Brązowa wydzielina wydobywająca się z pochwy może mieć różne przyczyny. Niektóre kobiety obserwują u siebie upławy, które występują regularnie i nie są objawem żadnej choroby. Czasami takie upławy świadczą o zaburzeniach hormonalnych. Może to być na przykład zbyt niskie stężenie progesteronu, co w wielu przypadkach powoduje cykle bezowulacyjne, podczas których zamiast regularnego krwawienia występują plamienia. Występowanie brunatnej wydzieliny może być także spowodowane zaburzeniami poziomu prolaktyny, a dokładniej zbyt wysokim poziomem tego hormonu, co prowadzi między innymi do zaburzeń cyklu miesiączkowego.
Brązowe upławy mogą występować także przed oraz po krwawieniu miesięcznym. Wówczas przyczyną ich powstawania jest podwyższony poziom estrogenów. Brunatne upławy mogą być wywołane przez owulację i pęknięcie pęcherzyka jajnikowego, gdy uwalniana jest komórka jajowa. Wydzielina z pochwy o ciemnej barwie występuje także u wielu kobiet, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne zawierające progestagen. Czasami skąpe plamienia albo wydzielina o brązowawej barwie jest związana z zagnieżdżeniem się komórki jajowej w macicy i świadczy o ciąży.
Upławy o brązowej barwie mogą być również oznaką chorób ginekologicznych. Jeżeli oprócz brązowej wydzieliny z pochwy występują takie objawy, jak świąd, pieczenie, zmiany skórne w obszarze narządów płciowych, ból podczas współżycia seksualnego, dyskomfort podczas oddawania moczu, upławy mogą świadczyć o zakażeniu.
Inne możliwe przyczyny upławów to:
Brązowe upławy w niektórych przypadkach są jednym z objawów choroby nowotworowej, szczególnie raka szyjki macicy.
Brązowe upławy nie zawsze są powodem do niepokoju i nie w każdym przypadku wymagają konsultacji lekarskiej. Jeżeli brunatne upławy występują regularnie i nie występują razem z dolegliwościami bólowymi lub innymi objawami, nie należy się niepokoić, a jedynie obserwować swoje ciało i dawane przez nie sygnały. W takiej sytuacji do specjalisty należy się zgłosić, gdy wystąpią jakieś inne niepokojące objawy. Z udaniem się do lekarza nie należy zwlekać, jeżeli upławom towarzyszy uczucie pieczenia, swędzenia, owrzodzenia albo inne niepokojące objawy, które mogą świadczyć o chorobach wenerycznych. Wówczas lekarz zaleci odpowiednie badania i metodę leczenia.