Nowoczesne tampony wykonane są najczęściej z bawełny, która jest oczyszczona i odpowiednio sprasowana. Są one niewielkie, mają cylindryczny kształt z obłą główką, a z drugiego ich końca wystaje sznureczek. Sznureczek przydaje się podczas wyciągania tamponu, jest on bowiem mocno w nim umieszczony, a po pociągnięciu sznureczka można wyjąć tampon.
Tampony nie są nowoczesnym wynalazkiem, były one stosowane już przez kobiety w starożytnym Egipcie, ale te, które znamy obecnie, zostały opatentowane w latach 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Tampony szybko zyskały popularność, pozwalają one bowiem na higieniczne i dyskretne zbieranie krwi menstruacyjnej.
Czy lepszym rozwiązaniem jest zaaplikować tampon czy używać podpaski? Po pierwsze warto pamiętać o tym, że nie zawsze stosowanie tamponów jest wskazane.
Przeciwwskazania do używania tamponów to:
Tampony nie są też polecane dziewczętom, które dopiero od niedawna miesiączkują. Powinny one bowiem dokładnie obserwować swój organizm i ilość krwi, na co tampon nie pozwala. Dodatkowo młode dziewczęta często stresują się zakładaniem tamponów, warto więc dać sobie czas na oswojenie się z nową sytuacją, jaką jest menstruacja, a dopiero po kilku cyklach zacząć stosować tampony.
Tampony maja wiele zwolenniczek, ale są też kobiety, które nie lubią ich używać, chętniej sięgają po podpaski. Jeśli nie ma przeciwwskazań do ich stosowania, to mogą one być używane - a to, czy zdecydujesz się na tampon, podpaskę czy inną formę zależy od ciebie i twojego komfortu.
Zespół wstrząsu toksycznego jest zagrożeniem, pojawić może się w wyniku połogu, operacji ginekologicznych, przyjmowania antykoncepcji doustnej, oparzeń czy ugryzienia przez owady. Jest to zatrucie spowodowane przez namnażanie się toksyn uwalnianych przez gronkowca złocistego. Jaki ma związek ten zespól z tamponami? Połowa przypadków zespołu wstrząs toksycznego to przypadki kobiet, które używały tamponów. Jest to bardzo rzadka dolegliwość i pojawia się wtedy, kiedy tampony są nieprawidłowo używane.
Przyczyny wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego:
Objawy zespołu wstrząsu toksycznego to:
Objawy przypominają grypowe, więc zdarza się, że początkowo są ignorowane. Chociaż zespół wstrząsu toksycznego jest rzadki, należy mieć świadomość możliwości jego wystąpienia. Jeśli nosisz tampon i czujesz się źle, jak najszybciej usuń tampon z organizmu i udaj się na konsultację do lekarza.
Wkładanie tamponów jest bardzo proste. Na rynku dostępne są tampony bez aplikatora i z aplikatorem.
Wkładanie tamponów bez aplikatora:
Wkładania tamponów z aplikatorem:
Tampon wyposażony jest w sznureczek, który należy delikatnie pociągnąć, kiedy chcemy go usunąć. Najlepiej robić to w pozycji kucającej lub na toalecie. Warto rozluźnić mięśnie - należy rozluźnić je tak, jak w momencie, kiedy chcemy wypróżnić pęcherz. Czasami, szczególnie pod koniec menstruacji, pochwa może być sucha, więc należy pociągnąć za sznureczek trochę mocniej.
Co robić, jeśli sznureczek się urwie? Nie panikować! Tampon nigdzie nie powędruje. Jeśli sznureczek od tamponu się urwie, należy się rozluźnić, przyjąć wygodną pozycję, włożyć jeden lub dwa palce do pochwy i delikatnie złapać za końcówkę tamponu. Oczywiście przed usunięciem tamponu należy dokładnie umyć ręce.
To także może cię zainteresować: