Jak wywołać spóźniający się okres

Spóźniający się okres może wywołać wiele emocji i być powodem niepokoju. Taka sytuacja najczęściej oznacza ciążę, jednak rozregulowanie cyklu miesięcznego może mieć wiele innych przyczyn. W jaki sposób przyspieszyć wystąpienie okresu, a kiedy tego nie robić? Kiedy najlepiej zgłosić się do lekarza?

Jak wywołać spóźniający się okres?

Niestety, w wielu przypadkach spóźniająca się miesiączka oznacza nie tylko dłuższy czas oczekiwania na krwawienie, ale również wydłużony okres napięcia przedmiesiączkowego. W takich sytuacjach warto znać sposoby, które pozwolą na szybsze wystąpienie krwawienia, jednak najpierw należy wykluczyć ewentualność ciąży. To ważne, ponieważ niektóre z metod przyspieszania okresu mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Szybsze wystąpienie okresu można wywołać na przykład przyjmując aspirynę. Lek ten działa przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo, ale przede wszystkim rozrzedza krew, w związku z czym może przyspieszać okres, jednak nie należy go przyjmować w nadmiarze. Wystarczy spożycie dwóch tabletek aspiryny, jej większe ilości mogą wywołać niepożądane skutki, takie jak na przykład krwawienie z nosa, bóle głowy, wysypka, zaburzenia funkcjonowania wątroby oraz zapalenie nerek. Jednocześnie warto wiedzieć, że aspiryny nie należy przyjmować jako środka przeciwbólowego na bóle występujące podczas miesiączki, ponieważ może ona wywołać bardzo intensywne krwawienie. Leku nie powinny zażywać kobiety w ciąży, ponieważ może wywołać nawet poronienie.

Jeśli cykl miesiączkowy jest nieregularny i okres często pojawia się w nierównych odstępach czasu, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Czasami zaburzenia cyklu miesięcznego nie są niczym groźnym, jednak w niektórych przypadkach mogą świadczyć o różnego rodzaju problemach zdrowotnych. Spóźnianie się okresu może być wywołane również schorzeniami takimi jak:

Bardzo ważne jest określenie przyczyny zaburzeń cyklu i jej wyeliminowanie. Zaburzenia miesiączkowania mogą być spowodowane na przykład częstym, długotrwałym stresem, zmianą diety (szczególnie drastycznymi dietami odchudzającymi) albo zaburzeniami hormonalnymi. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie tabletek, które mają na celu wywołanie okresu. Jeżeli zaburzenia cyklu mają podłoże w wahaniach hormonalnych, konieczna może się okazać terapia hormonalna.

Zobacz wideo

Jak wywołać okres domowymi sposobami?

Kluczową sprawą przy przyspieszaniu krwawienia miesięcznego jest rozrzedzenie krwi, więc większość domowych metod opiera się właśnie na tym. Najbardziej popularne domowe metody na wywołanie okresu to:

  • Ciepłe kąpiele - należy jednak pamiętać, że nie mogą być zbyt gorące, ponieważ mogą wywoływać poparzenia oraz omdlenia. Kąpieli nie powinny zażywać kobiety podczas krwawienia, gdyż może to spowodować poważny krwotok. Alternatywą dla ciepłych kąpieli są wizyty w saunie.
  • Wysiłek fizyczny – intensywne ćwiczenia fizyczne, najlepiej ćwiczenia mięśni brzucha, pobudzają krążenie, w związku z czym mogą wpłynąć na przyspieszenie krwawienia.
  • Alkohol – w niewielkiej ilości i przyjmowany jedynie wtedy, gdy wykluczy się możliwość bycia w ciąży, podobnie jak ciepłe kąpiele wpływa na rozrzedzenie krwi.
  • Ziołowe napary – wystąpienie okresu można przyspieszyć pijąc napary zawierające krwawnik, imbir, nagietek oraz dziurawiec. Składniki te wpływają na rozkurczenie macicy oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych. Poza tym, w przypadku zaburzeń cyklu menstruacyjnego polecane jest picie herbatki z czarnej malwy.

Jak wywołać okres przed terminem?

W niektórych sytuacjach zachodzi potrzeba wywołania okresu przed czasem, w którym pojawiłby się naturalnie, na przykład przed ważnym wydarzeniem czy wakacyjnym wyjazdem. Najłatwiej przesunąć termin krwawienia, gdy przyjmuje się tabletki antykoncepcyjne. Wówczas krwawienie pojawia się na skutek tymczasowego odstawienia tabletek, podczas tygodniowej przerwy w przyjmowaniu specyfiku. W takiej sytuacji, aby zmienić czas występowania okresu, można pominąć tygodniową przerwę i od razu po zakończeniu jednego opakowania tabletek zacząć przyjmować kolejne. Wówczas miesiączka pojawi się dopiero po zakończeniu drugiego opakowania.

Jeżeli nie przyjmuje się tabletek antykoncepcyjnych, regulacja cyklu miesięcznego jest dużo trudniejsza i w celu zmiany momentu pojawienia się okresu należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista może na przykład zalecić preparaty hamujące złuszczanie się błony śluzowej, a co za tym idzie opóźniające miesiączkę o kilka dni.

Należy pamiętać, że żadnych metod wywoływania okresu nie należy stosować zbyt często, ponieważ może to prowadzić do rozchwiania naturalnego cyklu miesiączkowania. Najlepiej zawsze przed podjęciem próby wywołania okresu skonsultować się z ginekologiem.

Więcej o: