Zdrowie kobiety - zdjęcia i wideo
-
Kobiecy zawał wygląda inaczej - jak go rozpoznać i co robić?
Anatomicznie męskie i kobiece serca się nie różnią. Zawały jednak tak. To znany fakt, a jednak wciąż kobiety z zawałem trafiają do lekarza później niż mężczyźni. Dowiedz się, kiedy podejrzewać kobiecy zawał i co robić, by poprawić rokowania. Czas jest kluczowy dla konsekwencji niedokrwienia serca. Szybkie wdrożenie właściwego leczenia pozwala ochronić większy obszar mięśnia sercowego przed martwicą.
-
Kręta droga do ginekologa. Lata płyną, problemy wciąż te same
W pandemii statystyki są gorsze, ale wcześniej też było źle. Ponad trzy miliony Polek chodzi do ginekologa rzadziej niż raz w roku lub wcale. Umierają przedwcześnie, chociaż wcześnie rozpoznane nowotwory kobiece są uleczalne. Ta prawda jednak nie dociera.
-
Louise Joy Brown, pierwsze dziecko z probówki, obchodzi dziś 43. urodziny
O jej przyjściu na świat zdecydował los na loterii. Dosłownie - rodzice na leczenie niepłodności wydali wygraną w totka - 1500 funtów. W 1978 roku nie było szans na in vitro z funduszy publicznych. Do dziś dzięki tej metodzie urodziło się co najmniej osiem milionów dzieci. Happy birthday, Louise!
-
Menopauza i seks nie chodzą w parze, ale akurat to nie jest największe zmartwienie kobiety po czterdziestce
Fatalnie się czujesz? Tyjesz, chociaż nie jesz więcej? Twój zapach nie kręci już partnera, a wagina stała się pergaminowa i sztywna? Niestety, to wszystko jest naturalne, ale nie musi tak być - zapewnia dr n. med. Monika Łukasiewicz*, ginekolożka i seksuolożka.
-
Laktacja - na czym polega, jak można pobudzić laktację?
Laktacją nazywa się wytwarzanie oraz wydzielanie pokarmu przez organizm kobiety. Jest to proces, który jest warunkowany między innymi przez działanie hormonów i rozpoczyna się już podczas ciąży. Co wpływa na proces laktacji i dlaczego warto karmić piersią? W jaki sposób można pobudzić laktację?
-
Miała być ciąża, jest rak? Niestety, to możliwe. Co warto wiedzieć o zaśniadzie groniastym?
O zaśniadzie groniastym, rzadkiej chorobie, która dotyczy ciężarnych, wiele osób usłyszało po raz pierwszy za sprawą amerykańskiej reporterki i prezenterki telewizyjnej Michelle Velez. Dziennikarka ostrzega w mediach społecznościowych, że nieprawidłowo rozwijająca sie ciąża może przekształcić się w raka, o czym przyszłe mamy nie mają pojęcia.
-
Brązowa wydzielina z pochwy - co może oznaczać?
Upławy o brązowej barwie mogą być oznaką różnych zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Mogą one sygnalizować również pewne problemy zdrowotne, takie jak polipy, nadżerka czy choroby nowotworowe. O czym mogą świadczyć brązowe upławy i kiedy powinny być powodem do niepokoju? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
-
Globulki dopochwowe - czym są, jak działają?
Globulki dopochwowe to środki o wszechstronnym działaniu. Przykładowo, niektóre rodzaje globulek działają antykoncepcyjnie, a inne łagodzą stany zapalne pochwy. Jakie dokładnie są rodzaje globulek dopochwowych i jakie mają one działanie? Jak je stosować?
-
Torbiel czekoladowa (endometrialna): objawy, leczenie
Torbiel czekoladowa to narośl na jajniku, który występuje u niektórych pacjentek w przebiegu endometriozy. Jakie są objawy torbieli endometrialnej? Jak się ją diagnozuje oraz leczy?
-
Progesteron - rola w organizmie, normy, nadmiar, niedobór
Progesteron to żeński hormon płciowy, który razem z estrogenami reguluje kobiecy cykl miesiączkowy, ma wpływ na płodność, a także na przebieg ciąży. Jaką rolę odgrywa w organizmie progesteron? Jaki jest prawidłowy poziom tego hormonu w organizmie i czym mogą skutkować wahania jego stężenia?
-
Dlaczego warto pić ocet jabłkowy na czczo? Pomoże we wstydliwym problemie
-
Słodycze, które można jeść przy cukrzycy. Czy należy do nich gorzka czekolada?
-
Ciesz się smakiem Coca-Cola niezależnie od pory dnia czy okazji. Teraz wariant bezkofeinowy trafia na stołyMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Czy można pić wodę przed badaniem krzywej cukrowej?
-
Kawa a ryzyko cukrzycy typu II - dobre wiadomości
- Skąd się bierze cukrzyca i jak rozpoznać jej objawy?
- Wirus HPV - co to jest i jakie choroby wywołuje? Dlaczego warto się zaszczepić?
- Prostowanie zębów za pomocą niewidocznych nakładek - jak to działa? Jakich efektów i kiedy możesz się spodziewać?
- Prostowanie zębów za pomocą niewidocznych nakładek - jak to działa? Jakich efektów i kiedy możesz się spodziewać?
- Jak odróżnić infekcję od alergii? Katar nie jest jedynym wyznacznikiem
-
Zdrowie czterdziestolatki: czas o siebie zadbać
Mówią, nie bez przyczyny, że dzisiejsze czterdziestki to dawne dwudziestolatki. Zarazem: tak do końca zegara biologicznego nie oszukasz. Pojawiają się już pierwsze dyskretne problemy ze zdrowiem, a profilaktyka jest zdecydowanie ważniejsza, niż 2 dekady wcześniej. Na co zwracać uwagę? O jakich badaniach pamiętać? Jak o siebie zadbać? Sprawdź!
-
Zapalenie szyjki macicy często przebiega bezobjawowo. Kiedy można spodziewać się infekcji, jak ją diagnozować i leczyć?
Zapalenie szyjki macicy może przebiegać bezobjawowo i skutecznie utrudniać zajście w ciążę. U kobiet spodziewających się dziecka stanowi poważne zagrożenie dla płodu, jeśli infekcja będzie się rozprzestrzeniać. Może również sprzyjać rozwojowi choroby nowotworowej, dlatego tak ważne są profilaktyczne wizyty ginekologiczne.
-
Zapalenie endometrium, czyli błony śluzowej macicy: przyczyny, objawy, konsekwencje
Zapalenie endometrium grozi niedrożnością jajowodów, a w jej konsekwencji niepłodnością. Bywa też objawem innych schorzeń, w tym zmian nowotworowych. Jesteś po zabiegu ginekologicznym? Masz objawy typowe dla zapalenia? Nie zwlekaj z wizytą u ginekologa.
-
Błona dziewicza: jak wygląda? Co trzeba o niej wiedzieć?
Błona dziewicza jest to niewielki fałd błony śluzowej, oddzielający przedsionek pochwy od jej wnętrza. Jej jedyną funkcją jest zabezpieczanie pochwy przed przedostawaniem się drobnoustrojów. Błona dziewicza wykształca się już w 5 miesiącu życia płodu i po porodzie przyrasta ok. 1 mm na rok. Zwykle przerwana zostaje podczas pierwszego stosunku płciowego, jednak u niektórych kobiet do jej uszkodzenia może dojść wcześniej, podczas aktywności fizycznej.
-
Łyżeczkowanie macicy - na czym polega ten zabieg?
Łyżeczkowanie macicy, nazywane również abrazją, jest zabiegiem ginekologicznym wykonywanym w celach diagnostycznych oraz leczniczych. Jest zabiegiem stosunkowo krótkim i nieskomplikowanym, jednak wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Na czym polega zabieg, kiedy się go wykonuje i jakie są możliwe powikłania po łyżeczkowaniu macicy?
-
Plastry antykoncepcyjne: skuteczna metoda antykoncepcji?
Plastry antykoncepcyjne to jedna ze skuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Stosowanie plastrów ma wiele zalet w porównaniu z tabletkami antykoncepcyjnymi czy prezerwatywami, jednak nie są one odpowiednie dla wszystkich kobiet. Jak działają plastry antykoncepcyjne, jak je stosować i jakie są przeciwwskazania do używania plastrów?
-
Przydatki - co to takiego i jaką funkcję spełniają w ludzkim organizmie?
Przydatki to wspólna nazwa dla jajników i jajowodów. Mają one kluczowy udział w procesie zapłodnienia. Jeśli działają nieprawidłowo lub w ich obrębie rozwija się stan zapalny mogą prowadzić do poważnych problemów z zajściem w ciążę. Jakie funkcje spełniają przypadki w kobiecym ciele i jakie choroby najczęściej je dotykają?
-
Antykoncepcja hormonalna - co trzeba o niej wiedzieć? Jak są jej rodzaje i jak należy ją stosować?
Antykoncepcja hormonalna to jeden z najchętniej stosowanych, a zarazem najskuteczniejszych sposób zapobiegania ciąży. Co ciekawe, wcale nie występuje jedynie w postaci tabletek. Na rynku dostępne są także plastry antykoncepcyjne, niektóre kobiety decydują się na przyjmowanie specjalnych zastrzyków, jeszcze inne mają umieszczony pod skórą implant, który wydziela odpowiednią dawkę hormonów, dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia. Jak działa antykoncepcja i czy służy tylko rozsądnemu planowaniu ciąży?
-
Podwiązywanie jajowodów - co to za zabieg i kiedy jest wykonywany?
Metod antykoncepcyjnych, czyli zapobiegających niechcianej ciąży jest bardzo wiele. Żadna jednak nigdy nie daje 100 proc. pewność, że do zapłodnienia nie dojdzie. Do tych najbardziej skutecznych należy tzw. podwiązywanie jajowodów. Na czym polega zabieg i kiedy można go wykonać?
-
Faza lutealna: ile powinna trwać, jak obliczyć, jak rozpoznać
Faza lutealna jest najdłuższą częścią cyklu menstruacyjnego - w przeciętnym, 28 dniowym cyklu, trwa 14 dni. Faza lutealna występuje po owulacji.