Prasteron - lek tylko na potencję? Właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania

Prasteron to hormon wytwarzany z cholesterolu, do którego syntezy dochodzi w korze nadnerczy. Jest to związek chemiczny o budowie bardzo zbliżonej do testosteronu oraz stanowi prekursor tej substancji, wobec czego zalecany jest mężczyznom w sytuacjach obniżenia poziomu męskich hormonów płciowych.

Co to jest prasteron?

Prasteron (łac. Prasteronum), czyli Dehydroepiandrosteron, to hormon steroidowy (charakteryzujący się funkcjami biologicznymi), wytwarzany w siatce kory nadnerczy. Prekursorem prasteronu jest cholesterol, który w nadnerczach zostaje przekształcony w ten hormon. Jest to związek chemiczny o budowie chemicznej zbliżonej do testosteronu oraz estradiolu i bardzo łatwo może zostać w nie przekształcony. Produkcja prasteronu zwiększa się wraz z wiekiem, a po osiągnięciu dorosłości zaczyna spadać (maksymalny poziom utrzymuje się od 20 do 30 roku życia).

Prasteron a testosteron

Ze względu na budowę chemiczną zbliżoną do struktury testosteronu i łatwość przekształcenia w ten związek, prasteron traktowany jest jako męski hormon płciowy, hormon DHEA. W związku z tym prasteron stanowi podstawę preparatów dla mężczyzn, zalecanych szczególnie w okresie andropauzy, czyli okresu, w którym poziom hormonów płciowych w organiźmie znacznie spada, co skutkuje licznymi zmianami.

Andropauza, nazywana inaczej przekwitaniem mężczyzn, ma miejsce zwykle w okolicach 50 roku życia i objawia się:

Sam testosteron wytwarzany jest w jądrach (w komórkach Leydiga), jednakże dostarczanie prasteronu do organizmu, który stanowi substytut tego hormonu, może skutkować spowolnieniem lub złagodzeniem objawów andropauzy.

Prasteron (DHEA) – lek na potencję

Oprócz stałego spadku hormonów płciowych, w życiu mężczyzny mają miejsce okresowe, nagłe spadki testosteronu. Zmniejszenie zawartości tego hormonu we krwi odbija się w pierwszej kolejności na sferze seksualnej mężczyzn i przejawia się:

  • spadkiem libido
  • problemami z erekcją
  • zmniejszeniem aktywności seksualnej
  • zmniejszeniem satysfakcji ze współżycia

Przyjmowanie preparatów zawierających prasteron (substytut testosteronu) łagodzi powyższe objawy. Na rynku istnieje wiele środków, których składnikiem jest hormon DHEA i które dostępne są bez recepty.

Wpływ prasteronu na zdrowie człowieka

Oprócz tego, że prasteron uznawany jest za substytut męskiego hormonu płciowego, zażywanie leków zawierających ten związek chemiczny ma wpływ na wiele innych narządów. Badania wykazują, że prasteron cechuje się pozytywnym oddziaływaniem na:

Oprócz powyższych schorzeń oraz sytuacji spadku poziomu hormonów płciowych u mężczyzn, prasteron zalecany jest również kobietom w okresie menopauzy, które cierpią na zanikowe/atroficzne zapalenie pochwy.

Prasteron – dawkowanie

Prasteron dostępny jest w formie tabletek. Dobowa dawka tego preparatu powinna wynosić u kobiet od 5 do 25 mg, zaś u mężczyzn od 10 do 50 mg. Środek ten jest bardzo dobrze przyswajalny przez organizm i z reguły nie wywołuje działań niepożądanych, jednakże nie należy przekraczać maksymalnej dobowej dawki.

W celu poprawy aktywności seksualnej i zwiększenia popędu preparaty zawierające prasteron należy stosować przez kilka tygodni, ponieważ dopiero po kilkunastu dniach odczuwalne są wyraźne efekty.

Ze względu na to, że synteza tego hormonu z korze nadnerczy występuje przede wszystkim w godzinach porannych, prasteron również należy zażywać rano, najlepiej podczas śniadania, ponieważ spożywany razem z pokarmem wchłania się najszybciej.

Prasteron – przeciwwskazania

Preparatów, zawierających prasteron nie należy stosować w przypadkach:

  • nadwrażliwości lub alergii na którykolwiek ze składników leku
  • nowotworów, głównie hormonozależnych, np. rak piersi, sutka, rak prostaty,rak jajnika, ale też przełyku czy jelita
  • niewydolności wątroby lub nerek
  • ciąży lub okresu karmienia piersią
  • przyjmowania leków przeciwzakrzepowych lub przeciwdrgawkowych

Leki zawierające prasteron

Na polskim rynku farmaceutycznym występują następujące preparaty, zawierające prasteron:

  • BioStym Balance
  • Stymen
  • DHEA Eljot
  • Novostella
  • Intrarosa
Zobacz wideo
Więcej o: