Olejek z drzewa herbacianego: właściwości zdrowotne

Olejek z drzewa herbacianego to jeden z najsilniejszych naturalnych antybiotyków o działaniu antybakteryjnym i antygrzybicznym. Ma zastosowanie kosmetyczne. Stosuje się go do pielęgnacji skóry z wypryskami, trądzikiem, z zakażeniami grzybicznymi, a także do dezynfekcji ran i wspierania regeneracji skóry w przypadku owrzodzeń czy niewielkich oparzeń. Łagodzi ukąszenia owadów. Powinien być stosowany w formie rozcieńczonej i tylko zewnętrznie.

Olejek herbaciany - pochodzenie olejku i skład

Olejek z drzewa herbacianego (Tea Tree Oil, Melaleuca Alternifolia Oil) to olejek pozyskiwany z australijskiego drzewa o nazwie Melaleuca Alternifolia. Do Europy zawitał wraz z żeglarzami kapitana Cooka. W Australii i w Nowej Zelandii od setek lat olejku herbacianego używali Aborygeni, ceniąc sobie jego właściwości antybakteryjne i wspierające leczenie ran.

W skład olejku herbacianego wchodzą terpeny: głównie terpinen-4-ol, który ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze oraz niewielkie ilości cyneolu (eukaliptol) - związku o zapachu kamfory - oraz innych z grupy monoterpenów. Olejek herbaciany ma jasnożółty kolor i intensywny zapach.

Olejek herbaciany to ekstrakt z liści drzewa herbacianego, uprawianego głównie w Australii i Nowej Zelandii. Najlepszy jest z tych zbieranych od listopada do maja. Olejek pozyskuje się przez destylację rośliny parą wodną. Wystawiony na światło słoneczne szybko traci swoje właściwości, dlatego powinien być przechowywany krótko i najlepiej w ciemnej butelce. Utleniony olejek zawiera drażniący związek o nazwie askarydol. Ze względu na właściwości trujące olejek może być używany wyłącznie zewnętrznie i w formie rozcieńczonej.

Zobacz wideo

Olejek z drzewa herbacianego - zastosowanie

Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z najsilniejszych naturalnych antybiotyków, pozyskiwanym z roślin. Posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne oraz lekko znieczulające. Dzięki temu jest skutecznym środkiem stosowanym do dezynfekcji i wspomagania leczenia ran, oparzeń, czy też owrzodzeń, a także ukąszeń owadów. Działa regenerująco i przyspiesza gojenie się ran. Olejek herbaciany nadaje się również do pielęgnacji cery wrażliwej i suchej.

Olejek herbaciany jest polecany do stosowania w przypadku trądziku, łojotoku, łupieżu czy grzybic. Można go użyć do inhalacji, kąpieli oraz do masażu, a także rozpuszczać w innych kosmetykach, na przykład w kremie czy szamponie.

Roztwory olejku herbacianego wykorzystujemy do przemywania lub smarowania:

  • przy trądziku
  • przy wypryskach skórnych (np. pryszczach)
  • przy drobnych skaleczeniach i oparzeniach
  • na ukąszenia owadów
  • po usunięciu kleszcza do dezynfekcji skóry
  • przy grzybicy stóp i paznokci

Olejek herbaciany w formie inhalacji stosujemy przy infekcjach górnych dróg oddechowych, kaszlu, katarze, przy przeziębieniu. Dodatkowo wmasowujemy rozcieńczone krople olejku w klatkę piersiową chorego.

Olejku można używać do dezynfekcji pościeli czy ręczników, dodając kilkanaście kropel do wody w trakcie płukania. Świetnie nadaje się do zwalczania pleśni w domu. Rozpylamy go w miejscu pojawienia się grzyba i zostawiamy, aby zadziałał. Ponadto zapach olejku herbacianego odstrasza owady.

Olejek stosuje się zewnętrznie, w formie rozcieńczonej, najlepiej rozpuścić go w wodzie destylowanej lub w przegotowanej. W przypadku ugryzień, czy wyprysków można go stosować punktowo, nakładając na zmienione chorobowo miejsce na skórze. Aby użyć go do pielęgnacji twarzy najlepiej rozpuścić olejek w kremie i stosować regularnie. Olejek oczyszcza skórę i delikatnie ściąga, ale nie wysusza. 

Olejek herbaciany - przeciwwskazania

Nie zaleca się kobietom w ciąży oraz małym dzieciom. Osoby z alergiami powinny zachować ostrożność przy stosowaniu olejku i obserwować reakcję skóry. Najlepiej wykonać najpierw mała próbę na skórze, aby sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na któryś składnik olejku.

Olejek herbaciany - gdzie kupić?

Jest sporo sklepów internetowych, w których dostaniemy olejek lub kosmetyki z jego dodatkiem, takie jak olejki do kąpieli, balsamy do rąk i stóp, olejki do aromaterapii. Kosztują zazwyczaj kilkanaście złotych.

Więcej o: