Ból jajnika to taki rodzaj bólu, który większość kobiet zna. To dlatego, że najczęściej zwiastuje on okres okołoowulacyjny lub pojawia się przed miesiączką. Pojawia się on cyklicznie i ustępuje, wraz z nadejściem kolejnych zmian w organizmie. Często zdarza się jednak tak, że kobiety w ogóle nie odczuwają dolegliwości z powodu cyklu, a zatem i ból jajnika jest im obcy. Każdy z nas ma także inny próg bólu, dla jednych mogą to być dolegliwości, które przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, inni ich nie dostrzegają.
Ból jajnika często pomaga kobietom w określeniu momentu owulacji, co ma znaczenie przy próbach zajścia w ciążę. Ból jajnika po owulacji i w jej trakcie jest spowodowany następującymi zmianami: pęka pęcherzyk Graafa, dzięki czemu komórka jajowa uwalnia się. Taki ból może za każdym razem mieć inne nasilenie, chociażby ze względu na to, z którego jajnika tym razem pochodzi.
Ból jajnika przed okresem zwiastuje natomiast nadejście "tych dni" i pomaga się do nich przygotować.
Kiedy ból jajnika pojawia się w innych niż opisane wyżej sytuacje, może być objawem choroby. W takich przypadkach bólowi jajnika towarzyszą także:
Jeśli takie objawy się pojawią, konieczne jest natychmiastowe udanie się do ginekologa w celu wyjaśnienia przyczyn wystąpienia dolegliwości. Jeśli okażą się poważne, wówczas można w odpowiednim czasie podjąć właściwe leczenie. Szczególnie ważne jest to, kiedy pojawia się ból jajników w ciąży - jeśli dodatkowo pojawi się krwawienie, to znak, że konsultacja lekarska jest niezbędna w jak najszybszym czasie.
Zdarza się też tak, że kobieta podczas swojego cyklu miesiączkowego nie odczuwa żadnych pobolewań w okolicach jajników, ale jeśli się niespodziewanie pojawią, to mogą właśnie wskazywać na wystąpienie dolegliwości zdrowotnych. Nie można ich lekceważyć.
Wśród innych niż tych związanych z cyklem menstruacyjnym przyczyn bólu jajnika, można wymienić:
Jeżeli powodem jest zapalenie pęcherza moczowego albo któraś z chorób wenerycznych, to bóle jajników pojawiają się podczas oddawania moczu. Zdarza się również, że siusiamy częściej.
Przy zapaleniu jajnika i jajowodu albo zapaleniu macicy ból pojawi się przede wszystkim podczas stosunku seksualnego. Często pojawia się także nieprzyjemna wydzielina o dziwnej konsystencji oraz gorączka. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że kiedy ból jajników pojawia się podczas stosunku, to może też świadczyć o przeżywaniu stresu lub o napiętej sytuacji psychicznej.
W momencie, kiedy ma się do czynienia z nadżerką szyjki macicy, pojawiają się dodatkowo upławy. Mają one żółte albo lekko zielone zabarwienie i nieprzyjemnie pachną.
Kłujący i ostry ból w podbrzuszu, a do tego problem z wypróżnianiem oraz ciągłe uczucie ucisku na pęcherz to symptomy torbieli na jajnikach. Endometrioza, czyli przemieszczanie się błony śluzowej poza błonę śluzową macicy objawia się natomiast bólem jajników, ale niezbyt charakterystycznym - z tym, że występuje bardzo często. W takim przypadku dodatkowo występują bolesne odczucia podczas współżycia, a nawet kłopoty z zajściem w ciążę.
Jeśli ból jajnika jest ostry, jego przyczyną może być krwawiące ciałko żółte. Ciałko jest odpowiedzialne za produkowanie progesteronu. Podczas współżycia czasami następują mikrokrwawienia z ciałka, a to z kolei powodują pęknięcie torebki jajnika, co prowadzi do krwawienia do otrzewnej, a to jest bardzo niebezpieczne.
Bardzo rzadką przyczyną wystąpienia bólu jajnika jest nowotwór. Na samym początku nie daje on żadnych objawów. Dopiero wraz ze wzrostem guza pojawia się uczucie dyskomfortu. Występują także objawy, które zwykle myli się ze zwykłym zatruciem pokarmowym.
Wspomnieć warto jeszcze o zapaleniu przydatków (mylonym z zatruciem pokarmowym), skręcie torbieli jajnika (prowadzącym nawet do omdleń) czy zespole policystycznych jajników jako dolegliwościach typowo hormonalnych, które objawia się wzrostem ilości hormonów męskich, insuliny i hormonu luteinizującego.
Inne przyczyny występowania bólu jajnika to:
Ból jajnika w ciąży to bardzo poważny objaw. Jeśli jest on ostry, przewlekły, a na dodatek pojawia się krwawienie, trzeba natychmiast udać się do lekarza. Może też wystąpić sytuacja, kiedy pojawia się ból jednego jajnika (po jednej stronie), a wraz z nim krwawienie z dróg rodnych. W takim przypadku prawdopodobnie ma się do czynienia z ciążą jajowodową - konieczne jest udanie się do szpitala w celu wykonania szczegółowych badań. Zwykle w tej sytuacji dodatkowo zaobserwujemy nadmierne pocenia się, wzrost tętna.
Pierwszy trymestr jest o tyle niepewnym czasem, że może dojść do samoistnego poronienia, dlatego tym bardziej nie można lekceważyć wszelkich sytuacji, które sugerują jakieś dolegliwości. Kiedy w tym czasie oprócz bólu jajników pojawiają się jeszcze skurcze macicy, to może to sugerować, że odkleiło się łożysko.
Bólu jajnika w ciąży nie powinniśmy bagatelizować, należy udać się do ginekologa - tylko on będzie w stanie określić jego przyczynę.
Bóle jajnika u każdej kobiety są sprawą indywidualną. Zazwyczaj jest on związany z cyklem menstruacyjnym. Warto jednak zdecydować się na badania, które na pewno rozjaśnią sytuację i pozwolą jednoznacznie stwierdzić, skąd ewentualny ból się bierze.
Przeczytaj także: