Bladość skóry powodowana jest bezpośrednio przez zmniejszenie się ilości oksyhemoglobiny we krwi. Jest to hemoglobina połączona z tlenem. To nietrwałe połączenie dwóch składników powstaje w płucach, skąd transportowane jest do tkanek. Tam oksyhemoglobina oddaje tlen i przekształca się w hemoglobinę. Kolor utlenowanej krwi jest jasnoczerwony. I właśnie zmniejszenie ilości oksyhemoglobiny w naczyniach krwionośnych skóry oraz błon śluzowych powoduje ich zblednięcie, widoczne szczególnie na twarzy i na rękach.
Bladość może być wynikiem wstrząsu emocjonalnego, gdy dosłownie krew odpływa nam z twarzy. Ale miewa także źródło w genach (możemy od urodzenia mieć niezwykle jasną cerę). Bladą skórę mają ponadto osoby przebywające z dala od słońca. Blednięcie jest także symptomem chorób, jeżeli ma charakter uogólniony, to znaczy dotyczy skóry ciała oraz błon śluzowych. Bladość może mieć charakter nagły lub pojawiać się stopniowo. Jest także cechą dotyczącą raczej osób zamieszkujących np. Europę Północną.
Co szkodzi naszej skórze? Siedem najczęstszych błędów, które niszczą cerę.
Bladość skóry może świadczyć o istnieniu kilku chorób, z których najczęstszą jest anemia, czyli niedokrwistość. Powodem bywa utrata znacznej ilości krwi, niedożywienie, brak żelaza oraz zaburzenia jego wchłaniania, a także niewydolność szpiku kostnego. To w szpiku kostnym dochodzi do procesu produkcji erytrocytów, czyli czerwonych ciałek krwi, które transportują tlen do komórek. Spadek ilości erytrocytów wywołuje anemię, a objawem jest bladość skóry. Niedokrwistość spowodowana brakiem żelaza zdarza się natomiast w wyniku błędów dietetycznych, a także przy chorobach, z których najczęstsza jest celiakia, a ponadto choroba Leśniowskiego-Crohna. Inny powód anemii z niedoboru żelaza to operacje żołądka i zmniejszenie kwaśności soku żołądkowego, biorącego udział we wchłanianiu minerału.
Niedokrwistość megaloblastyczna powodowana jest zaburzeniami w podaży witaminy B12 lub kwasu foliowego. Oprócz błędów dietetycznych przyczyną anemii megaloblastycznej mogą być zaburzenia we wchłanianiu witaminy B12 w jelitach, spowodowane chorobami, takimi jak choroba Addisona-Biermera (niedokrwistość złośliwa) oraz niedobór tzw. czynnika Castle'a.
Niedokrwistość pokrwotoczna wynika ze znacznej utraty krwi w wyniku krwawienia zewnętrznego lub wewnętrznego, na przykład do przewodu pokarmowego w przebiegu różnych chorób, takich jak wrzody żołądka i dwunastnicy, rak żołądka i inne.
Za bladość skóry może odpowiadać wiele czynników, w tym takie choroby jak:
A ponadto do zblednięcia prowadzą:
Za bladością może stać także konsekwentne unikanie słońca. Niektórzy ludzie mają predyspozycje do szybkiego opalania się, a więc do produkcji i gromadzenia odpowiedniej ilości melaniny. Bywają jednak osoby, dla których przebywanie na słońcu jest bardziej niebezpieczne. Dlatego powinny zabezpieczać skórę przed działaniem promieni ultrafioletowych, odpowiednio się ubierając i smarując skórę kremem zawierającym filtry UV.