Fenylefryna powoduje skurcz naczyń poprzez bezpośrednie pobudzenie receptorów znajdujących się w ścianie naczyń. Skurcz naczyń utrzymuje się przez ok. 20-50 minut po podaniu. Środki z jej dodatkiem mogą zmniejszać objętość wyrzutową serca, delikatnie podnosić ośrodkowe ciśnienie żylne oraz ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Nie wywołuje jednak zaburzeń rytmu serca i nie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy.
Fenylefryna znajduje się w ogromnej większości w składzie doustnych preparatów o działaniu:
Leki z jej domieszką podawane są przede wszystkim w celu złagodzenia objawów:
Fenylefryna znajduje zastosowanie także w okulistyce. Po wprowadzeniu do oka rozszerza źrenicę a zwęża naczynia, dlatego stosowana jest w procesie diagnostycznym czy też podczas zabiegu operacyjnego.
Mimo że lek ma tak szerokie zastosowanie nie każdy może go używać. Przeciwwskazaniem do podania leku jest przede wszystkim nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub inne aminy sympatykomimetyczne. Środek może okazać niebezpieczny dla osób z chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem tętniczym oraz jaskrą. Nie można go podawać małym dzieciom oraz chorym na cukrzycę, nadczynność tarczycy, rozrost gruczołu krokowego, oraz u osób z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym.
Fenylefryna może wchodzić w reakcje z niektórymi lekami. Dotyczy to przede wszystkim niektórych inhibitorów, indometacyny, metylodopi oraz β-adrenolitykami. Takie mieszanka niekiedy wywołuje przełom nadciśnieniowy. Przyjmowany razem z glikozydami naparstnicy zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Fenylefryna zmniejsza hipotensyjne działanie guanetydyny, metylodopy i rezerpiny. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne mogą osłabiać działanie fenylefryny.
Preparat nie może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Zawarte w leku związku mogą bowiem mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka.
Przyjmowanie praktycznie każdego leku wiąże się z ryzykiem wystąpienia tzw. działań niepożądanych. W przypadku fenylefryny, u osób nadwrażliwych na ten związek, może dojść do pobudzenia układu współczulnego (częstoskurcz, podwyższenie ciśnienia tętniczego). U niektórych chorych występują: lęk, niepokój, nerwowość, osłabienie. W przypadku przedawkowania preparatu obserwuje się przede wszystkim:
Przyjmowanie fenylefryny może doprowadzić do wystąpienia senności, zaburzeń oddychania i zaburzeń rytmu serca (z migotaniem komór włącznie), spadku ciśnienia tętniczego i zapaści.
Jeśli zatrucie jest bardzo duże konieczne jest płukanie żołądka pacjenta oraz monitorowanie pracy układu oddechowego oraz krążenia poszkodowanego.
W przypadku 10 proc. kropli do oczu: przed zabiegiem chirurgicznym na oku, podawana jest 1 kropla na 30 min. przed operacją. Lek zwęża naczynia krwionośne i poszerza źrenicę. 1 kropla zapuszczona do worka spojówkowego – w zapaleniu przedniego odcinka błony naczyniowej ze zrostami tylnymi. Ceny kropli do oczu zaczynają się od 30 złotych.
Pozostałe preparaty, stosowane w leczeniu infekcji czy przeziębienia można dostać bez recepty, dlatego należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami producenta leku. Fenylefryna występuje w wielu różnych lekach stosowanych przy zakażeniu wirusami grypopodobnymi. Ceny tych preparatów zaczynają się od 10 złotych.
To również może cię zainteresować: