Endometrioza: jak się objawia ta choroba i jak się ją rozpoznaje?

Endometrioza jest poważną chorobą kobiet w wieku rozrodczym, która może występować nawet u 15% pań. Wciąż nie wiemy, skąd się bierze, są trudności z jej rozpoznawaniem, a leczenie zachowawcze nie jest tak skuteczne, jak się powszechnie sądzi

Chociaż endometrium i endometrioza to nie to samo, wciąż zdarza się, że te terminy są stosowane zamiennie. Tymczasem: wszystkie mamy endometrium, ale nie endometriozę - tak jak wszystkie mamy tarczycę, ale niedoczynność tarczycy już tylko część z nas.

Endometrioza, endometrium: definicje

Endometrium to naturalnie występująca błona śluzowa (śluzówka) macicy. Jest ona wrażliwa na hormony kobiece, zwłaszcza estrogeny i gestageny (w tym progesteron ). Pod ich wpływem endometrium zmienia się w ciągu miesiąca: staje się nawet kilkakrotnie grubsze, gdy przygotowuje się na ewentualne przyjęcie zarodka i złuszcza, kiedy do zapłodnienia nie dojdzie ( menstruacja ).

Jeśli śluzówka typowa dla macicy umiejscowi się poza nią (mechanizmu wciąż nie znamy), zaczynają się problemy. Podczas miesiączki endometrium złuszcza się także w narządach, do których się przeniosło, a krwawienia i sama obecność śluzówki powoduje różne problemy.

Endometrium bywa odkrywane w odległych narządach, np. w płucach i wówczas endometrioza objawia się krwiopluciem. Jeśli śluzówka przedostanie się do jelit, pojawia się krew w stolcu , etc.

To jednak rzadkość. Najczęściej endometrium przenosi się do narządów w okolicy macicy: do jajowodów, jajników, otrzewnej , czyli ochronnej błony otaczającej narządy jamy brzusznej.

Mylące objawy endometriozy

Typowe dolegliwości miesiączkujących kobiet to zarazem charakterystyczne objawy endometriozy. Najczęściej kobiety uskarżają się na:

 • obfite miesiączki
 • bóle w podbrzuszu
 • bóle w okolicy krzyżowej
 • miesiączki bolesne i przedłużające się
 • ból podczas stosunku
 • plamienia między miesiączkami.

Takie objawy są podstawą do podejrzewania endometriozy, ale na pewno nie do ostatecznego rozpoznania choroby. W diagnostyce pomocne bywa badanie usg, ale nie rozpozna jej ostatecznie. To jest możliwe wyłącznie na podstawie badania histopatologicznego wycinków pobranych podczas badania laparoskopowego.

Niektóre pacjentki mają bardzo nasilone objawy, a diagnostyka dowodzi, że zmiany są niewielkie. Zarazem: zdarza się, że kobieta nie ma żadnych objawów wskazujących na endometriozę, a zmiany są bardzo zaawansowane i groźne dla jej zdrowia. Choroba bywa wykrywana przypadkiem, np, podczas zabiegów chirurgicznych z innego powodu.

Endometrioza to "dziwna" choroba, w której nasilenie objawów nie koreluje ze stopniem zaawansowania choroby.

Endometrioza: to nie rak, ale...

Endometriozy nie da się trwale wyleczyć. W końcu ustępuje sama: kiedy kobieta przechodzi menopauzę. Endometrium przestaje być aktywne w macicy i analogicznie wszędzie tam, gdzie się przeniosło.

Dla wielu kobiet to marne pocieszenie, bo endometrioza to przede wszystkim schorzenie sprzyjające niepłodności . Może chociażby powodować niedrożność jajowodów, a ponieważ jej rozpoznanie bywa opóźnione (szczególnie, gdy nie ma innych objawów poza brakiem ciąży), na upragnione macierzyństwo też bywa czasem późno. Stąd tak istotne jest jak najszybsze skuteczne leczenie niepłodności, niezależnie od przyczyny, gdy twoim wrogiem jest czas.

Obecna wiedza naukowa wciąż dowodzi, że najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności jest in vitro . W przypadku kobiet z endometriozą zabieg wykonuje się jak najszybciej po usunięciu ognisk endometrium poza macicą. Nie można pozwolić, żeby zdążyły odrosnąć. A dlaczego nie wystarczy zdać się na naturę? Jajowody, z których usunięto ogniska, chociaż są drożne, najczęściej nadal nie funkcjonują w pełni sprawnie. Ich funkcje są trwale uszkodzone i nie może dojść do naturalnego zapłodnienia lub potem zagnieżdżenia zarodka w macicy.

Skąd się bierze przekonanie pacjentek, że nawet lekarze lekceważą to schorzenie i dlatego mówią: "endometrioza to nie rak"? Częsta, rozpoznawana podczas usg forma endometriozy to tzw. torbiel czekoladowata (endometrialna). To charakterystyczna, wypełniona płynem zmiana nowotworowa. Chociaż wymaga usunięcia (bo może pęknąć, poważnie zagrażając zdrowiu kobiety), nie jest złośliwa, nie zabija. Informacja "to nie rak" ma na celu uspokojenie pacjentki przed zabiegiem operacyjnym.

Konsultacja: dr Marzena Dębska, ginekolog położnik ze Szpitala Bielańskiego i poradni Dębski Clinic w Warszawie.

Czytaj także: Miesiączki bolesne, zbyt obfite, przedłużające się - to musisz wiedzieć

Metoda in vitro w Polsce powinna być:
Więcej o:
Komentarze (8)
Endometrioza: jak się objawia ta choroba i jak się ją rozpoznaje?
Zaloguj się
 • l_zaraza_l

  Oceniono 7 razy 5

  "Obecna wiedza naukowa wciąż dowodzi, że najskuteczniejszą metodą leczenia jest in vitro .". E tam! PiSi minister od zdrowasiek uważa, że wystarczą luźne gacie.

 • kazio4432

  Oceniono 1 raz 1

  Centrum Medyczne Synexus we współpracy z partnerską organizacją badawczą poszukuje aktualnie kobiet, które mają zdiagnozowaną endometriozę i są zainteresowane poznaniem nowych możliwości terapeutycznych w ramach badań klinicznych. Jeżeli jesteś jedną z nich prosimy o kontakt telefoniczny pod ogólnopolskim numerem infolinii: 22 203 03 00. Informacja skierowana do Pań z: Krakowa, Warszawy, Katowic, Łodzi, Lublina, Szczecina, Poznania, Białegostoku i okolic. Więcej na www.przychodniasynexus.pl/endometrioza/

 • karolinagdansk99

  0

  Ja mam endometriozę. Mega ból i obfite miesiączki. Zakupiłam olej z CBD który działa zbawiennie na wiele chorób. Jeśli ktoś jest ciekawy lub sam chce przetestować to zapraszam do kontaktu.
  kannaway.gdansk@gmail.com

 • lu

  0

  wiecej o endometriozie - vita24.life/blog/20_endometrioza-i-objawy.html

 • polianna-is-me

  Oceniono 2 razy 0

  Najpierw trzeba zdiagnozować chorobę, a niestety niewielu lekarzy to potrafi :( Ja przez kilkanaście lat prosiłam lekarzy aby mi pomogli, bo mam bardzo obfite i bolesne miesiączki. Dostawałam tylko coraz silniejsze leki przeciwbólowe, bo bez nich nie mogłabym funkcjonować przez 2-3 dni. Jak już lekarka zdiagnozowała endometriozę (4 stopnia!!!) to wysłała mnie natychmiast na laparoskopię. Kilka miesięcy po zabiegu naturalnie zaszłam w ciążę. Endometrioza jest chorobą, której nie da się wyleczyć, ponieważ lekarze nie znają jej przyczyny. Przechodzi, gdy kobieta wchodzi w okres menopauzy (nie ma miesiączek, endometrium jest już niepotrzebne więc choroba ustępuje). Możliwe jest jedynie leczenie objawowe. Często są to leki hormonalne wywołujące sztucznie menopauzę. Przy takiej terapii nie ma mowy o zajście w ciążę. Z endometriozą normalnie się żyje. Trzeba jednak mieć diagnozę.

 • monikaaleksandra

  Oceniono 2 razy 0

  Miałam endpometriozę, która nie przeszkodziła w urodzeniu dwójki dzieci. Cały czas jestem na tabletkach jednoskładnikowych (progestagen), które hamują aktywność okładu płciowego, błona się nie rozrasta, nie mam okresów i plamień, wahań nastroju - regularnie wykonuje wszystkie badania i jest OK.

 • oliviah2016

  Oceniono 6 razy -2

  Po usunięciu torbieli czekoladowej (endometrialnej) i części jajnika zaszłam naturalnie w ciążę bez żadnej terapii hormonalnej- mam dwójkę dzieci:-). Nie zawsze więc jajowody nie funkcjonują sprawnie i konieczny jest zabieg in vitro. Dotychczas endometrioza nie wróciła- cyklicznie wykonuję usg, a minęło już 9 lat od zabiegu usunięcia torbieli.

 • rosietherobot

  Oceniono 5 razy -3

  Czy pani dr Dębska konsultując artykuł widziała zdanie, że najskuteczniejszą metodą leczenia endometriozy jest in vitro?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX