Niedokrwistość (anemia) z niedoboru żelaza

Przyczyn niedokrwistości może być wiele. Jedną z częściej diagnozowany jest ta wynikająca z niedoboru żelaza. Zazwyczaj wywołana jest ona przewlekłymi krwawieniami lub zmianami w obrębie układu pokarmowego.
Dołącz do nas na Facebooku!

Objawy

- bladość skóry i błon śluzowych

- uczucie osłabienia, duszność po wysiłku

- bóle głowy , szmer skurczowy nad sercem

- łamliwość włosów i paznokci, zajady w kącikach ust, zmiany na błonie śluzowej języka, gardła i przełyku powodujące ból i pieczenie przy przełykaniu

Przyczyny

- utrata krwi, np. podczas miesiączki, z przewodu pokarmowego (choroba wrzodowa) i inne;

- brak żelaza w diecie (np. w przypadku ścisłej diety wegetariańskiej);

- zwiększone zapotrzebowanie na żelazo (np. w ciąży i podczas karmienia piersią).

Ryzyko zachorowania

Jest większe u kobiet, zwłaszcza ciężarnych, osób intensywnie pracujących fizycznie, wegetarian i wegan.

Diagnostyka

Analiza krwi w celu określenia stężenia hemoglobiny, liczby erytrocytów i hematokrytu oraz stężenia żelaza w surowicy. W celu odkrycia przyczyn anemii należy zbadać kał na tzw. krew utajoną, u kobiet wykonać badanie ginekologiczne .

Leczenie

Podawanie preparatów żelaza przez min. 3 miesiące. Leki doustne podaje się po jedzeniu. W razie nieprawidłowego wchłaniania z układu pokarmowego, preparaty żelaza podaje się dożylnie. Konieczne jest także leczenie przyczyn niedokrwistości (np. krwawienia).Czytaj także:

Granulocytopenia

Leukopenia

Trombocytopenia

Erytrocyty

Niedokrwistość (anemia) megaloblastyczna

Więcej o:
Komentarze (5)
Niedokrwistość (anemia) z niedoboru żelaza
Zaloguj się
 • Oceniono 1 raz 1

  Niestety leczenie anemii z niedoboru żelaza zazwyczaj nie jest takie proste. Ja długo się bujałam z tą moją nieszczęsną niedokrwistością, aż wreszcie trafiłam na lekarza, który kazał mi brać preparaty żelaza hemowego w połączeniu z niehemowym, bo to pierwsze dużo lepiej się wchłania, dzięki czemu ma szansę dać efekty! Wiedziałyście, że jest jakaś różnica między żelazem, a żelazem? :)

 • karokarolinka

  Oceniono 2 razy 0

  Też miałam spory problem z anemią. Musiałam skorzysta z suplementacji i jedyne żelazo, które na prawdę mi pomogło to Chela ferr bio copmlex. Już po miesiącu brania wyniki badań były lepsze, a po dwóch miesiącach nie ma śladu po anemii. Co mnie bardzo cieszy, nie odczuwam żadnych efektów ubocznych w przeciwieństwie do tego żelaza, które przepisał mi lekarz.

 • Malwina R

  0

  Ja przyjmuje teraz Biofer i na szczęście ma w swoim składzie żelazo hemowe, a więc mój lekarz zna się na rzeczy :) i wie co dobre :)

 • Joanna Bryś

  0

  Ja też dowiedziałam się o tym całkiem niedawno. Żelazo zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego / mięso, wątróbka, rybki / jest zdecydowanie lepiej wchłaniana niż żelazo zawarte w produktach pochodzenia roślinnego / szpinak, buraki / i tak samo jest z suplementami. Dużo lepiej przyswajamy żelazo z tabletek, które w swoim składzie maja sproszkowaną hemoglobinę / żelazo hemowe - pochodzenia zwierzęcego/

 • przem00l

  Oceniono 2 razy -2

  Zona w ciazy byla blisko anemii - tragiczny poziom zelaza;/ Na szczescie jej pani ginekolog polecila Chela Ferr - preparat zawierajacy kwas foliowy i latwoprzyswajalne zelazo. I co? i poziom zelaza wrocil do normy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX