Skurcze przepowiadające - jak je rozpoznać i odróżnić od skurczy porodowych?

Skurcze przepowiadające pojawiają się, gdy kobieta jest już w zaawansowanej ciąży. Mimo że nie są bolesne, wiele ciężarnych niepokoi ten objaw. Jest to jednak jak najbardziej naturalny stan. Wyjaśniamy, czym są skurcze przepowiadające i jak je rozpoznać.

Skurcze przepowiadające nie są oznaką porodu

Wiele kobiet wraz z pojawieniem się tego typu skurczy myśli, że zaraz może zacząć się już poród. Wpadają wówczas w panikę, bo do planowanego terminu pozostało jeszcze trochę czasu. Skurcze przepowiadające nie są jednak zwiastunem rozpoczęcia akcji porodowej i nie powinny być powodem do niepokoju u kobiet w zaawansowanej ciąży. 

Dlaczego takie skurcze w ogóle się pojawiają i w jaki sposób możemy odróżnić je od skurczy porodowych? To chyba najczęstsze pytania na ten temat zadawane przez przyszłe mamy. W dalszych częściach artykułu postaramy się wyjaśnić najważniejsze kwestie związane z tym objawem.

Naturalny sygnał zbliżającego się porodu

Jako pierwszy skurcze przepowiadające rozpoznał XIX-wieczny brytyjski ginekolog John Braxton- Hicks. To napięcia mięśnia macicy, które pojawiają się na na jakiś czas przed porodem. Jest to wyraźny sygnał, że nasze dziecko zaczyna układać się już w pozycji właściwej do rozwiązania. Co istotne, szyjka macicy nie jest wówczas jeszcze rozwarta, więc taki objaw nie powinien nas niepokoić i stawiać do mobilizacji. 

Takie skurcze mogą być porównywane do procesu edukacji. Nasz mięsień macicy na jakiś czas przed rozwiązaniem ciąży przygotowuje się do porodu, by w jego trakcie pracować jak najlepiej. 

Jak wyglądają skurcze przepowiadające? Ja je rozpoznać?

Jak stwierdzić, że mamy do czynienia z takimi skurczami? Przede wszystkim musimy pamiętać, że pojawiają się one u kobiet w ósmym i dziewiątym miesiącu ciąży. Poza tym towarzyszy im uczucie napięcia. O czym jeszcze warto pamiętać? Oto kilka charakterystycznych objawów, dzięki którym uda nam się rozpoznać ten stan:

  • Skurcze przepowiadające objawiają się zazwyczaj twardnieniem brzucha.
  • Z reguły nie są one jednak bolesne.
  • Skurcze nie są regularne
  • Z czasem stają się coraz bardziej intensywne.
  • Na początku jeden skurcz trwa mniej więcej pół minuty. Z czasem stają się one dłuższe.

Bolesne skurcze przepowiadające - czy to możliwe?

Jak zostało to podkreślone wcześniej, skurcze przepowiadające nie powinny być bolesne. U niektórych przyszłych mam pojawia się jednak lekki ból, który przypomina zazwyczaj ból menstruacyjny. Kobietom, które odczuwają wówczas dyskomfort, radzi się zazwyczaj zmianę pozycji.

Skurcze przepowiadające - ile przed porodem?

Takie skurcze mogą pojawić się już w ósmym miesiącu ciąży. Jednak jeśli podobny stan odczuwamy wcześniej, powinnyśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Może to być (chociaż nie musi) objaw nieprawidłowego przebiegu ciąży. 

Zobacz także: Skurcze a termin porodu >>

Częste skurcze przepowiadające

Musimy także pamiętać, że skurcze przepowiadające nie są przez cały czas takie same. Im bliżej porodu, tym przybierają one na sile. W ostatnich tygodniach mogą trwać nawet około dwóch minut. Są wówczas także znacznie częstsze.

Jak odróżnić takie skurcze od tych porodowych?

Skurcze przepowiadające w odróżnieniu od tych porodowych są nieregularne i występują w bardzo różnych odstępach czasowych. Poza tym nie przybierają na sile.

Co z kolei charakteryzuje skurcze porodowe? 

  • Są bardzo regularne.
  • W odróżnieniu od tych przepowiadających nie znikają po zmianie pozycji czy kąpieli.
  • Ich natężenie się zwiększa.
  • Towarzyszy im coraz silniejszy ból "z krzyża".

Zobacz także: Objawy porodu: pierwsze oznaki zbliżającego się porodu >>

O tym pamiętaj

  • Skurcze te są jak najbardziej naturalnym stanem u ciężarnych i nie powinny być powodem do niepokoju
  • Pojawiają się zazwyczaj w ósmym i dziewiątym miesiącu ciąży.
  • Są nieregularne i trwają początkowo około pół minuty.
  • Z czasem stają się częstsze i dłuższe. 
  • Z reguły są bezbolesne, może im towarzyszyć uczucie napięcia.
  • W sytuacji, gdy pojawiają się jakieś skurcze przed ósmym miesiącem ciąży, powinnyśmy zgłosić się do lekarza. 

Zobacz także:

Czy picie kranówki jest szkodliwe? [NaZdrowie]

Więcej o: