Przodozgięcie macicy - co to takiego? Czy taka budowa macicy powinno niepokoić?

Podczas standardowego badania ginekologicznego pacjentka może otrzymać informację o przodozgięciu jej macicy. Choć termin często wywołuje przerażenie, tak naprawdę nie oznacza żadnej patologii. To fizjologiczna cecha budowy macicy u tej konkretnej pacjentki.

Prawidłowo zbudowana macica wyglądem przypomina odwróconą, nieco spłaszczoną gruszkę. Znajduje się ona pomiędzy pęcherzem a odbytnicą. Z tego powodu może nieco zaginać się do przodu, czyli w kierunku pęcherza moczowego, co nazywamy przodozgięciem, albo do tyłu, czyli w kierunku odbytu, co nazywamy tyłozgięciem. U większości kobiet występuje przodozgięcie macicy, które jest jak najbardziej prawidłowym jej ułożeniem.

Przodozgięcie a przodopochylenie macicy

W terminologii medycznej możemy natknąć się na dwa, często mylone, pojęcia – przodozgięcie i przodopochylenie macicy. Obydwa stanowią prawidłowe ułożenie tego narządu. Przodozgięcie oznacza, że trzon macicy zagina się względem szyjki macicy, zaś przodopochylenie oznacza, że macica wygląda jakby "kłaniała się" lekko pępkowi.

Przodozgięcie macicy – objawy, wpływ na życie seksualne

Przodozgięcie macicy nie daje żadnych objawów, nie powoduje bólu czy dyskomfortu. Najczęściej o tym, że macica jest w ten sposób zbudowana, dowiadujemy się podczas badania ginekologicznego.

Zobacz wideo Jakich specjalistów powinnyśmy odwiedzać w ciąży? Dla zdrowia przed porodem i po nim

Przodozgięcie macicy nie powoduje żadnych utrudnień w życiu seksualnym. Choć w niektórych źródłach internetowych można znaleźć informacje, że niektóre pozycje seksualne są zalecane przy przodozgięciu, a inne przy tyłozgięciu macicy, nie ma żadnych naukowych dowodów, które by to potwierdzały. Przodozgięcie macicy nie powoduje również żadnych trudności z zajściem w ciążę, ponieważ sposób ułożenia macicy nie ma na to wpływu.

Przodozgięcie macicy a poród

Niektóre pacjentki obawiają się, że przodozgięcie macicy może powodować trudności podczas porodu. To nieprawda. Mylone są w tym wypadku dwa pojęcia - przodozgięcie macicy z wychyleniem szyjki macicy ku przodowi względem osi pochwy. To czynnik, który bierze się pod uwagę w ocenie gotowości pacjentki do porodu (tuż przed porodem szyjka macicy powinna być skierowana ku przodowi względem osi pochwy). Natomiast cecha macicy, którą jest jej przodozgięcie, nie ma na przebieg porodu żadnego wpływu.

Nadmierne przodozgięcie macicy

Nadmierne przodozgięcie zalicza się do wad budowy macicy. Zbyt duże przodozgięcie macicy może być zarówno wrodzone, jak i pojawić się w wyniku stanów zapalnych macicy i jej otoczenia. Pacjentki z dużym przodozgięciem macicy skarżą się na bardzo bolesne miesiączki.

Więcej o: