Czym jest kwas mlekowy? Jakie ma zastosowanie?

Kwas mlekowy to jeden z hydroksykwasów, które powstają w organizmie w wyniku spalania glukozy i braku odpowiedniej ilości tlenu. Jest obecny w mięśniach, pojawia się podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Jest mylnie kojarzony z tzw. "zakwasami" - za ból po wyczerpujących ćwiczeniach odpowiadają mikrourazy powstałe w mięśniach. Czy kwas mlekowy jest więc groźny? A może to korzystna substancja?

Tak naprawdę kwas mlekowy w mięśniach ma zadanie wspierające różnorakie procesy fizjologiczne. Dzięki niemu organizm lepiej znosi obciążenia. Żeby mięśnie mogły pracować, są zaopatrywane w glukozę. Podczas pracy ulega ona rozkładowi. Końcowym produktem rozpadu jest jon mleczanu, który - jeśli nie zostanie utleniony - zamienia się w kwas. Jest on odprowadzany po kilku godzinach do wątroby, która znowu przekształca go w glukozę.

Należy raz na zawsze rozprawić się ze stereotypem, mówiącym o negatywnym oddziaływaniu kwasu mlekowego na organizm. Nieprawdą jest, że "pożera" on mięśnie. Wręcz przeciwnie. Mleczan kwasu mlekowego zaopatruje włókna mięśniowe w energię. Ponadto w czystej postaci może być wykorzystywany do szybszej regeneracji organizmu.

5 prostych badań, które ratują nam życie

Kwas mlekowy w kosmetyce

Kwas mlekowy ma szereg właściwości, które są przydatne w kosmetyce. Przede wszystkim silnie nawilża i regeneruje skórę. Jego ogromną zaletą jest to, że potrafi skutecznie opierać się promieniom UV. Stanowi więc naturalny filtr ochronny. Zabezpiecza skórę przed nadmierną utratą wody.

Co ważne - kwas mlekowy wykorzystywany w kosmetyce jest bezpieczny dla alergików. Substancja ta wykazuje działanie przeciwbakteryjne i oczyszczające. Kwas likwiduje przebarwienia, eliminuje zaskórniki. Regularnie stosowany pomaga w walce z trądzikiem i wypryskami.

Zabiegi na bazie 10% kwasu mlekowego sprawiają, że skóra jest delikatna, nawilżona i gładka. Dzięki nim cera odzyskuje sprężystość. Kwas doskonale nadaje się do skóry zrogowaciałej - likwiduje i złuszcza zbędne warstwy naskórka.

Zobacz także: Biotyna - dlaczego jest ważna dla organizmu, czym grozi niedobór?

Kwas mlekowy na włosy

Kwas mlekowy poprawia kondycję włosów. Ponadto ma pozytywny wpływ na skórę głowy. Usprawnienie funkcjonowania skalpu sprawia, że włosy przestają wypadać i szybciej rosną. Nie powinno to dziwić, skoro są chronione od samej cebulki.

Poleca się stosowanie płukanki na włosy na bazie kwasu mlekowego. Tego typu płukanka może być wyrobiona tylko z czystego kwasu mlekowego i wody lub może stanowić połączenie kwasu i innych, wzmacniających włosy kosmetyków. Regularne stosowanie takiego kosmetyku przyczynia się do znacznej poprawy wyglądu włosów. Są odświeżone, sypkie i bardziej błyszczą.

Pamiętaj, by podczas aplikacji na włosy kwas nie dostał się do oczu! Ma on bowiem działanie podrażniające.

Zobacz także: Sposoby na wypadające włosy - jak sobie z tym radzić?

Kwas mlekowy dopochwowo

Kwas mlekowy ma także swoje zastosowanie w ochronie okolic intymnych. Dzięki niemu możliwa jest regeneracja wrażliwej flory bakteryjnej pochwy. Kwas mlekowy zapobiega wahaniom równowagi pH w narządach płciowych. To naturalny probiotyk, który zwalcza infekcje intymne. Po preparaty z kwasem mlekowym można udać się do lekarza, chociaż w aptece znajduje się wiele skutecznych leków bez recepty. Do popularnych preparatów należy zaliczyć probiotyki w tabletkach doustnych oraz kapsułki dopochwowe.

Zobacz także: Higiena intymna to nie żarty, dbaj o siebie!

Więcej o: