Brązowa wydzielina z pochwy - co może oznaczać?

Upławy o brązowej barwie mogą być oznaką różnych zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Mogą one sygnalizować również pewne problemy zdrowotne, takie jak polipy, nadżerka czy choroby nowotworowe. O czym mogą świadczyć brązowe upławy i kiedy powinny być powodem do niepokoju? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Brązowa wydzielina z pochwy – przyczyny

Brązowa wydzielina wydobywająca się z pochwy może mieć różne przyczyny. Niektóre kobiety obserwują u siebie upławy, które występują regularnie i nie są objawem żadnej choroby. Czasami takie upławy świadczą o zaburzeniach hormonalnych. Może to być na przykład zbyt niskie stężenie progesteronu, co w wielu przypadkach powoduje cykle bezowulacyjne, podczas których zamiast regularnego krwawienia występują plamienia. Występowanie brunatnej wydzieliny może być także spowodowane zaburzeniami poziomu prolaktyny, a dokładniej zbyt wysokim poziomem tego hormonu, co prowadzi między innymi do zaburzeń cyklu miesiączkowego.

Zobacz wideo

Brązowe upławy mogą występować także przed oraz po krwawieniu miesięcznym. Wówczas przyczyną ich powstawania jest podwyższony poziom estrogenów. Brunatne upławy mogą być wywołane przez owulację i pęknięcie pęcherzyka jajnikowego, gdy uwalniana jest komórka jajowa. Wydzielina z pochwy o ciemnej barwie występuje także u wielu kobiet, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne zawierające progestagen. Czasami skąpe plamienia albo wydzielina o brązowawej barwie jest związana z zagnieżdżeniem się komórki jajowej w macicy i świadczy o ciąży.

Upławy o brązowej barwie mogą być również oznaką chorób ginekologicznych. Jeżeli oprócz brązowej wydzieliny z pochwy występują takie objawy, jak świąd, pieczenie, zmiany skórne w obszarze narządów płciowych, ból podczas współżycia seksualnego, dyskomfort podczas oddawania moczu, upławy mogą świadczyć o zakażeniu.

Inne możliwe przyczyny upławów to:

  • Polipy - są niewielkimi zmianami, które pojawiają się w drogach rodnych. Zazwyczaj mają one charakter łagodny, jednak wymagają stałej obserwacji. Czasami są one leczone na drodze terapii hormonalnej, a w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu hiteroskopii lub łyżeczkowania. W początkowej fazie choroba nie daje żadnych objawów, natomiast, gdy dojdzie do rozrostu polipów, mogą pojawiać się krwawienia między miesiączkami, przedłużające się krwawienia miesięczne, a także krwawienia podczas stosunków. U wielu kobiet polipy utrudniają zajście w ciążę, a czasami są również powodem poronień.
  • Nadżerka - ma zwykle charakter owrzodzenia śluzówki szyjki macicy. Powstaje na skutek urazu, odleżyn albo stanu zapalnego w obszarze narządów intymnych. Wiąże się ze wzmożonym wydzielaniem śluzu, który może przybierać różne zabarwienie. W przypadku nadżerki, częstymi objawami są również dolegliwości bólowe w dolnych partiach brzucha, ból w okolicy lędźwiowej, swędzenie i pieczenie w okolicach intymnych oraz ból podczas stosunków.
  • Mięśniaki - są guzami o łagodnym charakterze, które występują w obszarze trzonu macicy. Pojawiają się często na skutek zaburzeń hormonalnych. U wielu kobiet mięśniaki nie dają żadnych objawów, natomiast jeżeli jakieś objawy wystąpią, są to najczęściej krwawienia między miesiączkami, obfite miesiączki, bóle w okolicy lędźwiowej, bóle w podbrzuszu oraz bóle podczas współżycia. W zależności od lokalizacji zmian, mogą wystąpić również inne objawy, takie jak na przykład uczucie ucisku na odbytnicę albo pęcherz moczowy. Mięśniaki leczy się farmakologicznie, a jeżeli nie istnieją ku temu przeciwwskazania albo terapia farmakologiczna nie daje oczekiwanych efektów, przeprowadza się operację, podczas której guzy są usuwane.

Brązowe upławy w niektórych przypadkach są jednym z objawów choroby nowotworowej, szczególnie raka szyjki macicy.

Brązowe upławy - kiedy zgłosić się do lekarza?

Brązowe upławy nie zawsze są powodem do niepokoju i nie w każdym przypadku wymagają konsultacji lekarskiej. Jeżeli brunatne upławy występują regularnie i nie występują razem z dolegliwościami bólowymi lub innymi objawami, nie należy się niepokoić, a jedynie obserwować swoje ciało i dawane przez nie sygnały. W takiej sytuacji do specjalisty należy się zgłosić, gdy wystąpią jakieś inne niepokojące objawy. Z udaniem się do lekarza nie należy zwlekać, jeżeli upławom towarzyszy uczucie pieczenia, swędzenia, owrzodzenia albo inne niepokojące objawy, które mogą świadczyć o chorobach wenerycznych. Wówczas lekarz zaleci odpowiednie badania i metodę leczenia.

Więcej o: