Hypermenorrhoea, czy obfite miesiączki, to najczęściej diagnozowane zaburzenia miesiączkowania. Kiedy można mówić obfitym krwawieniu? Podczas typowego okresu kobieta traci od 30-80 ml krwi. Przy obfitych krwawieniach wartość ta wzrasta do 100 ml. Długość cyklu oraz czas trwania krwawienia zazwyczaj się nie zmienia. Jeśli jednak miesiączka się przedłuża i trwa od siedmiu do dziesięciu dni, ale pojawia się w regularnych odstępach czasu, mowa o menorrhagii.
Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że ocena obfitości krwawienia jest stosunkowo trudna. Dlatego w tym przypadku niezwykle ważna jest czujność kobiety i obserwacja własnego ciała. Jeśli zauważy ona, że nagle miesiączki przybierają na sile (np. musi zmieniać podpaskę lub tampon znacznie częściej niż kiedyś) lub towarzyszą im bardziej nasilone dolegliwości niż zazwyczaj, powinna zgłosić się do swojego lekarza ginekologa, aby ten dokładnie ją zbadał i określił co może być przyczyną problemu.
Jeśli obfita miesiączka nie jest stanem fizjologicznym, konieczne jest wykonanie bardziej szczegółowej diagnostyki. Obfite miesiączki mogą bowiem oznaczać:
Czasem zdarza się, że bardzo obfite krwawienie ma związek z chorobą nowotworową jajników. W przypadki młodych kobiet jest ziarniszczak, który poza zaburzeniami krwawienia może wywoływać zaparcia, na zmianę z biegunkami, dlatego też mało która pacjentka łączy takie objawy z układem rozrodczym.
Przyczyną obfitych krwawień może być także torbiel na jajniku. U kobiet z tym schorzeniem obserwuje się również powiększający się obwód brzucha, różnego typu dolegliwości bólowe, nudności lub wymioty.
W przypadku bardzo młodych dziewczyn, które dopiero zaczynaj miesiączkować, bardziej obfity okres może mieć związek z niedojrzałością na osi podwzgórze-przysadka-jajniki, czyli nieprawidłowym stężeniem estrogenów, których jest zbyt dużo, a progestagenów, których brakuje. W takich sytuacjach krwawienie może trwać nawet 10-15 dni, do tego jeszcze pojawia się nieregularnie. Dodatkowo mogą się pojawić zaburzenia krzepliwości w obrębie błony śluzowej jamy macicy, co również może przełożyć na zaburzenia miesiączkowania. Najlepszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest stosowanie leków antykoncepcyjnych przez 2-3 miesiące w celu wyrównania poziomu hormonów.
Niejednokrotnie zaburzenia miesiączkowania w postaci bardzo obfitych okresów mogą mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi lub zmianami, które właśnie zachodzą w ciele kobiety. W pierwszym przypadku najczęściej obwinia się tarczycę. U kobiet z niedoczynnością tarczycy spada poziom estradiolu, a podwyższa stężenie prolaktyny, to wszystko może przyczynić się do tego, że miesiączki będą bardziej obfite.
Zmiana intensywności krwawienia pojawia się także u kobiet tuż przed menopauzą. Spowodowane jest to zaburzeniami hormonalnymi typowymi dla tego okresu oraz wygaszanie funkcji jajników.