Jeśli chodzi o choroby penisa, do najczęściej występujących należą zapalenia: zarówno samego prącia, jak i żołędzi bądź napletka. Podobne schorzenia mogą być wywołane przez różnego rodzaju drobnoustroje – wirusy, bakterie i grzyby, alergeny (lubrykanty/środki plemnikobójcze), a także przez urazy o charakterze mechanicznym.
Zapalenie penisa może być także symptomem szeregu innych chorób, w tym grzybicy, rzeżączki albo kiły. Na atak narażeni są przede wszystkim chłopcy i mężczyźni, którzy nie zostali obrzezani. Wszystkiemu winna jest mastka – biało-żółta substancja gromadząca się pod napletkiem, która składa się z resztek moczu, łoju, potu oraz nasienia. Jeśli nie jest ona regularnie wymywana, błyskawicznie staje się pożywką dla powyżej wymienionych patogenów. Stan zapalny rozwija się na żołędzi prącia oraz jej okolicach, wewnętrznej (a nawet zewnętrznej stronie napletka) oraz na cewce moczowej. Jakie są objawy tej choroby penisa?
Po zaobserwowaniu powyższych symptomów należy niezwłocznie zasięgnąć opinii urologa, dermatologa bądź lekarza pierwszego kontaktu. Nieleczone, przewlekłe zapalenie może spowodować różę moszny i prącia, czyli ostre paciorkowcowe zapalenie, którego przebiegowi towarzyszy podniesiona temperatura. Inne groźne powikłania to zniekształcenia cewki moczowej albo uciążliwa choroba penisa: marskość prącia.
Nieważne, co wywołało stan zapalny penisa – w każdej sytuacji leczenie należy rozpocząć od wprowadzenia prawidłowej higieny narządów płciowych, która później stanie się podstawą profilaktyki nawrotów choroby. Oprócz tego specjalista pomoże dobrać stosowną metodę leczenia, które winno być wycelowane w konkretne patogeny. Często chorym zaleca się stosowanie maści z antybiotykiem oraz moczenie prącia w specjalnych roztworach leczniczych. Pomocne bywają również kąpiele w rozwodnionym nadmanganianie potasu. Takie leczenie daje wyraźną ulgę już po kilku dniach, a najczęściej po tygodniu bądź dwóch problem całkowicie znika. Przy bardziej opornych przypadkach konieczne jest stosowanie leków dobranych do wyniku wymazu z posiewem.
Gdy pacjent cierpi na stulejkę, może on zdecydować się na zabieg nacięcia napletka – umożliwi to łatwiejsze odchodzenie wydzieliny. W wyjątkowych przypadkach konieczne jest całkowite obrzezanie chorego.
Jedną z dokuczliwych chorób penisa jest grzybica wywoływana przez drożdżaki Candida (zwykle Candida albicans). Z uwagi na budowę anatomiczną mężczyźni chorują na tę przypadłość znacznie rzadziej; wystarczy jednak, że występują pewne sprzyjające czynniki, a szanse na zakażenie znacznie wzrastają. Tak jest w przypadku:
Grzybica, podobnie jak inne choroby penisa, może dawać bardzo nieprzyjemne objawy; co ciekawe, w większości przypadków przebiega jednak bezobjawowo. Jeśli mężczyzna odczuwa jakieś dolegliwości, są to zwykle:
Do powikłań tej przykrej choroby penisa zaliczamy wtórne zakażenie gruczołu krokowego (związane z bolesnym parciem na mocz) oraz powstanie stulejki. Grzybica ma skłonność do częstych nawrotów; pozostawiona bez leczenia, może prowadzić nawet do bezpłodności. Leczenie grzybicy penisa to absolutna konieczność nawet wtedy, gdy choroba przebiega bezobjawowo – do powyższych powodów dochodzi jeszcze ryzyko wtórnego zakażenia drożdżycą partnerki seksualnej. Każdy ginekolog powinien przepisywać pacjentce lekarstwa zarówno dla niej, jak i dla jej partnera.
Najlepsze rozwiązanie w przypadku tej choroby penisa to leczenie farmakologiczne lekami doustnymi (antybiotykami). Zwykle pomocne jest także stosowanie maści przeciwgrzybiczych (np. klotrimazolu) oraz aplikowanie na wrażliwe okolice rozcieńczonego olejku z drzewa herbacianego. Przy leczeniu grzybicy penisa należy wyeliminować z diety produkty bogate w drożdże i cukry proste. Pamiętaj: choć grzybica prącia zdarza się o wiele rzadziej niż grzybica pochwy, schorzenie to wciąż jest bardzo niebezpieczne – trudno je zdiagnozować, a leczenie jest konieczne, żeby uniknąć przenoszenia zakażenia pomiędzy partnerami.
Jedną z najgroźniejszych chorób penisa jest rak prącia. Jego rozwojowi sprzyjają:
Rak prącia jest diagnozowany stosunkowo rzadko, choć w ostatnich latach – coraz częściej (liczba zachorowań wzrosła o 20%). Obecne zachowania seksualne mężczyzn, a także spadek liczby obrzezań podnoszą ryzyko zakażenia wirusem HPV. Choroba penisa początkowo przebiega bez żadnych wyraźnych symptomów. Dopiero z czasem objawia się zmianami w obrębie napletka, żołędzi lub trzonu prącia – mogą to być niegojące się owrzodzenia o wałowatych brzegach, stwardnienia, rosnące brodawki albo płaskie guzki. Są one zwykle bezbolesne, za to towarzyszy im wysięk ropny. Oprócz tego powiększają się pachwinowe węzły chłonne.
Diagnoza nowotworu opiera się na badaniach fizykalnych, które sprawdzają wygląd, umiejscowienie, ruchomość guza oraz głębokość naciekania. Żeby można było określić złośliwość raka, konieczne jest pobranie wycinka zmiany do badania histopatologicznego i wykonanie biopsji węzłów chłonnych. Obranie konkretnej metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby. Pacjent może się zdecydować na leczenie:
Jeśli nie występują przerzuty, pięcioletnie przeżycie wynosi od 90 do 100%. Szanse na pięć lat życia maleją w zależności od liczby przerzutów i miejsc zajętych przez nowotwór; grosze od przerzutów do węzłów pachwinowych są te do węzłów miedniczych (rokowania wynoszą wtedy od 0 do 15%). Nieleczeni pacjenci umierają zwykle w ciągu zaledwie dwóch lat.
Aby szanse na wyleczenie choroby penisa były jak największe, konieczna jest błyskawiczna diagnostyka i jak najszybsze dopasowanie metody leczenia. Przełam więc naturalny wstyd i zdecyduj się na regularne kontrole u specjalistów.
To również może cię zainteresować:
Wszystko co powinieneś wiedzieć o wzwodzie
Wędzidełko napletkowe - co zrobić, gdy wędzidełko napletka jest zbyt krótkie lub naderwane?