A jednak niejednokrotnie tak trudno się nim cieszyć i śmiało patrzeć w przyszłość. Gorszy nastrój, zdrowie, finanse... Na wszystko wpłynąć nie możesz, ale trochę da się poprawić i niekoniecznie tylko z pomocą wypchanego portfela. Zawalcz o swoje srebrne lata i traktuj się z troską. Zapracowałaś na dobrą starość. Zatem: co jeść? Jak się badać? Jak kochać? Czytaj!
-
Wypadanie macicy - objawy i leczenie obniżenia narządów rodnych
Jeśli odczuwasz ból w dolnej części brzucha oraz okolicach krzyża, dręczy cię tam ciągły ucisk, a na domiar złego skarżysz się na stany zapalne i nawroty infekcji dróg moczowych - najprawdopodobniej cierpisz na wypadanie macicy. Przyczyny obniżenia narządów rodnych dotyczą rozciągnięcia mięśni, które mają za zadanie podtrzymywać pochwę, pęcherz moczowy i odbytnicę. O takie rozciągnięcie najłatwiej jest po porodzie. Jakie są objawy wypadającej macicy i sposoby leczenia tej przypadłości?
-
Jak przebiega faza folikularna?
Cykl miesiączkowy u zdrowej, dojrzałej płciowo kobiety powinien przebiegać za każdym razem mniej więcej tak samo. Jego regularny, fazowy przebieg świadczy o dobrym stanie zdrowia i poprawnym funkcjonowaniu organizmu. Fazą, która zawsze rozpoczyna kolejny cykl miesiączkowy, jest faza folikularna - usuwająca nagromadzone endometrium po poprzednim cyklu oraz przygotowująca narządy rozrodcze kobiety do owulacji, a tym samym do zapłodnienia. Rozpoczyna się od krwawienia miesiączkowego, a kończy wraz z momentem owulacji. Charakteryzuje ją rosnący poziom estrogenów, dobre samopoczucie i promienny wygląd. Co jeszcze warto wiedzieć o fazie folikularnej cyklu miesięcznego, by lepiej znać własny organizm?
-
Dlaczego bolą jajniki? Przyczyny i objawy bólu jajników
Ból jajników niekoniecznie musi być objawem procesu chorobowego. Wiele pań odczuwa pewne dolegliwości związane z jajnikami podczas cyklu miesiączkowego. Ból w tej okolicy może świadczyć np. o owulacji. Warto o tym pamiętać, gdy w dni płodne pojawi się kłucie w podbrzuszu. Z drugiej strony przeciągające się bóle, mające uciążliwy charakter, należy zgłaszać do lekarza. Zdarza się, że ból jajników świadczy o poważnych dolegliwościach. Na poważniejsze schorzenie mogą wówczas wskazywać takie symptomy, jak bardzo obfite miesiączki, częste parcie na pęcherz moczowy lub upławy o dziwnej konsystencji i nieprzyjemnym zapachu.
-
Swędzenie pochwy - przyczyny i leczenie
Swędzenie pochwy to specyficzna dolegliwość, która znana jest wielu kobietom. Bardzo często wskazuje po prostu na infekcję pochwy, ale nie jest to jedyna przyczyna pojawienia się tego nieprzyjemnego objawu. Innymi mogą być niedostosowane do poziomu pH kosmetyki oraz obcisła bielizna.