Ruchy dziecka - w którym tygodniu ciąży możemy poczuć? Jak je rozpoznać?

Ruchy dziecka są czymś, na co czeka chyba każda przyszła mama w okresie ciąży. Kiedy się pojawiają? Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka? Podpowiadamy.

Ruchy dziecka - delikatniejsze niż myślisz

Pierwsze ruchy dziecka, które przebywa jeszcze w brzuchu mamy, są dosyć delikatne i niepozorne. Łatwo jest więc je przeoczyć. 

- Spodziewałam się jakichś silniejszych kopnięć. Tymczasem pierwsze ruchy mojej Zosi były bardzo delikatne i nie sprawiały mi żadnego bólu. Wcześniej obawiałam się, że mogą być gwałtowne i dosyć ostre. Dzieci zaczynają jednak od bardzo delikatnych ruchów, dlatego przyszła mama stopniowo się do nich przyzwyczaja - opowiada Ewa, mama 2-letniej Zosi.

Kiedy czuć ruchy dziecka?

Kiedy kobieta może spodziewać się pierwszych ruchów swojej pociechy? Z reguły pierwsze oznaki swojej obecności maluszek daje około 20. tygodnia ciąży. Czasami zdarza się to jednak znacznie wcześniej.

- Ja pierwsze ruchy Zosi wyczułam już w 20. tygodniu ciąży, czyli podobnie jak większość kobiet. Moja siostra z kolei twierdzi, że już w drugiej i trzeciej ciąży czuła je znacznie wcześniej, mniej więcej w 16. tygodniu - opowiada Ewa. - Może, gdy ja zdecyduję się na kolejne dziecko, także poczuję je szybciej? Podobno tak się dzieje, gdy jesteśmy już na to przygotowane i wiemy, czego mniej więcej się spodziewać - dodaje.

Możemy także spotkać się z opinią, że ruchy dziecka przed 20. tygodniem ciąży znacznie częściej odczuwają kobiety bardzo szczupłe. To dlatego, że tkanka tłuszczowa znacznie ogranicza odczuwanie ruchów dziecka.

Pierwsze ruchy dziecka - jak je rozpoznać?

Czasami kobiety mylą pierwsze ruchy dziecka z... trawieniem. I nic w tym dziwnego. Początkowo (mniej więcej około 20. tygodnia ciąży) są to jedynie delikatne bąbelki i łaskotanie. Pojawiają się zazwyczaj, gdy kobieta odpoczywa w pozycji leżącej. Warto wspomnieć, że te początkowe ruchy dziecka są dosyć częste.

Potem przez jakiś czas zdarzają się rzadko. Maluch aktywizuje się ponownie około 37. tygodnia ciąży. Wtedy jego ruchy są silniejsze i bardziej zdecydowane. To nie będą już delikatne bąbelki, a porządne kopnięcia. W tym czasie brzuch kobiety zazwyczaj faluje w charakterystyczny sposób.

Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Jak liczyć ruchy dziecka? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Karta ruchów płodu do pomocna wskazówka dla lekarzy prowadzących ciążę. Dlatego wiele kobiet decyduje się taką metodę. Ułatwia ona ocenę stanu dziecka. 

Jeśli pierwsze ruchy dziecka w 21. tygodniu ciąży nie są jeszcze odczuwane, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi badanie USG, które wykaże, czy nasza ciąża przebiega prawidłowo. 

Dziwne ruchy dziecka - powód do niepokoju?

- Piszę, bo jestem przerażona i potrzebuję wsparcia. Może któraś z was
miała podobnie. Jestem w 26. tygodniu ciąży i od jakiś 3 tygodni zauważyłam że
ruchy dziecka nie są już takie zwykłe (kopniaki, puknięcia ) pojawiły się
jakby drgawki. Tak jakby dzieciątko się trzęsło. Bardzo mnie to zaniepokoiło,
powiedziałam o tym mojemu lekarzowi to kazał mi jeść magnes twierdząc że to
jakieś przykurcze macicy, ale dziś jestem pewna że to moja córeczka - pisze na forum eDziecka zaniepokojona mama.

Czy takie nietypowe ruchy to rzeczywiście powód do niepokoju? Co na ten temat napisały inne kobiety? Oto kilka wypowiedzi z wątku:

 • Witam, ja obecnie jestem w 27. tygodniu ciąży i też odczuwam na boku
  te trzęsawki. Ale to chyba normalne, bo pamiętam, że jak byłam z
  córeczka w ciąży, też tak czułam podobnie.
 • Też tak mam, dziecko trzepie się czasem jak ptaszek skrzydłami, ale ginekolog nie
  uważa, że to coś niepokojącego, że praktycznie większość maluchów się tak
  zachowuje.
 • Jeśli więc odczuwamy nietypowe ruchy dziecka, warto skonsultować się z lekarzem. Raczej nie jest to nic poważnego. Warto jednak dla spokojnego sumienia mieć w tej kwestii całkowitą pewność.

Pierwsze ruchy dziecka - o tym pamiętaj

Pierwsze ruchy dziecka to niezapomniane doświadczenie dla wielu kobiet. Dlatego warto wiedzieć, kiedy mniej więcej możemy się ich spodziewać. Z reguły pierwsze niewinne ruchy malucha są wyczuwalne około 20. tygodnia ciąży. O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Zdarza się, że kobieta wyczuwa pierwsze ruchy dziecka już w 16. tygodniu ciąży. Tak dzieje się zwłaszcza w przypadku kobiet bardzo szczupłych lub tych, które są w kolejnej ciąży i wiedzą mniej więcej, czego mogą się spodziewać.
 • Pierwsze ruchy dziecka są częste, ale bardzo niewyraźne. Łatwo je pomylić z trawieniem. Zdaniem wielu kobiet przypominają delikatne bąbelki.
 • Z czasem ruchy dziecka stają się wyrazistsze i bardziej intensywne. Brzuch kobiety zaczyna wówczas falować w charakterystyczny sposób. 
 • Dzieci lubią wykonywać ruchy, gdy ich mamy odpoczywają w pozycji leżącej.
 • Gdy w 21. tygodniu ciąży kobieta nie wyczuwa jeszcze żadnych ruchów dziecka, warto zgłosić się do lekarza, który dzięki szczegółowym badaniom oceni, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Zobacz także:

Więcej o: