Endometrium to nie endometrioza. Gdzie się znajduje i jaką rolę odgrywa endometrium?

Endometrium to występująca w macicy każdej kobiety błona śluzowa. Endometrium nie należy mylić z endometriozą, poważną chorobą, która może skończyć się niepłodnością.

Dołącz do zdrowia na Facebooku!

Endometrium to śluzówka macicy. Zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego przez hormony kobiece, szczególnie estrogeny i gestageny. Ma dwie warstwy, podstawną i czynnościową. Do miesiączki dochodzi, gdy warstwa czynnościowa się złuszcza. Po menstruacji z warstwy podstawnej odbudowuje się następna warstwa czynnościowa.

Endometrium odbudowuje się od końca krwawienia do owulacji, jest to faza folikularna. Ma czas, żeby zwiększyć swoją grubość kilkakrotnie i przygotować się na ewentualne przyjęcie zarodka. Jeśli do zapłodnienia nie dochodzi, warstwa złuszcza się ponownie.

Endometrium i ciąża

Po zapłodnieniu endometrium już się nie złuszcza, lecz zaczyna się rozwijać pod wpływem progesteronu. Zamienia się w tzw. doczesną ciążową. Dzięki temu endometrium pełne substancji odżywczych może odżywiać zarodek przed jego całkowitą implantacją, czyli zagnieżdżeniem.

Endometrium - normy

U dziewczynek, które nie wkroczyły jeszcze w okres dojrzewania, endometrium liczy od 0,3 do 0,5 mm grubości. Endometrium płodnych kobiet w I fazie cyklu to 8 mm, a II fazie nieco więcej. Grubość endometrium kobiet po menopauzie powinna wynosić nie więcej niż 5 mm; u tych, które stosują hormonalną terapię zastępczą (HTZ), dopuszcza się 8 mm.

Endometrium pań po menopauzie o grubości ponad 12 mm to poważna przesłanka do zrobienia szczegółowych badań ginekologicznych - może oznaczać raka endometrium.

Endometrium - choroby

  • Endometrioza (wędrująca śluzówka)

Problem zaczyna się, gdy endometrium jest tam, gdzie go być nie powinno. To dlatego tę chorobę czasem nazywa się wędrującą śluzówką. Najczęściej przenosi się do narządów bliskich macicy, czyli jajowodów, jajników i otrzewnej. Czasem jednak potrafi zawędrować nawet do jelit czy płuc (na szczęście takie przypadki są rzadkie). Podczas miesiączkowania endometrium złuszcza się nie tylko w macicy, lecz także w tych miejscach, do których się przedostało (w przypadku płuc pojawi się plucie krwią, a w przypadku jelit – krew w stolcu).

Endometrioza objawia się niepozornie; może się wydawać, że to po prostu silne oznaki miesiączki. Obfite i długie krwawienie, ból podbrzusza i krzyża, ból podczas stosunku oraz plamienia w czasie cyklu – to typowe objawy endometriozy. Bywa jednak, że choroba w ogóle nie daje o sobie znać i zostaje wykryta przypadkiem.

Endometriozę diagnozuje się poprzez USG, histeroskopię, badania hormonalne oraz badanie histopatologiczne. Dzięki badaniu USG można zauważyć ewentualną torbiel czekoladowatą, nowotworową, ale niezłośliwą zmianę, która jest efektem endometriozy.

Endometrioza może skutkować niepłodnością; często powoduje niedrożność jajowodów. Choroby tej nie da się wyleczyć do końca. Zwykle ustępuje sama po menopauzie. Jej przyczyny nie są znane.

Te artykuły także mogą cię zainteresować:

Endometrioza: jak się objawia ta choroba i jak się ją rozpoznaje?

Endometrioza - definicja i opis z Wielkiej Encyklopedii Medycznej

Endometrioza: obalamy mity

  • Rak endometrium (rak trzonu macicy)

Na raka endometrium najbardziej narażone są kobiety po menopauzie oraz te, które cierpią na zespół policystycznych jajników i przewlekły brak owulacji. Czynnikami podwyższającymi ryzyko są, między innymi, otyłość i cukrzyca. Nie znamy przyczyn tego nowotworu – wiadomo tylko, że chodzi o serię mutacji komórek endometrium.

Rak trzonu macicy jest, niestety, bardzo powszechny. To drugi na świecie najczęściej występujący nowotwór narządów rodnych. Nic nie zapewni przed nim stuprocentowej ochrony, ale ryzyko zachorowania zmniejszy aktywny tryb życia i odpowiednia dieta, a także wkładka wewnątrzmaciczna lub doustna tabletka antykoncepcyjna.

Nowotwór endometrium zwykle ujawnia się dość wcześnie – występują krwawienia i plamienia z dróg rodnych. Dla kobiet po menopauzie to oczywisty sygnał, że coś jest nie tak. Dzięki temu szybko trafiają do lekarza i mogą czym prędzej poddać się leczeniu. Lepiej jednak odwiedzać ginekologa regularnie, ponieważ czasem rozwój raka przebiega bezobjawowo, a wtedy może się zdarzyć, że zostanie zdiagnozowany dopiero po nastąpieniu przerzutów i szansa na wyzdrowienie będzie o wiele mniejsza.

  • Zapalenie endometrium

Zapalenie błony śluzowej macicy to najczęściej skutek nieprawidłowo wykonanego łyżeczkowania lub powikłanie poporodowe. Nieleczone zapalenie może przekształcić się w zapalenie jajników u jajowodów, dlatego trzeba prędko mu przeciwdziałać.

Zapalenie to efekt przeniesienia bakterii z pochwy do macicy. Może się to zdarzyć podczas łyżeczkowania, poronienia, operacji położniczej lub zabiegach diagnostycznych narządów rodnych. Objawia się plamieniami, krwawieniami oraz bólem podbrzusza. Niekiedy występuje także podwyższona temperatura ciała.

Nieleczone zapalenie endometrium skutkuje zrostami. Mogą one prowadzić do niepłodności (np. przez wywołanie niedrożności jajowodów).

Bądź na bieżąco ze Zdrowiem. Dodaj wtyczkę Gazeta.pl do Chrome

Więcej o: