Jak walczyć z łojotokiem

Lepiej przemówić do skóry po dobroci: stosować mydło dla skóry wrażliwej, szampon do codziennego stosowania, a tylko czasem silny przeciwłojotokowy
Gdy tłuszczu w skórze jest za dużo, mówimy o łojotoku i zwykle strasznie narzekamy. I słusznie.

Skóra produkuje tłuszcz, bo jest on niezbędny do prawidłowego jej funkcjonowania i do ładnego wyglądu. Gdy tłuszczu jest za mało, skóra wysycha, marszczy się i traci elastyczność. Jednak nadmiar tłuszczu może prowadzić do poważnych schorzeń skóry i włosów. Najbardziej znane to trądzik.

Czasami na skórze nie widać nadmiernego przetłuszczania, bo łój blokuje się w gruczołach przez niezłuszczony zrogowaciały naskórek. Jednak łojotokowe skłonności zdradzi wtedy skóra głowy i tłuste włosy. To mylne wrażenie możemy mieć też w przypadku łojotokowego zapalenia skóry - schorzenia często mylonego z trądzikiem różowatym, bo tak też wygląda: pośrodku twarzy, koło nosa i między brwiami skóra zaczerwienia się, łuszczy i ściąga. Podrażnia ją też drożdżak, który mnoży się w okolicy gruczołów łojowych twarzy i głowy, wyglądając jak tłusty łupież. Długo utrzymujący się stan łojotoku wymaga leczenia, bo może powodować wypadanie włosów.

Zbyt brutalne usuwanie nadmiaru tłuszczu powoduje bunt podobny do efektu jo-jo. Stosowanie płynów ze spirytusem, mocnych szamponów i tarcie mydłem wysusza skórę, ale ucieka z niej woda, nie tłuszcz. To znak mobilizujący dla gruczołów, które zaczynają produkować więcej tłuszczu, aby ochronić skórę przed utratą wilgoci.

Lepiej przemówić do skóry po dobroci: stosować mydło dla skóry wrażliwej, szampon do codziennego stosowania, a tylko czasem silny przeciwłojotokowy. Środkowe partie twarzy i okolice szorstkie można przemywać tonikiem z kwasem salicylowym, działającym złuszczająco. Do 20. roku życia, jeżeli łojotok jest duży, można nie stosować kremu na środek twarzy, ale potem lepiej skórę nawilżać lekkimi kremami zawierającymi niacynamid (witaminę B3), wyciągi z papai czy soi. Ten ostatni jest bogaty w fitoestrogeny, które przeciwdziałają wpływom androgenów - silnych podżegaczy łojotoku. Po trzydziestce dobre będą kremy z kwasami owocowymi i retinolem, bo dodatkowo przeciwdziałają szorstkości naskórka i są przeciwzmarszczkowe.

W gabinecie kosmetycznym można wykonać zabiegi złuszczania lub mikrodermabrazję z użyciem podciśnienia, które głęboko oczyszczają pory skóry. Już kilka zabiegów zmniejsza łojotok na parę miesięcy, wspomaga leczenie trądziku i śladów, które mogły po nim pozostać.

Można leczyć konsekwencje, ale leków na łojotok się nie stosuje. U kobiet zwykle pomaga odpowiednio dobrana tabletka antykoncepcyjna (leczy trądzik u dorosłych).

Estrogeny można też stosować w kremach recepturowych. Zmniejszają łojotok, ściągają pory, działają przeciwzmarszczkowo. Trądzik trwale zmniejszają leki oparte na pochodnej witaminy A (isotretinoina). Dobry, ale nienatychmiastowy efekt daje stosowanie preparatów z witaminami z grupy B i z cynkiem.

Więcej o: