Drożdżyca narządów płciowych (inne nazwy choroby to kandydoza lub grzybica narządów płciowych, grzybiczne zapalenie pochwy) wywoływana jest przez grzyby z rodzaju Candida albicans, C. glabrata oraz C. tropicalis. Zwykle bakterie i grzyby bytują w organizmie w stanie swoistej równowagi. Dopiero zachwianie tej homeostazy, na przykład poprzez znaczne zmniejszenie się ilości pałeczek kwasu mlekowego w pochwie i idące za tym zmiany odczynu pH, powodują wtargnięcie grzyba do kanału rodnego i niekontrolowane namnażanie się wewnątrz. Grzyby Candida albicans zwykle bytują w jelicie grubym, skąd mogą rozpocząć wędrówkę w kierunku pochwy.
Drożdżyca narządów płciowych u kobiet (grzybica pochwy, kandydoza) objawia się uczuciem swędzenia i pieczenia w pochwie, podczas oraz po stosunku, a także podczas oddawania moczu. Do podrażnienia pochwy dochodzi zaczerwienienie i obrzęk sromu, a nawet ból podczas współżycia. Pojawiają się białe, serowate upławy o nieprzyjemnym, przypominającym drożdże, zapachu.
Drożdżyca narządów płciowych u mężczyzn z kolei sygnalizowana jest przez świąd i pieczenie na żołędzi i pod napletkiem. Mężczyzna odczuwa ból przy oddawaniu moczu. Pojawiają się obrzęk, zaczerwienienie i naloty na żołędzi i napletku, a także bolesne nadżerki, przykryte serowatą wydzieliną.
Rozwojowi drożdżycy pochwy sprzyja:
Można zmniejszyć ryzyko zachorowania na drożdżycę stosując probiotyki ginekologiczne, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego zagęszczenia pałeczek kwasu mlekowego w pochwie. Jest to szczególnie ważne po leczeniu antybiotykami oraz przy częstym zmienianiu partnerów seksualnych. Do mycia narządów płciowych nie wolno używać mydła, ale wybierać odpowiednie płyny, które nie podrażniają okolic intymnych i nie zmieniają poziomu pH na bardziej zasadowe. Najlepiej zrezygnować z zabiegów irygacji pochwy. Ważna jest też bielizna, którą się nosi. Chodzi o to, aby była przewiewna, najlepiej bawełniana, niezbyt obcisła. Jeżeli jesteśmy w mokrym stroju kąpielowym, powinniśmy szybko zmienić go na suche ubranie. Należy pamiętać, że grzyby świetnie się czują w środowisku wilgotnym i ciepłym.
Diagnozę powinien postawić lekarz, dlatego, gdy zauważamy niepokojące objawy, powinniśmy udać się do ginekologa. W leczeniu łagodniejszych infekcji stosuje się specjalny krem, balsam lub czopki dopochwowe, które zwalczają chorobę w ciągu 1-3 dni. Leczenie uzupełnia się tabletkami doustnymi, przyjmowanymi jednorazowo, tabletkami dopochwowymi, do stosowania przez 7 do 10 dni, a także poleca się krem do smarowania podrażnionych miejsc. Leczeniem powinien też być objęty partner seksualny osoby zainfekowanej.
Nieleczona grzybica pochwy grozi rozprzestrzenieniem się w okolice pachwin, krocza, cewki moczowej i pęcherza. Ponadto, może rozwinąć się opryszczka narządów płciowych, zapalenie pęcherza i jajników oraz zapalenie narządów miednicy mniejszej.
Jeżeli grzybica pochwy, mimo leczenia, powraca co jakiś czas, może to oznaczać, że chory jest partner seksualny i jest źródłem powracającej infekcji. Niedoleczona grzybica może powracać też w sytuacji, gdy jesteśmy osłabieni. Do nawracających grzybic pochwy dochodzi także w czasie ciąży, z powodu niższej odporności organizmu w tym czasie.
Nawracająca drożdżyca narządów płciowych częściej dotyczy osób, które mają dużą nadwagę lub są niedożywione. A także przy niedokrwistości, nieustabilizowanej cukrzycy, zaburzeniach hormonalnych tarczycy, AIDS oraz przy nowotworach złośliwych. Zakażeniu sprzyjają także wszelkie otarcia i urazy w okolicach intymnych. Do drożdżycy narządów płciowych częściej dochodzi u kobiet po zabiegu usunięcia macicy, ponieważ organizm nie ma już naturalnych mechanizmów, chroniących śluzówkę pochwy.
Kandydoza (grzybica narządów płciowych) szybciej ustąpi, jeżeli będziemy pamiętać o stosowaniu odpowiedniej diety. Najlepiej unikać tego, co jest najlepszą pożywką dla grzybów, czyli cukrów. A także: produktów przetworzonych, z dużą ilością konserwantów. Stawiamy na dietę z zawartością błonnika, bakterii probiotycznych, witamin i mikroelementów.