Tampony - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Tampony używane są przez wiele kobiet. Są wygodne, dostępne w każdej drogerii i zapewniają odpowiednią higienę podczas stosowania. Jak wybrać odpowiedni rozmiar tamponów? Jak często je zmieniać? I jakie są przeciwwskazania do ich stosowania?

Tampon: co to takiego?

Nowoczesne tampony wykonane są najczęściej z bawełny, która jest oczyszczona i odpowiednio sprasowana. Są one niewielkie, mają cylindryczny kształt z obłą główką, a z drugiego ich końca wystaje sznureczek. Sznureczek przydaje się podczas wyciągania tamponu, jest on bowiem mocno w nim umieszczony, a po pociągnięciu sznureczka można wyjąć tampon. 

Tampony nie są nowoczesnym wynalazkiem, były one stosowane już przez kobiety w starożytnym Egipcie, ale te, które znamy obecnie, zostały opatentowane w latach 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Tampony szybko zyskały popularność, pozwalają one bowiem na higieniczne i dyskretne zbieranie krwi menstruacyjnej. 

Okres co trzy tygodnie to wciąż norma. Kiedy wówczas są dni płodne? Ginekolog wyjaśnia

Tampon czy podpaska?

Czy lepszym rozwiązaniem jest zaaplikować tampon czy używać podpaski? Po pierwsze warto pamiętać o tym, że nie zawsze stosowanie tamponów jest wskazane. 

Przeciwwskazania do używania tamponów to:

 • okres połogu,
 • niewyleczone nadżerki,
 • niewyleczony lub leczony stan zapalny w obrębie pochwy,
 • tyłozgięcie macicy (tampon może uwierać),
 • stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych (spirali),
 • leczenie się lekami dopochwowymi.
 • nawracające stany zapalne i infekcje pochwy.

Tampony nie są też polecane dziewczętom, które dopiero od niedawna miesiączkują. Powinny one bowiem dokładnie obserwować swój organizm i ilość krwi, na co tampon nie pozwala. Dodatkowo młode dziewczęta często stresują się zakładaniem tamponów, warto więc dać sobie czas na oswojenie się z nową sytuacją, jaką jest menstruacja, a dopiero po kilku cyklach zacząć stosować tampony. 

Tampony maja wiele zwolenniczek, ale są też kobiety, które nie lubią ich używać, chętniej sięgają po podpaski. Jeśli nie ma przeciwwskazań do ich stosowania, to mogą one być używane - a to, czy zdecydujesz się na tampon, podpaskę czy inną formę zależy od ciebie i twojego komfortu.

Zespół wstrząsu toksycznego

Zespół wstrząsu toksycznego jest zagrożeniem, pojawić może się w wyniku połogu, operacji ginekologicznych, przyjmowania antykoncepcji doustnej, oparzeń czy ugryzienia przez owady. Jest to zatrucie spowodowane przez namnażanie się toksyn uwalnianych przez gronkowca złocistego. Jaki ma związek ten zespól z tamponami? Połowa przypadków zespołu wstrząs toksycznego to przypadki kobiet, które używały tamponów. Jest to bardzo rzadka dolegliwość i pojawia się wtedy, kiedy tampony są nieprawidłowo używane. 

Przyczyny wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego:

 1. Zbyt długie użytkowanie jednego tamponu. Jak często zmieniać tampon? Nie powinien on znajdować się w pochwie dłużej niż 8 godzin, najlepiej zmieniać go co 4 - 6 godzin.
 2. Nie robienie przerw w noszeniu tamponów w ciągu doby. Warto zrobić w ciągu dnia przerwę od tamponów, na przykład na noc.
 3. Złe dobranie chłonności tamponów. Tampon musi mieć chłonność dobraną do krwawienia.
 4. Zapomnienie o tamponie. Zdarza się, szczególnie pod koniec menstruacji, że kobieta zapomni o wyjęciu tamponu z pochwy. 

Objawy zespołu wstrząsu toksycznego to:

 • ból głowy,
 • mdłości i wymioty,
 • zawroty głowy,
 • gorączka,
 • ból mięśni   
 • plamy lub wysypka.

Objawy przypominają grypowe, więc zdarza się, że początkowo są ignorowane. Chociaż zespół wstrząsu toksycznego jest rzadki, należy mieć świadomość możliwości jego wystąpienia. Jeśli nosisz tampon i czujesz się źle, jak najszybciej usuń tampon z organizmu i udaj się na konsultację do lekarza. 

Jak włożyć tampon?

Wkładanie tamponów jest bardzo proste. Na rynku dostępne są tampony bez aplikatora i z aplikatorem.

Wkładanie tamponów bez aplikatora:

 1. Dokładnie umyj ręce i rozpakuj tampon. Wyciągnij sznureczek tak, aby swobodnie zwisał.
 2. Przykucnij, usiądź na brzegu wanny, połóż się na łóżku lub znajdź inną wygodną pozycję do aplikacji tamponu.
 3. Tampon trzymaj jedną ręką kciukiem i palcem wskazującym, drugą ręką lekko odchyl wargi pochwowe.
 4. Delikatnie wprowadź tampon do środka i popchaj go palcem wskazującym. Tampon powinien delikatnie wślizgnąć się do środka.
 5. Tampon wsunąć należy mniej więcej na długość palca wskazującego. Nie powinien on znajdować się zbyt nisko, bo inaczej będzie uwierał i wysuwał się.
 6. Poprawnie zaaplikowany tampon nie sprawia dyskomfortu i jest niewyczuwalny.

Wkładania tamponów z aplikatorem:

 1. Dokładnie umyj ręce i rozpakuj tampon. Aplikator jest rozciągnięty, a tampon umieszczony na jednym jego końcu. W połowie aplikatora znajdują się wypustki, które wskazują moment, do którego należy go wsuwać.
 2. Przykucnij, usiądź na brzegu wanny, połóż się na łóżku lub znajdź inną wygodną pozycję do aplikacji tamponu.
 3. Tampon w aplikatorze trzymaj jedną ręką kciukiem i palcem wskazującym, drugą ręką lekko odchyl wargi pochwowe.
 4. Aplikator (stroną z tamponem) delikatnie wprowadź do pochwy. Złap za końcówkę aplikatora i delikatnie popchnij aż do momentu, kiedy wypustki będą na wysokości wejścia do pochwy.
 5. Kiedy wypustki dotykają wejścia do pochwy, złap za nie delikatnie palcem wskazującym i środkowym, a kciukiem popchnij końcówkę aplikatora.
 6. Tampon wysunie się z aplikatora, możesz wyjąć aplikator.
 7. Poprawnie zaaplikowany tampon nie sprawia dyskomfortu i jest niewyczuwalny.

Jak wyciągnąć tampon?

Tampon wyposażony jest w sznureczek, który należy delikatnie pociągnąć, kiedy chcemy go usunąć. Najlepiej robić to w pozycji kucającej lub na toalecie. Warto rozluźnić mięśnie - należy rozluźnić je tak, jak w momencie, kiedy chcemy wypróżnić pęcherz. Czasami, szczególnie pod koniec menstruacji, pochwa może być sucha, więc należy pociągnąć za sznureczek trochę mocniej.

Co robić, jeśli sznureczek się urwie? Nie panikować! Tampon nigdzie nie powędruje. Jeśli sznureczek od tamponu się urwie, należy się rozluźnić, przyjąć wygodną pozycję, włożyć jeden lub dwa palce do pochwy i delikatnie złapać za końcówkę tamponu.  Oczywiście przed usunięciem tamponu należy dokładnie umyć ręce.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: