Kłucie w prawym boku to powód do niepokoju? Co może oznaczać i jak pozbyć się tego problemu?

Kłucie w prawym boku to dolegliwość, która często wzbudza niepokój. Może ona jednak wynikać z wielu różnych powodów, które niekoniecznie stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Warto jednak w przypadku silnego i długotrwałego bólu udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Objaw ten może bowiem wskazywać na schorzenia wewnętrznych organów zlokalizowanych w jamie brzusznej. Zalicza się do nich zwłaszcza wątrobę, trzustkę, pęcherzyk żółciowy, okrężnicę, jelito cienkie oraz grube, a także pozostałe elementy układu pokarmowego. Może także zdarzyć się taka sytuacja, że kłucie ma związek z promieniowaniem bólu z innych okolic ciała.

Kłucie w prawym boku - przyczyny

Jako najczęściej występujące przyczyny tego typu objawu wskazuje się:

  • zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • ostre zapalenie wątroby,
  • zapalenie dróg żółciowych,
  • zapalenie dolnego płata płucnego
  • zapalenie trzustki.

Jeżeli natomiast odczuwamy kłucie w prawym boku pod żebrami, wówczas można podejrzewać zwłaszcza schorzenia związane z funkcjonowaniem jelit oraz nerek. W trakcie badań lekarskich konieczne będzie przeprowadzenie diagnozy w kierunku wykrycia niedrożności jelit, kolki nerkowej czy też nieswoistego zapalenia jelit. W przypadku jednoczesnego występowanie innych uciążliwych objawów takich jak np. krew obecna w stolcu, można także podejrzewać choroby nowotworowe jelit.

W przypadku zaś gdy pacjent uskarża się na ból zlokalizowany w rejonach dolnej prawej części śródbrzusza, można wtedy podejrzewać zapalenie wyrostka robaczkowego. Wówczas obserwuje się zwykle współtowarzyszące dolegliwości takie jak wysokie gorączki oraz wymioty. Charakterystyczna jest również określona reakcja pacjenta w trakcie badania polegającego na uściskaniu brzucha przez lekarza. Wyczuwa on wtedy obronę mięśniową, a kiedy uścisk zostaje zwolniony, ma miejsce nasilenie objawów kłucia. U kobiet kłucie w prawym dolnym boku może oznaczać również objaw wskazujący na zapalenie przydatków.

Zobacz wideo

Klucie w prawym boku pod żebrami - czy to może być wątroba?

Jeżeli dokucza nam ból z prawej strony brzucha pod żebrami, istnieje wtedy ryzyko, że jest to związane z chorobą wątroby. Sama wątroba wprawdzie nie może nas boleć (nie posiada zakończeń nerwowych), lecz kłucie może być związane z uciskiem na sąsiednie organy spowodowane powiększeniem wątroby. Narażona jest zwłaszcza silnie unerwiona torebka łącznotkankowa. Na skutek czego może dojść do powiększenia rozmiarów wątroby? Najczęściej jest to spowodowane jej stłuszczeniem, zastojem krwi, nowotworem, a także różnego typu zapaleniami.

A może ból ma związek z kamicą nerkową?

Jeżeli odczuwamy kłucie w prawym boku pod żebrem, wtedy warto przeprowadzić  badanie w kierunku kamicy nerkowej. Ból jest wówczas konsekwencją tworzenia się złogów w drogach moczowych, które nie ulegają samoistnemu rozpuszczeniu. Powstające kamienie powodują kolkę nerkową - zalegają one w kanałach moczowych. Oprócz bólu współwystępującymi dolegliwościami może być częstomocz, nudności, wymioty, gorączka, a nawet obecność krwi w oddawanym moczu.

Kłucie w prawym boku brzucha a problemy z pęcherzykiem żółciowym

Objaw rozpoznawany jako uczucie kłucia w brzuchu po prawej stronie może mieć także związek z takimi chorobami jak kamica żółciowa czy zapalenie pęcherzyka żółciowego. Powstawaniu kamieni żółciowych sprzyja przede wszystkim spożywanie tłustych pokarmów - bezpośrednio po ich zjedzeniu obserwuje się także nasilenie objawów. Ma to związek ze zwiększoną produkcją żółci, która zaczyna zbytnio obciążać pęcherzyk żółciowy, powodując jego przepełnienie.

Bóle spowodowane schorzeniami jelit

Kiedy boli nas w prawym podbrzuszu, może to być również spowodowane problemami z jelitami - zwłaszcza jelitem grubym. Mogło dojść do rozwinięcia się stanu zapalnego, zagięcia wątrobowego okrężnicy, zakażenia bakteryjnego lub powstania zmiany nowotworowej.

Co może powodować kłucie w prawym boku klatki piersiowej?

Odczucie kłucia w prawym boku klatki piersiowej - zwłaszcza podczas kaszlu oraz przy oddychaniu, to niepokojący objaw. Może ona wskazywać zwłaszcza na zapalenie płuc - takie prawdopodobieństwo zwiększa jednoczesne występowanie podwyższonej temperatury ciała, kaszlu oraz duszności.

Kłucie w prawym boku w ciąży - co może oznaczać?

Często na kłucie w prawym boku uskarżają się kobiety będące w ciąży. Zwykle jednak są to dolegliwości całkowicie naturalne i nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Wynikają na przykład z rozciągania wiązadeł macicy u kobiety na skutek intensywnego wzrostu dziecka. Kłucie w brzuchu w trakcie ciąży może być także spowodowane wierceniem się maluszka oraz gwałtownym prostowaniem nóżek. Są to objawy nasilone najbardziej od ósmego miesiąca ciąży. Wówczas najprostszym rozwiązaniem może okazać się zmiana pozycji ciała.

Warto zwrócić również uwagę na występowanie w trakcie ciąży skurczy fizjologicznych (Braxtona-Hicksa), które rozpoczynają się mniej więcej w 20 tygodniu. Pojawiają się one najczęściej w nocy, zakłócając kobiecie sen. Poza tym powodem kłucia w prawym boku w ciąży mogą być napady kolki, powstające na skutek schorzeń jelit i nerek, a także dźwigania ciężkich przedmiotów.

Jakie badania diagnostyczne należy przeprowadzić?

Pierwszym etapem diagnostyki kłucia w prawym podbrzuszu powinno być przeprowadzenie przez lekarza wywiadu z pacjentem, podczas którego opisze on charakter dolegliwości, które mu dokuczają. Następnie ma miejsce wykonanie badania ultrasonograficznego (USG), pozwalającego zobrazować na zdjęciu ewentualne zmiany w obrębie jamy brzusznej. Obraz USG pozwala stwierdzić między innymi obecność złogów w pęcherzyku żółciowym, a także stanowi pomoc w ocenie rozmiaru narządów wewnętrznych (np. wątroby czy trzustki). Niezbędne jest również skierowanie pacjenta na badania laboratoryjne, podczas których należy wykonać testy w kierunku takich wskaźników jak bilirubina, ALP, AST, ALT, a także zbadać ilość białych krwinek.

W przypadku podejrzeń kamicy nerkowej pomocne jest następnie wykonanie badań moczu oraz RTG jamy brzusznej. Jeżeli zaś charakter objawów wskazuje na zapalenie wyrostka robaczkowego, kluczowe narzędzie diagnostyczne stanowi określenie wartości wskaźnika CRP oraz OB, pozwalających wykryć stan zapalny.

Leczenie kłucia w prawym boku brzucha

O ile nie jest konieczne wycięcie organu powodującego dolegliwości bólowe (np. wyrostka robaczkowego) zwykle lekarz podaje pacjentowi leki rozkurczowe oraz przeciwbólowe. W niektórych przypadkach pomocne może być również podanie leków przeciwzapalnych lub przeciwbakteryjnych. Ważna jest także zmiana dotychczasowego stylu życia, a zwłaszcza wycofanie z diety tłustych potraw, aktywność fizyczna oraz obniżenie poziomu stresu.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: