Rozróżnia się wiele rodzajów globulek dopochwowych, które wykazują różne działanie. Najbardziej popularne są:
Dużą zaletą stosowania globulek dopochwowych jest fakt, że działają one bezpośrednio w miejscu dotkniętym stanem chorobowym. W taki sposób znacznie zwiększa się skuteczność podawanych środków. Poza tym, oprócz substancji zwalczających bakterie, grzyby lub wirusy, globulki dopochwowe zawierają inne składniki, takie jak na przykład kwas mlekowy, które wpływają na zachowanie naturalnego środowiska pochwy o kwaśnym pH.
Działanie globulek dopochwowych jest różne, w zależności od tego, jakie mają przeznaczenie. Globulki nawilżające zawierają przede wszystkim takie składniki, jak kwas hialuronowy oraz kwas mlekowy. Kwas hialuronowy ma działanie nawilżające, a kwas mlekowy wpływa na utrzymanie prawidłowego pH pochwy. Często takie globulki zawierają również propolis, który redukuje ryzyko rozwoju infekcji oraz glikogen, który stanowi pożywkę dla pałeczek kwasu mlekowego tworzących florę bakteryjną pochwy. Kwas hialuronowy jest zawarty również w globulkach regenerujących. Takie leki zawierają również naturalne składniki (na przykład ekstrakt z aloesu, wyciąg z nagietka czy ekstrakt z drzewa herbacianego), które przyspieszają regenerację, zwiększają elastyczność tkanek i przyspieszają procesy gojenia.
Globulki o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym oraz przeciwwirusowym zawierają z kolei substancje zwalczające patogeny wywołujące chorobę, a także związki, które wpływają na utrzymanie prawidłowego pH pochwy. Globulki antykoncepcyjne rozpuszczają się w pochwie i przybierają formę pianki, która zawiera składnik plemnikobójczy. Pianka taka jest barierą, której plemniki nie mogą pokonać. Należy pamiętać, że stosowanie globulek antykoncepcyjnych nie stanowi ochrony przed zakażeniem wirusem HIV ani chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Aplikacja globulek jest bardzo prosta, jednak należy przestrzegać kliku podstawowych zasad. Przed aplikacją należy dokładnie umyć ręce, a także okolice intymne, tak aby uniknąć wprowadzania do pochwy bakterii, grzybów lub innych drobnoustrojów znajdujących się w otoczeniu. Jeżeli do globulek dołączona jest rękawiczka, należy jej użyć do aplikacji. Globulkę można wprowadzać do pochwy leżąc na plecach, ale warto poszukać najwygodniejszej dla siebie pozycji i metody aplikacji. W celu ułatwienia wprowadzenia globulki do pochwy, niektóre z nich można wcześniej zwilżyć wodą. Ważne jest, aby globulkę wprowadzić do pochwy możliwie jak najgłębiej. W trakcie stosowania globulek zaleca się noszenie podpasek albo wkładek higienicznych. Zazwyczaj globulki aplikuje się przed snem przez około 10 dni. Po zakończeniu terapii można je stosować, aby utrzymać uzyskany efekt. W takiej sytuacji zaleca się stosowanie jednej globulki raz na trzy dni.
W przypadku globulek antykoncepcyjnych, należy zastosować je około 10-20 minut przed rozpoczęciem stosunku.
Globulki dopochwowe są bezpieczne i nie ma wielu przeciwwskazań do ich stosowania. Globulek nie należy używać w trakcie trwania menstruacji, podczas ciąży, a także w okresie karmienia piersią. Odradza się stosowania globulek w połączeniu z prezerwatywami oraz wkładkami antykoncepcyjnymi, które wykonane są z lateksu.