Tak naprawdę kwas mlekowy w mięśniach ma zadanie wspierające różnorakie procesy fizjologiczne. Dzięki niemu organizm lepiej znosi obciążenia. Żeby mięśnie mogły pracować, są zaopatrywane w glukozę. Podczas pracy ulega ona rozkładowi. Końcowym produktem rozpadu jest jon mleczanu, który - jeśli nie zostanie utleniony - zamienia się w kwas. Jest on odprowadzany po kilku godzinach do wątroby, która znowu przekształca go w glukozę.
Należy raz na zawsze rozprawić się ze stereotypem, mówiącym o negatywnym oddziaływaniu kwasu mlekowego na organizm. Nieprawdą jest, że "pożera" on mięśnie. Wręcz przeciwnie. Mleczan kwasu mlekowego zaopatruje włókna mięśniowe w energię. Ponadto w czystej postaci może być wykorzystywany do szybszej regeneracji organizmu.
Kwas mlekowy ma szereg właściwości, które są przydatne w kosmetyce. Przede wszystkim silnie nawilża i regeneruje skórę. Jego ogromną zaletą jest to, że potrafi skutecznie opierać się promieniom UV. Stanowi więc naturalny filtr ochronny. Zabezpiecza skórę przed nadmierną utratą wody.
Co ważne - kwas mlekowy wykorzystywany w kosmetyce jest bezpieczny dla alergików. Substancja ta wykazuje działanie przeciwbakteryjne i oczyszczające. Kwas likwiduje przebarwienia, eliminuje zaskórniki. Regularnie stosowany pomaga w walce z trądzikiem i wypryskami.
Zabiegi na bazie 10% kwasu mlekowego sprawiają, że skóra jest delikatna, nawilżona i gładka. Dzięki nim cera odzyskuje sprężystość. Kwas doskonale nadaje się do skóry zrogowaciałej - likwiduje i złuszcza zbędne warstwy naskórka.
Zobacz także: Biotyna - dlaczego jest ważna dla organizmu, czym grozi niedobór?
Kwas mlekowy poprawia kondycję włosów. Ponadto ma pozytywny wpływ na skórę głowy. Usprawnienie funkcjonowania skalpu sprawia, że włosy przestają wypadać i szybciej rosną. Nie powinno to dziwić, skoro są chronione od samej cebulki.
Poleca się stosowanie płukanki na włosy na bazie kwasu mlekowego. Tego typu płukanka może być wyrobiona tylko z czystego kwasu mlekowego i wody lub może stanowić połączenie kwasu i innych, wzmacniających włosy kosmetyków. Regularne stosowanie takiego kosmetyku przyczynia się do znacznej poprawy wyglądu włosów. Są odświeżone, sypkie i bardziej błyszczą.
Pamiętaj, by podczas aplikacji na włosy kwas nie dostał się do oczu! Ma on bowiem działanie podrażniające.
Zobacz także: Sposoby na wypadające włosy - jak sobie z tym radzić?
Kwas mlekowy ma także swoje zastosowanie w ochronie okolic intymnych. Dzięki niemu możliwa jest regeneracja wrażliwej flory bakteryjnej pochwy. Kwas mlekowy zapobiega wahaniom równowagi pH w narządach płciowych. To naturalny probiotyk, który zwalcza infekcje intymne. Po preparaty z kwasem mlekowym można udać się do lekarza, chociaż w aptece znajduje się wiele skutecznych leków bez recepty. Do popularnych preparatów należy zaliczyć probiotyki w tabletkach doustnych oraz kapsułki dopochwowe.
Zobacz także: Higiena intymna to nie żarty, dbaj o siebie!