Katar, czyli nieżyt nosa, to zapalenie błony śluzowej nosa, które objawia się m.in. wyciekaniem wydzieliny z nosa, zatkanym nosem, kichaniem, bólem głowy i stanem podgorączkowym. Katar może mieć różne przyczyny.
> Zobacz: Po co ci ten katar, czyli jak działa ludzki nos
Jeśli zatkany nos dokucza dłużej niż 10 dni, należy się udać do lekarza. Utrzymująca się wysoka temperatura to znak, ze trzeba w przychodzi pojawić się jeszcze szybciej - nawet po 3 dniach (może to być np. grypa czy zapalenie zatok). To samo dotyczy wydzieliny o dziwnym kolorze (zielonym lub żółtym) czy zapachu, której towarzyszy ból zatok i gorączka.
> Przeczytaj: Tylko katar czy już zapalenie zatok?
Katar to poważna sprawa u osób ze zdiagnozowaną obniżoną odpornością. Nie należy lekceważyć kataru również u niemowlaków - małe dzieci nie mają jeszcze wykształconego odruchu oddychania ustami i mają wąskie drogi nosowe. Dzieci przed ukończeniem 1. roku życia nie będą samodzielnie pozbywać się wydzieliny. W takich przypadkach należy przede wszystkim:
Zwykły katar może u małego dziecka przerodzić się w poważniejszą infekcję, warto zatem szybko udać się do pediatry.
Przede wszystkim dbaj o to, żeby było ci ciepło. Weź gorący prysznic lub kąpiel (możesz dodać kilka kropel olejku eterycznego, np. eukaliptusowego lub sosnowego). Nie lekceważ stóp. Wymocz je w gorącej wodzie, a następnie porządnie wytrzyj i załóż grube skarpety. Wejdź pod kołdrę i odpoczywaj. Najlepiej będzie, jeśli poleżysz z uniesioną głową, wtedy katar będzie łatwiej "spływać".
Dobrym pomysłem są gorące kompresy na czoło i nos. Przynoszą ulgę, ponieważ koją objawy stanów zapalnych okolic nosa i zatok. Możesz zrobić kompres z imbiru. Pokrój jego korzeń i wrzuć plasterki do garnka z wrzącą wodą. Przykryj i gotuj na niewielkim ogniu przez 15-20 minut. Następnie namocz wywarem kawałek szmatki. Sprawdź, czy kompres nie jest za gorący, a następnie trzymaj go na twarzy przez około 15 minut.
Pamiętaj o tym, żeby pić sporo płynów. Jeśli będziesz pić odpowiednio dużo, twoje błony śluzowe staną się prawidłowo nawilżone, a wydzielina - rozrzedzona. Nie musisz ograniczać się do wody, dobre są także soki, zupy czy herbata (zwykła lub imbirowa, malinowa, z czarnym bzem czy miętowa). Co więcej, ciepłe napoje złagodzą ból gardła i przyniosą ogólną ulgę.
> Przeczytaj: Zielona herbata najzdrowsza? Niekoniecznie, masz do wyboru 6 kolorów!
Możesz wypróbować herbatę majerankową. Do szklanki wrzącej wody wsyp łyżeczkę majeranku, przykryj i poczekaj 5 minut. Pita regularnie przez kilka dni powinna skutecznie zwalczyć katar.
Nawilżacz powietrza zdziała cuda. Ukoi podrażnione zatoki i nos oraz rozrzedzi wydzielinę, która w nich utknęła. Zbyt suche powietrze opóźnia wyzdrowienie i odetkanie nosa. Do nawilżacza można wkropić odrobinę olejków eterycznych.
Warto wykorzystać olejki eteryczne, na przykład eukaliptusowy. Zwalcza on bakterie, które powodują infekcje układu oddechowego. Jak zrobić eukaliptusową inhalację? Do około litra wrzącej wody dodaj kilka (5-6) kropel olejku. Nachyl się nad miską z wodą, przykryj głowę ręcznikiem i inhaluj przez kwadrans. Inhalację można robić również z użyciem rumianku, tymianku czy lawendy, a także cebuli.
> Zobacz: Olejki w walce z przeziębieniem i grypą
Jeśli lubisz czosnek, leczenie kataru będzie dla ciebie czystą przyjemnością. Dodawaj czosnek do kanapek i innych potraw. Stworzysz w ten sposób naturalny antybiotyk. Uwaga! Niektórzy zalecają wciskanie ząbków czosnku do nosa. Nie należy tego robić - czosnek może się przedostać dalej, a wtedy konieczne jest przeprowadzenie poważnej operacji.
Natka pietruszki to naturalna bomba witaminowa - zawiera kilka razy więcej witaminy C niż cytrusy. Syp ją do zup i na kanapki.
(Prawie) wszystkiego o natce pietruszki dowiesz się stąd, a mnóstwo informacji o korzeniu pietruszki znajdziesz tu.