Rak szyjki macicy - objawy, diagnoza, leczenie

Rak szyjki macicy to nowotwór, który jest w pełni uleczalny. Jednak aby tak się stało, konieczna jest profilaktyka i wczesne wykrycie zmian. O ile w wielu miejscach na świecie problem zapadalności na raka szyjki macicy udało się wyeliminować, to w Polsce ciągle zbyt wiele kobiet choruje i zbyt późno zgłasza się do lekarza. Co zrobić, aby nie zachorować?

Za rozwój raka szyjki macicy odpowiada wirus HPV. Można się nim zarazić poprzez stosunek seksualny z zakażonym partnerem bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Ale to nie jedyny sposób. Zakażeniem może się skończyć korzystanie z tych samych przyborów higienicznych czy kontakt z bielizną chorego.

Warto pamiętać, że wirus HPV może być groźny także dla panów. Niejednokrotnie prowadzi do rozwoju raka penisa bądź krtani czy gardła, gdy mężczyzna, nie tylko homoseksualny, nie stroni od seksu oralnego.

Zobacz wideo Mięśniaki macicy: rzeczywiście można je leczyć skutecznie tabletkami i zrezygnować z operacji?

Rak szyjki macicy – objawy

Rak szyjki macicy może rozwijać się latami i nie dawać żadnych objawów. Kobiety, które nie wykonywały regularnych badań zgłaszają się do lekarza, gdy między kolejnymi miesiączkami pojawi się krwawienie. Sporadycznie panie z rakiem szyjki macicy zgłaszają obfitsze miesiączki, krwotoki miesiączkowe i/lub krwawienie po stosunku seksualnym. Ból miednicy oraz cuchnąca wydzielina z pochwy zdarzają się niezwykle rzadko.

W większości przypadków do rozpoznania, że wokół szyjki macicy rozwija się nowotwór dochodzi przypadkowo. Ciągle ogromna grupa kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak ważny w profilaktyce przeciwnowotworowej jest czas. Nie przyjmują do wiadomości, że regularne wykonywanie badań cytologicznych to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie zmian, a im wcześniej wprowadzone leczenie tym większe szanse na pełne wyleczenie.

Rak szyjki macicy – diagnoza

Do rozpoznania zmian, które mogą sugerować raka szyjki macicy dochodzi zazwyczaj podczas kontrolnej wizyty. Gdy badanie ginekologiczne wykaże nieprawidłowości, ginekolog wykona USG narządu rodnego oraz pobierze wymaz do badania cytologicznego. Jeśli to ostanie będzie wątpliwe lub wynik będzie nieprawidłowy zleca się tzw. kolposkopię. Badanie wykonuje się za pomocą specjalnego aparatu wyposażonego w mikroskop/lupę, co umożliwia obejrzenie szyjki macicy nawet w czterdziestokrotnym powiększeniu. Tym samym lekarz może określić stan nabłonka szyjki czy też jego strukturę. Dodatkowo może zdecydować o pobraniu wycinka i zlecić wykonanie badania histopatologicznego.

Panie, które regularnie chodzą na badania, zazwyczaj nie mają się czego obawiać. Wczesne wykrycie pozwala na całkowite wyleczenie.

Stopień zaawansowania raka szyjki macicy określa się za pomocą badania USG z wykorzystaniem sond przezbrzusznych oraz dopochwowych. Czasem zleca się tomografię komputerowa lub rezonans magnetyczny. To ostanie pozwala ocenić wielkości guza, czy nacieka oraz czy choroba nie zajęła innych struktur, w tym węzłów chłonnych.

Rak szyjki macicy – leczenie

Metoda leczenia zależy od stopnia zaawansowania nowotworu. Jeśli zmiana jest niewielka, nowotwór zajął tylko szyjkę macicy, a jego średnica jest mniejsza niż 4 cm, wykonuje się drobny zabieg operacyjny. W takich sytuacjach usuwa się jedynie szyjkę macicy i węzły chłonne miednicy. Zabieg polecany jest młodym kobietom, które myślą o założeniu rodziny. Operacja nie odbiera im bowiem szans na ciążę i urodzenie zdrowego dziecka.

Przy większych zmianach konieczne jest radykalne wycięcie macicy z usunięciem węzłów chłonnych miednicy. Niestety w Polsce nadal zbyt wiele przypadków rozpoznaje się w zaawansowanych, nieoperacyjnych stadiach, dlatego najczęściej stosowaną metodą leczenia raka szyjki macicy jest radioterapia. Taka forma leczenia składa się zazwyczaj z dwóch etapów. Pierwszy polega na napromieniania guza „od zewnątrz" oraz od wewnątrz, tj. wewnątrz guza, w kanale szyjki macicy umieszcza się pierwiastek promieniotwórczy. Siła promieniowania zależy od indywidualnej tolerancji tkanek prawidłowych.

Mimo że lekarze wybierają najsilniejszą i najbezpieczniejszą dawkę promieniowania to powikłań nie zawsze udaje się uniknąć. Takie narządy, jak pęcherz moczowy czy odbytnica, są wrażliwe na promieniowanie i zbyt duża dawka może je uszkodzić. Bardzo często radioterapię stosuje się jako leczenie dodatkowe po zabiegu chirurgicznym, czyli leczenie uzupełniające. Po wycięciu guza napromienia się miednicę mniejszą, w której znajdowała się zajęta chorobą macica, po to, aby zniszczyć pojedyncze, komórki, których nie udało się wyciąć podczas operacji.

Równie ważna i często stosowana w leczeniu raka szyjki macicy jest chemioterapia. Zazwyczaj stosuje się ją w małych dawkach jedynie jako dodatek do radioterapii. Jej podstawowym zadaniem jest wzmocnienie działania promieniowania jonizującego na guz. Tym samym, takie połączenie jest o wiele skuteczniejsze, niż sama radioterapia. Warto mieć na uwadze, że sama chemioterapia ma jednak ograniczone możliwości w leczeniu raka szyjki macicy, dzieje się tak ponieważ jest to nowotwór umiarkowanie wrażliwy na tę metodę. Samodzielna chemioterapia stosowna jest tylko i wyłącznie w przypadku tych kobiet, u których choroba jest już tak zaawansowana i często nieuleczalna, a zastosowanie innych form leczenia jest po prostu niemożliwe.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: