Skurcze Braxtona-Hicksa - czym są skurcze przepowiadające, jak je rozpoznać, jak często

Skurcze Braxtona-Hicksa to skurcze przepowiadające, mogą pojawić się już w drugim trymestrze. Skurcze Braxtona-Hicksa są bezpośrednim przygotowaniem ciała do akcji porodowej.

Skurcze Braxtona-Hicksa, choć często niepokoją przyszłe mamy, są czymś całkowicie normalnym - to sygnał, że organizm przygotowuje się do porodu. Mogą pojawić się po 20. tygodniu ciąży, ale to nie znaczy, że akcja porodowa już wtedy się zacznie. Dzięki skurczom szyjka macicy wzmacnia się, dziecko układa się w odpowiedniej pozycji - trwają przygotowania do porodu. Skurcze Braxtona-Hicksa zaczynają się od dna macicy - doskonale zobrazowała je była położna, wykorzystując balon i piłeczkę pingpongową.

Dlaczego akurat skurcze Braxtona-Hicksa?

Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, skurcze nazwano na cześć osoby, która je po raz pierwszy opisała. A ten rodzaj aktywności macicy swą nazwę zawdzięcza brytyjskiemu ginekologowi, Johnowi Braxtonowi Hicksowi, który opisał go w 1872 roku.

Poród w domu. Czym różni się od tego w szpitalu?

Skurcze Braxtona-Hicksa a skurcze porodowe

Skurcze Braxtona-Hicksa są nieregularne. Mogą pojawiać się co jakiś czas, raz w krótszym, raz w dłuższym odstępie, mogą na pewien czas zniknąć, po czym znów się pojawić. Najczęściej trwają około 30 sekund. Skurcze przepowiadające są krótsze od skurczy porodowych, wyczuwalne są w innym miejscu - skurcze Braxtona-Hicsa cały czas pojawiają się w dole brzucha (określane często jako "stawianie się macicy"), z kolei skurcze porodowe stopniowo "przechodzą" także w stronę kręgosłupa.

Co najważniejsze - skurcze Braxtona-Hicksa ustają, gdy zmieniamy pozycję lub gdy bierzemy kąpiel. Także leki rozkurczowe sprawią, że skurcze próbne zostaną wygaszone. Dlatego warto - zanim wybierzemy się na porodówkę - wziąć prysznic lub wejść do wanny. Jeśli skurcze znikną - były to te Braxtona-Hicksa. Jeśli nadal są - już niedługo powitamy na świecie dziecko.

Skurcze Braxtona-Hicksa jak często

Zazwyczaj pojawiają się pojedynczo, jednak może się zdarzyć, że pojawią się seriami - nie będą jednak regularne, odstęp między poszczególnymi skurczami będzie się zmieniał, aż w końcu ustaną całkowicie.

Skurcze Braxtona-Hicksa w nocy

Skurcze występują najczęściej po wysiłku lub wieczorem. Najczęściej gdy leżymy, skurcze pojawiają się w seriach i są mocniej wyczuwalne.

Bolesne skurcze przepowiadające

Najczęściej skurcze Braxtona-Hicksa nie są bolesne, ale wiele zależy od indywidualnych odczuć. Wiele kobiet mówi, że podczas skurczy próbnych brzuch "ćmi" lub "ciągnie" - nie jest to ból nie do zniesienia, jednak ciężko też nie wyczuć, że coś się dzieje.

Skurcze przepowiadające: ile przed porodem

Nie ma jednego terminu. Skurcze sygnalizują przygotowanie do porodu, ale u jednych może trwać to krócej, u innych o wiele dłużej.

Pierwsze skurcze mogą pojawić się już w połowie ciąży, ale im bliżej porodu tym są intensywniejsze - macica napina się coraz częściej.

Skurcze przepowiadające a termin porodu

Skurcze są jedną z oznak przygotowania organizmu do porodu. Nie musi jednak znaczyć, że poród zacznie się niedługo po tym, jak pojawią się skurcze - może upłynąć jeszcze dużo czasu, zanim pojawią się regularne skurcze porodowe. Warto zwracać uwagę nie tylko na czynność skurczową. Przed porodem możemy czuć, że dziecko napiera na krocze, pojawia się "ciągnięcie" w pachwinach. Warto sprawdzać stan szyjki macicy (czy zmieniła długość, jest inna w dotyku) - to ona pokazuje, czy poród już jest blisko. Przeczytaj tutaj: Skurcze przepowiadające a termin porodu

Skurcze Braxtona-Hicksa, a skracanie szyjki

Skurcze przepowiadające nie prowadzą do rozwierania szyjki macicy, nie mają też bezpośredniego wpływu na skracanie szyjki. Jednak im bliżej porodu tym więcej skurczy, a szyjka staje się coraz krótsza - te dwie czynności nakładają się na siebie. Jeśli sama nie potrafisz określić długości szyjki macicy, na pewno powie ci o tym lekarz prowadzący.

Skurcze na KTG

Skurcze Braxtona-Hicksa mogą być odnotowane podczas badania KTG, jednak nie są one tak wyraźnie zaznaczone jak skurcze porodowe. Na wydruku widać aktywność macicy, ale najczęściej "górki" są podobnej wielkości, nie pojawia się wiele silniejszych odznaczeń.

Pamiętaj, że jeśli cokolwiek cię niepokoi w ciąży, nie jesteś pewna, że to "tylko" skurcze, czy może dzieje się coś niepokojącego, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym lub udaj się do szpitala ginekologicznego.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: