Niski poziom hemoglobiny - czy to powód do niepokoju? Co oznacza w przypadku kobiet w ciąży?

Niski poziom hemoglobiny zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem. Co to może oznaczać? Kiedy niski poziom hemoglobiny jest powodem do niepokoju?

Niski poziom hemoglobiny - nigdy nie lekceważ

Poziom hemoglobiny jest sprawdzany przy okazji każdej morfologii. Ze względu na ważne funkcje tego białka w naszym organizmie, wynik ten jest bardzo ważny. Nigdy nie powinniśmy więc lekceważyć sytuacji, kiedy to normy poziomu hemoglobiny we krwi zostały znacznie przekroczone.

Hemoglobina występuje w czerwonych krwinkach, znanych bardziej jako erytrocyty. Znana jest większości z nas jako białko odpowiedzialne za czerwoną barwę krwi. Odpowiada za to hem obecny w hemoglobinie. Zapominamy często jednak o jeszcze ważniejszej funkcji tego białka. Hemoglobina transportuje tlen z płuc do wszystkich tkanek organizmu. Dlatego jej nadmiar lub niedobór jest dla nas ważnym sygnałem ostrzegawczym. 

Hemoglobina - jakie są normy?

Jakie jest prawidłowe stężenie hemoglobiny? Z reguły u dorosłych i zdrowych osób nie powinno ono przekraczać 11,0-17,5 g/dl. Od tej normy mogą pojawić się jednak pewne odstępstwa. Każde laboratorium posiada własną skalę pomiarów, co wpływa na ewentualne różnice. 

Warto także znać prawidłowe stężenia dla kobiet, mężczyzn i dzieci.

  • Dorosłe kobiety - 11,5-16,0 g/dl (7,2-10,0 mmol/l)
  • Dorośli mężczyźni - 12,5-18,0 g/dl (7,8-11,3 mmol/l)
  • Małe dzieci - 14,2-19,6 g/dl (8,8-12,2 mmol/l)

Co oznacza niski poziom hemoglobiny? Najczęstsze przyczyny

Niski poziom hemoglobiny we kwi może nas zaniepokoić. Warto jednak pamiętać, że jest to problem dosyć powszechny i uleczalny. Co może oznaczać taki wynik? Dwaj główni winowajcy to niedokrwistość (anemia) i przemęczenie.

Po czym rozpoznać, że naszym problemem jest anemia? Inne objawy tej choroby to m.in. szum w uszach, wyraźne osłabienie, senność, kruchość paznokci, łamliwość włosów, mroczki przed oczami. W przypadku pojawienia się takich objawów nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza.

Jak często i jakie badania należy wykonywać, aby chronić się przed rakiem piersi i szyjki macicy?

Niski poziom hemoglobiny w ciąży - co to oznacza?

Niski poziom hemoglobiny to częsty problem kobiet w ciąży. Norma w tym okresie wynosi od 11,5 do 13,5 g/dl. Jeśli jej poziom jest za niski, obowiązkowo należy zgłosić się z tym problemem do lekarza. Leczenie polega z reguły na włączeniu do diety odpowiednich produktów i suplementacji żelaza. 

Na naszym forum znajdziemy także wiele porad, którymi wymieniają się między sobą poradami. Autorka wątku nie wie, jak poradzić sobie z tym problemem. Co zalecają jej inne dyskutantki? Oto kilka wskazówek:

Z leków moja lekarka przepisuje Tardyferon, z innych metod polecam sok z buraków, jabłek, marchwi i cytryny. Obrzydliwe, ale w ciągu 4 tygodni podniósł mi poziom hemoglobiny z 10 na 12.
Ja również ma problemy z żelazem - biorę tabletki o nazwie Tardyfelon Fol. Ale najlepszy, najlepszy, najlepszy jest sok z czerwonych buraków! Wzmacniam się również wątróbką (choć ma dużo witamy A).
Pamiętaj, by brać żelazo 1 h przed posiłkiem lub 2 h po - w przeciwny razie się nie wchłonie. Nie pij kawy ani czarnej herbaty. Polecają też sok z buraków kiszonych, ale ja nie mogłam go przełknąć... Jedz też suszone owoce (ale z umiarem i myj, bo są konserwowane), cielęcinę, natkę pietruszki, orzechy, wołowinę. Żelazo najlepiej się przyswaja z produktów pochodzenia zwierzęcego, a nie roślinnego.

Niski poziom hemoglobiny - dieta

Co jeść, aby podnieść poziom hemoglobiny we krwi? Oto lista produktów, o które powinniśmy wzbogacić naszą dietę:

  • czerwone mięso
  • wątróbka
  • jajka
  • kaszanka
  • buraki
  • kasza gryczana
  • pestki z dyni
  • pomidory

Wysoki poziom hemoglobiny - co oznacza?

Co z kolei oznacza zawyżone stężenie tego białka we krwi? Wśród przyczyn najczęściej wymienia się nadkrwistość i zaburzenia gospodarki wodno elektrolitowej. W takich przypadkach także konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Hemoglobina - o tym pamiętaj

Hemoglobina to białko obecne w erytrocytach. Odpowiada za czerwony kolor krwi i transport tlenu z płuc do tkanek organizmu. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Poziom hemoglobiny u dorosłej zdrowej osoby powinien mieścić się w przedziale 11,0-17,5 g/dl.
  • Zaniżony poziom może świadczyć o anemii lub przemęczeniu.
  • Z kolei zawyżony poziom jest z reguły oznaką nadkrwistości lub zaburzeń gospodarki wodno elektrolitowej.
  • W przypadku zaniżonego stężenia hemoglobiny zaleca się zmianę diety i suplementację żelaza.

Zobacz także:

Więcej o: