Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Konizacja szyjki macicy polega na wycięciu stożka, czyli fragmentu tkanki znajdującej się o obrębie tarczy części pochwowej szyjki macicy . Następnie, rutynowo łyżeczkuje się kanał szyjki. Zbieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i może być przeprowadzony na dwa sposoby - z użyciem tzw. pętli elektrochirurgicznej lub noża chirurgicznego. Mimo że pierwsza z nich jest bezpieczniejsza i dokładniejsza, to tylko z pomocą noża możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego. Konizacja szyjki macicy wykonywana jest przede wszystkim u kobiet z nieprawidłowym wynikiem cytologicznym, kolposkopowym oraz z niepokojącymi zmianami widocznymi w histopatologii (z materiału pobranego z pochwowej części macicy).
W trakcie konizacji szyjki macicy ułożenie pacjentki niczym nie różni się od tego przy badaniu cytologicznym lub ginekologicznym. Z pomocą wziernika lekarz "rozchyla" ściany pochwy, tak by zmienione komórki były lepiej widoczne (niekiedy podaje się środek kontrastujący). Przy użyciu pętli lub skalpela wycina się zmienione fragmenty. Konizacja zazwyczaj trwa od kilku do kilkudziesięciu minut i u ponad 90 proc. pacjentek zmiany nie powracają i dalsze leczenie nie jest konieczne.
Zanim zostanie rozpoczęte właściwe leczenie konieczne jest wyleczenie ewentualnych stanów zapalnych. W przypadku kobiet miesiączkujących powinien być wykonany w pierwszej fazie cyklu, czyli tuż po zakończeniu krwawienia.
U dużej części kobiet przez pierwsze kilka godzin po konizacji szyjki macicy pojawia się łagodny ból i skurcze. Dodatkowo przez kilka tygodni mogą występować plamienia oraz upławy. Pacjentkom, które przeszły konizację szyjki macicy zaleca się rezygnację ze stosunków seksualnych oraz stosowania tamponów do momentu całkowitego zagojenia się ran. Niezbędne jest także zachowanie właściwej higieny intymnej. W większości przypadków okres rekonwalescencji i pełnego powrotu do poprzedniej aktywności nie trwa dłużej niż 30 dni.
Zabieg konizacja szyjki macicy jest całkowicie bezpieczny i nie stanowi przeciwwskazania do zajścia w ciążę i posiadania dzieci.
Brak miesiączki, chociaż nie jesteś w ciąży i nie przechodzisz menopauzy? Diagnostyka konieczna