Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Na cykl miesiączkowy , nazywany także cyklem menstruacyjnym składa się pierwszy dzień krwawienia i trwa do ostatniego dnia przed następnym krwawieniem. Regularne występowanie miesiączek jest dowodem, że zarówno układ rozrodczy, jak hormonalny kobiety działają prawidłowo. Prawidłowy cykl trwa od 27 do 32 dni i składa się z trzech faz - folikularnej, dojrzewania komórki jajowej i owulacji oraz lutealnej (tzw. okres wydzielniczy).Przebieg tych procesów kontroluje układ hormonalny, nad nim zaś czuwa przysadka mózgowa przysadka mózgowa.
Cykl miesiączkowy , jak sugeruje nazwa zaczyna się od krwawienia, ale nie ono jest tu najważniejsze. Krwawienie trwa zazwyczaj kilka dni (4-5 dni). Obfitość miesiączki zależy od cech indywidualnych. Zdarza się jednak, że zbyt skąpa lub zbyt obfita miesiączka może być objawem choroby. Konieczność zbyt częstych wizyt w toalecie i zmiany podpaski lub tamponu łączy się z anemią z niedoboru żelaza , polipami, mięśniakami, zaburzeniami krzepliwości, a nawet niektórymi nowotworami złośliwymi. Skąd wiadomo, że "tracimy" za dużo krwi? Jeśli w ciągu jednego dnia miesiączki "zużywamy" 10 i więcej tradycyjnych podpasek, a zmiana tamponu konieczna jest częściej niż 2-3 godziny. W przypadku gdy nie są to pojedyncze epizody konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem .
Przyczyn zbyt skąpego (tj. w tedy gdy miesiączka trwa góra dwa dnia, a zamiast krwawienia pojawia się plamienie) może być wiele. Bardzo często to efekt przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Czasem niezbyt obfite miesiączki wynikają z infekcji jajników , macicy czy jajowodów.
Po zakończeniu krwawienia przysadka zaczyna aktywować wydzielanie FSH (hormon folikulotropowy) , który pobudza rozwój pęcherzyków jajnikowych, czyli pęcherzyków Graffa. Na ten sygnał reaguje jeden lub oba jajniki i zaczynają produkcje jajeczek. Zazwyczaj w całej operacji bierze udział zaledwie kilka z nich (szacuje się, że liczba aktywnych jajeczek nie przekracza 15, to niewiele zwarzywszy, że kobieta jest wstanie "wyprodukować" ich aż 40 tysięcy). Nie znaczy to jednak, że wszystkie będą gotowe do zapłodnienia. Najczęściej jeden z pęcherzyków jest znacznie silniejszy od pozostałych i to on będzie dalej dojrzewał. Jednocześnie zacznie wydzielać estrogeny . Wraz ze wzrostem stężenia hormonu zaczynają się tzw. dni płodne. Łatwo to zauważyć choćby po zmianie wyglądu śluzu, jest ciągnący i lepki.
Znaczny wzrost estrogenów pobudza wydzielanie LH, czyli hormonu luteinizującego . W przeciągu maksymalnie 48 godzin pęcherzyk pęka i jajeczko wydostaje się z jamy otrzewnej i trafia do jednego z jajowodów. Jeśli w tym czasie kobieta miała stosunek seksualny i doszło do zapłodnienia w ciągu trzech dni jajeczko dotrze do macicy. Tu bardzo ważny jest czas. W przypadku gdy w przeciągu 12 godzin nie dojdzie do zapłodnienia, po upływie doby komórka obumrze.
Aby macica mogła przyjąć zapłodnioną komórkę potrzebny jest progesteron. Za dostarczenie tego niezbędnego hormonu odpowiada ciałko żółte, które mniej więcej w chwili połączenia się plemnika i komórki jajowej powstaje w jajniku. Progesteron sprawia, że błona śluzowa macicy staje się "łatwo przepuszczalna", dzięki czemu tzw. implantacja jest możliwa i przebiega bez większych problemów. Jeśli stosunek się nie odbył, tym samym nie doszło do zapłodnienia wysoki poziom i produkcja progesteronu utrzymuje się przez ok. dwa tygodnie. Po tym czasie kończy się cykl miesiączkowy, błona śluzowa macicy złuszcza się i zaczyna się co miesięczne krwawienie. I tak cały cykl zaczyna się od początku.
Brak miesiączki, chociaż nie jesteś w ciąży i nie przechodzisz menopauzy? Diagnostyka konieczna!
Infekcje intymne kobiet - jak pozbyć się dolegliwości i uniknąć nawrotów?
Probiotyki dla kobiet - dziwna moda czy konieczność. Kiedy warto po nie sięgnąć?