Łyżeczkowanie macicy - na czym polega ten zabieg?

Łyżeczkowanie macicy, nazywane również abrazją, jest zabiegiem ginekologicznym wykonywanym w celach diagnostycznych oraz leczniczych. Jest zabiegiem stosunkowo krótkim i nieskomplikowanym, jednak wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Na czym polega zabieg, kiedy się go wykonuje i jakie są możliwe powikłania po łyżeczkowaniu macicy?

Łyżeczkowanie macicy - na czym polega zabieg?

Przed zabiegiem łyżeczkowania macicy pacjentka nie musi się w żaden sposób przygotowywać, ważne jednak, aby była na czczo. Zabieg przeprowadzany jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. Łyżeczkowanie rozpoczyna się od włożenia do pochwy wziernika oraz ustabilizowania macicy za pomocą kulociągów. Następnie przez rozszerzoną szyjkę macicy do macicy wprowadza się tak zwaną skrobaczkę, czyli łyżkę chirurgiczną służącą do łyżeczkowania macicy. Za pomocą łyżki usuwa się zbędny materiał, który następnie wysyłany jest do badania laboratoryjnego.

Podczas zabiegu pobiera się jedynie fragment endometrium lub dokonuje się całkowitego złuszczenia tkanek ścianek macicy, czyli wykonuje się tak zwane oczyszczanie macicy. Zabieg łyżeczkowania trwa około 10 minut, po czym pacjentkę wybudza się z narkozy. Zaleca się, aby kobieta przez około 3-4 godziny pozostała w szpitalu. Czasami pacjentka pozostaje w szpitalu przez jeden, maksymalnie kilka dni. Zazwyczaj zaleca się wzięcie jedno-, dwudniowego urlopu oraz powstrzymanie się od współżycia płciowego przez co najmniej trzy dni od przeprowadzenia łyżeczkowania.

Kiedy wykonuje się łyżeczkowanie macicy?

Łyżeczkowanie macicy często jest błędnie kojarzone jedynie jako zabieg, który wykonuje się po poronieniu, aby usunąć resztki tkanek. Faktycznie, poronienie jest powodem do przeprowadzenia abrazji macicy, jednak istnieją również inne powody, dla których wykonuje się zabieg tego typu. Łyżeczkowanie macicy wykonuje się także po porodzie, gdy istnieje podejrzenie, że łożysko nie oddzieliło się prawidłowo i nie zostało w pełni usunięte z macicy. Zabieg pozwala także na pobranie materiału z jamy macicy, który później może zostać poddany odpowiednim badaniom diagnostycznym. Oprócz tego, wskazaniami do przeprowadzenia łyżeczkowania macicy są:

Zabieg łyżeczkowania macicy przeprowadza się także u pacjentek, które mimo chęci nie mogą zajść w ciążę. Wówczas łyżeczkowanie może być pomocne w ustaleniu przyczyny bezpłodności. W niektórych przypadkach abrazja macicy ma na celu przerwanie ciąży.

Łyżeczkowanie macicy jest zabiegiem wykonywanym prawie u każdej kobiety, która urodziła drogą cesarskiego cięcia. Wówczas abrazję macicy przeprowadza się od strony brzucha, poprzez cięcia wykonane w czasie porodu, zamiast przez kanał rodny.

Łyżeczkowanie macicy - powikłania po zabiegu

Po zabiegu łyżeczkowania macicy kobiety często odczuwają ból w podbrzuszu. Poza tym, przez kilka dni, czyli w okresie, gdy następuje regeneracja endometrium, możliwe jest niewielkie krwawienie. Jeżeli krwawienie wystąpi należy stosować jedynie podpaski i wkładki higieniczne, nie poleca się używania tamponów. Bardziej poważne powikłania, jakie wiążą się z zabiegiem abrazji macicy to:

  • wystąpienie zakażenia w obrębie jamy macicy,
  • silne krwawienie z jamy macicy,
  • przebicie ściany macicy,
  • wystąpienie zespołu Ashermana, czyli pojawienie się zrostów wewnątrz jamy macicy.

Zespół Ashermana występuje, gdy po zabiegu łyżeczkowania macicy we wnętrzu macicy powstają zrosty oraz blizny. Choroba skutkuje przede wszystkim brakiem krwawienia miesięcznego lub bolesnymi i skąpymi miesiączkami, a nieleczona może prowadzić do bezpłodności oraz poronień. Aby zlikwidować zrosty w obrębie macicy konieczny jest zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwa się zrosty wewnątrzmaciczne. Po zabiegu pacjentka jest poddawana leczeniu hormonalnemu, a poza tym musi przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zapobiegają ponownemu pojawianiu się zrostów.

Groźne powikłania po zabiegu występują na szczęście bardzo rzadko, jednak pacjentka, u której wykonywane było łyżeczkowanie powinna być czujna i bacznie obserwować swoje ciało. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza ginekologa.

Więcej o: