Obfite miesiączki - co je powoduje i kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem?

Ilość traconej w czasie miesiączki krwi może być bardzo różna. Jeśli obfite miesiączki pojawiają się od samego początku, zapewne jest to cecha fizjologiczna organizmu i nie powodu do obaw. Większą czujność powinna wzbudzić sytuacja, gdy miesiączka z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej obfita. Takich sytuacji ie nie można lekceważyć i należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Z jakimi schorzeniami mogą być związane obfite krwawienia?

Hypermenorrhoea, czy obfite miesiączki, to najczęściej diagnozowane zaburzenia miesiączkowania. Kiedy można mówić obfitym krwawieniu? Podczas typowego okresu kobieta traci od 30-80 ml krwi. Przy obfitych krwawieniach wartość ta wzrasta do 100 ml. Długość cyklu oraz czas trwania krwawienia zazwyczaj się nie zmienia. Jeśli jednak miesiączka się przedłuża i trwa od siedmiu do dziesięciu dni, ale pojawia się w regularnych odstępach czasu, mowa o menorrhagii.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że ocena obfitości krwawienia jest stosunkowo trudna. Dlatego w tym przypadku niezwykle ważna jest czujność kobiety i obserwacja własnego ciała. Jeśli zauważy ona, że nagle miesiączki przybierają na sile (np. musi zmieniać podpaskę lub tampon znacznie częściej niż kiedyś) lub towarzyszą im bardziej nasilone dolegliwości niż zazwyczaj, powinna zgłosić się do swojego lekarza ginekologa, aby ten dokładnie ją zbadał i określił co może być przyczyną problemu.

Obfite miesiączki - co może je powodować?

Jeśli obfita miesiączka nie jest stanem fizjologicznym, konieczne jest wykonanie bardziej szczegółowej diagnostyki. Obfite miesiączki mogą bowiem oznaczać:

  • mięśniaki macicy - przede wszystkim podśluzówkowe, czyli takie, które rosną do środka macicy, w kierunku błony śluzowej i pokrywają ją wewnątrz. To za ich sprawą miesiączki są nie tylko bardziej obfite, ale i też znacznie bardziej bolesne i dokuczliwe. Dzieje się tak ponieważ naczynia krwionośne macicy nie mogą obkurczać się prawidłowo;
  • polipy macicy - najbardziej charakterystycznym dowodem na to, że obrębie szyjki macicy pojawił się polip jest obecność krwawienia między miesiączkami oraz po stosunku;
  • rak trzonu macicy - nazywany także rakiem endometrium, bardziej krwawienie może pojawić w środku cyklu między kolejnymi miesiączkami (tzw. upławy acykliczne), wizytę u lekarz powinny sprowokować także ropne upławy;
  • rak szyjki macicy - krwawienie pojawia się po stosunku seksualnym lub między miesiączkami;
  • endometrioza - miesiączki są bardzo obfite i bolesne, dodatkowo kobiety chorujące na ednometriozę skarżą się na przewlekły ból w obrębie miednicy małej, biegunki, zaparcia, ból krzyża, uczucie zmęczenia, dyskomfort przy oddawaniu moczu, wypróżnianiu, ból w trakcie lub po stosunku, czasem gorączka, wymioty;
  • adenimioza - obfite krwawienia, które utrzymują się nawet czternaście dni;
  • zespół zapalenia miednicy mniejszej - u kobiet pojawia się ból w miednicy mniejszej i podbrzuszu;
  • czynnościowe krwawienie z macicy - zazwyczaj związane są z tzw. cyklem bezowulacyjnym, czyli takiego, w którym zabrakło jajeczkowania oraz owulacji. W takich sytuacjach pęcherzyk jajnikowy zmienia się w pęcherzyk przetrwały i nieustanie wydziela estrogeny. Ich nadmiar w organizmie prowadzi do przerostu błony śluzowej macicy, a w konsekwencji do krwawień;
  • wada anatomiczna

Czasem zdarza się, że bardzo obfite krwawienie ma związek z chorobą nowotworową jajników. W przypadki młodych kobiet jest ziarniszczak, który poza zaburzeniami krwawienia może wywoływać zaparcia, na zmianę z biegunkami, dlatego też mało która pacjentka łączy takie objawy z układem rozrodczym.

Przyczyną obfitych krwawień może być także torbiel na jajniku. U kobiet z tym schorzeniem obserwuje się również powiększający się obwód brzucha, różnego typu dolegliwości bólowe, nudności lub wymioty.

W przypadku bardzo młodych dziewczyn, które dopiero zaczynaj miesiączkować, bardziej obfity okres może mieć związek z niedojrzałością na osi podwzgórze-przysadka-jajniki, czyli nieprawidłowym stężeniem estrogenów, których jest zbyt dużo, a progestagenów, których brakuje. W takich sytuacjach krwawienie może trwać nawet 10-15 dni, do tego jeszcze pojawia się nieregularnie. Dodatkowo mogą się pojawić zaburzenia krzepliwości w obrębie błony śluzowej jamy macicy, co również może przełożyć na zaburzenia miesiączkowania. Najlepszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest stosowanie leków antykoncepcyjnych przez 2-3 miesiące w celu wyrównania poziomu hormonów.

Niejednokrotnie zaburzenia miesiączkowania w postaci bardzo obfitych okresów mogą mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi lub zmianami, które właśnie zachodzą w ciele kobiety. W pierwszym przypadku najczęściej obwinia się tarczycę. U kobiet z niedoczynnością tarczycy spada poziom estradiolu, a podwyższa stężenie prolaktyny, to wszystko może przyczynić się do tego, że miesiączki będą bardziej obfite.

Zmiana intensywności krwawienia pojawia się także u kobiet tuż przed menopauzą. Spowodowane jest to zaburzeniami hormonalnymi typowymi dla tego okresu oraz wygaszanie funkcji jajników.

Więcej o: