Błona dziewicza jest to nic innego jak niewielki, zwykle cienki fałd błony śluzowej, zlokalizowany na początku wejścia do pochwy kobiecej. Błona ta stanowi barierę oddzielającą wnętrze pochwy od jej przedsionka. Zaczepiona jest o ścianki przedsionka pochwy. Co ciekawe, błonę dziewiczą można zobaczyć, rozchylając lekko wargi sromowe (ponieważ znajduje się na głębokości około 1,5 cm).
Błona dziewicza powstaje w 5 miesiącu życia płodowego i na początku bardzo szczelnie zakrywa wejście do pochwy. Po narodzeniu, fałd ten przekształca się w grupę otworów i rośnie wraz z wiekiem kobiety, około 1 mm rocznie.
Błona dziewicza jest to niewielki, delikatny fałd śluzówki, który ma różną grubość. U niektórych kobiet błona jest cienka i bardzo łatwo ją uszkodzić, przebić (nie tylko podczas stosunku, ale też podczas aktywności fizycznej, jazdy na rowerze), u innych jest dosyć gruba, a jej uszkodzenie powoduje silne krwawienie oraz intensywny ból podczas pierwszego stosunku.
Błona dziewicza przyjmuje różne kształty - najczęściej przypomina półksiężyc (błona półksiężycowata) lub pierścień o nieregularnych brzegach (błona brzeżna). U niektórych kobiet przybiera kształt sitkowaty lub perforowany (o takich kształtach mówi się, jeżeli błona posiada dużo, wyraźnych otworów). Ta charakterystyczna błona, nie stanowi jednolitej fałdy, ponieważ zawiera liczne otwory, przepuszczające krew menstruacyjną.
W dotyku błona dziewicza przypomina wewnętrzną część policzka - jest elastyczna oraz śliska.
Funkcją błony dziewiczej jest zabezpieczenie wnętrza pochwy przed przedostawaniem się drobnoustrojów z zewnątrz oraz przed urazami mechanicznymi. Coraz popularniejsza jest teoria, że błona dziewicza, podobnie jak pępek, nie spełnia jednak żadnej funkcji i stanowi pozostałość po okresie płodowym kobiety.
Ze względu na to, że błona dziewicza stanowi niewielki fałd śluzówki o nieskomplikowanej budowie, istnieje możliwość jej odbudowania. Rekonstrukcja błony dziewiczej zaliczana jest do zabiegów chirurgii plastycznej i fachowo nazywana jest hymenoplastyką. Wbrew pozorom, zabieg ten nie polega na całkowitym odtworzeniu tej charakterystycznej błony, ale na zszyciu tkanek, które stanowią jej pozostałość.
Chirurgiczne odbudowanie błony dziewiczej zostało zapoczątkowane w kulturze arabskiej, gdzie dziewictwo jest bardzo ważne i często stanowi podstawę zawarcia związku małżeńskiego. Aktualnie nie tylko muzułmanki korzystają z tego rodzaju zabiegu plastycznego. Odtworzenie błony dziewiczej stało się popularne w kulturze europejskiej i często wykonywane jest przy okazji operacji rekonstrukcji krocza. Istnieje wiele przyczyn odbudowywania błony dziewiczej. Co ciekawe tylko niewielka część pań, które decydują się na ten zabieg, chce zatuszować fakt, że nie jest dziewicą. Dużo częściej, przyczyną rekonstrukcji błony dziewiczej jest jej przerwanie wskutek gwałtu (odbudowanie tej fałdy ułatwia osiągnięcie równowagi psychicznej) lub traktowanie tego zabiegu jako ostatniego etapu zabiegów operacyjnych u kobiet, które urodziły się z nieprawidłowo wykształconymi narządami rodnymi lub ich brakiem.
Rekonstrukcja błony dziewiczej jest to jest zabieg bardzo kosztowny - jego cena wynosi około 5000 zł. Okres rekonwalescencji zależny jest od możliwości regeneracji danego organizmu i trwa zwykle kilka tygodni.
Najczęstszą przyczyną przebicia błony dziewiczej jest pierwszy stosunek płciowy. Jednakże, nie zawsze dochodzi do uszkodzenia tej fałdki podczas zbliżenia - u kobiet, które mają bardzo elastyczną oraz mocno "podziurkowaną" błonę dziewiczą może ona pozostać nienaruszona po pierwszym stosunku. Niektóre kobiety obdarzone są w wyjątkowo grubą fałdkę, która jest wyczuwalna przez mężczyznę i której przebicie jest bardzo bolesne oraz wywołuje intensywne krwawienie. Co ciekawe, nie każda kobieta posiada błonę dziewiczą. U niewielkiego odsetka pań ta fałdka śluzowa nie wykształca się w życiu płodowym, co nie stanowi zagrożenia, ponieważ błona dziewicza, według części specjalistów, nie spełnia żadnej funkcji.