Sperma - bogata nie tylko w plemniki

Liczne właściwości męskiego nasienia doceniane są coraz częściej. Sperma uznawana jest obecnie za doskonały środek na zmarszczki i antydepresant. Jednak u współczesnych mężczyzn jej jakość ulega pogorszeniu. Przyczyniają się do tego m.in. używki i niewłaściwa dieta. Na szczęście sprawdzenie stanu nasienia nie jest obecnie niczym skomplikowanym.

Sperma - środek na zmarszczki i antydepresant?

W pierwszych skojarzeniach wydaje nam się, że sperma zawiera głównie plemniki. Jednak to zaledwie 1 proc. jej składu! Oprócz plemników męskie nasienie składa się m.in. z aminokwasów, magnezu, selenu, cynku i witaminy C. To także źródło hormonów – testosteronu i estrogenu.

Ostatnio spermę często nazywa się lekarstwem na zmarszczki. W jej składzie znajdują się cenne białka, które naciągają skórę i redukują zmarszczki. Niektóre panie przyznają się nawet do przyrządzania maseczek z męskiego nasienia. Ta właściwość została doceniona także przez rynek kosmetyczny – spermę w ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się do produkcji kosmetyków.

Oprócz tego uznano ją także za środek wpływający na poprawę nastroju. W spermie znajduje się prostagladyna - hormon, który działa antydepresyjnie. Jednak taki efekt możliwy jest tylko w przypadku stosunku seksualnego bez użycia prezerwatywy.

Zobacz wideo

Gdzie znajdują się plemniki?

Pomimo wielu współczesnych odkryć na temat licznych właściwości spermy, najważniejszym jej składnikiem na zawsze pozostaną plemniki. W końcu to dzięki nim powstaje nowe życie.

Co ciekawe, zostały one odkryte dopiero w XVII wieku. Holenderski kupiec Antonie van Leeuwenhoek, który obserwował pod mikroskopem różne przedmioty i substancje, postanowił zbadać także męskie nasienie. Zaintrygowały go wówczas niezwykle ruchliwe małe paproszki. Dzięki tym domowym badaniom świat wkrótce dowiedział się o plemnikach.

Plemnik może przetrwać w pochwie nawet do 3 dni. Jednak w miejscach, w których panuje pokojowa temperatura umierają one od razu. Obawy kobiet, które sądzą, że doszło do zapłodnienia dzięki kontaktowi z nasieniem znajdującym się na ręczniku są więc nieuzasadnione.

Co ciekawe, plemniki znajdują się nie tylko w spermie. Mimo wielu wątpliwości, ostatecznie potwierdzono, że zawiera je także preejakulat. Wydzielina ta pojawia się w trakcie podniecenia seksualnego, gdy przez długi czas nie dochodzi do wytrysku. Jednak zawarte w niej plemniki mają upośledzoną ruchliwość i jest ich znacznie mniej niż w nasieniu. W przypadku dostania się preejakualtu do pochwy zajście w ciążę jest więc możliwe, chociaż jest to o wiele trudniejsze.

Sperma - badania

Współczesny tryb życia sprzyja obniżaniu jakości spermy. Światowa Organizacja Zdrowia obniżyła nawet właściwą ilość plemników w 1 ml ejakulatu z 60 do 15 milionów.

Naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy są coraz częstsze kłopoty z płodnością wśród mężczyzn. Przyczyny zmniejszania się liczby plemników to m.in. siedzący tryb życia, zła dieta, stres, używki, a także powszechny w ostatnich latach nawyk trzymania laptopów na kolanach.

Mimo że coraz częściej promuje się specjalistyczne badania spermy, korzysta z nich nadal mała liczba mężczyzn. A zły stan nasienia dobrze jest zdiagnozować odpowiednio wcześnie. Dzięki temu łatwiej będzie przywrócić jego pożądaną jakość.

Badania nasienia powinno wykonywać się raz na kilka lat. Przeprowadza się je w klinikach diagnostyki niepłodności oraz w niektórych laboratoriach medycznych. Podstawowe badanie kosztuje około 60 zł; jednak za te bardziej zaawansowane zapłacimy nawet kilkaset złotych.

Jeśli wynik jest niekorzystny, zalecana jest wizyta u lekarza oraz zmiana trybu życia. Warto więc dowiedzieć się, co pozytywnie wpływa na jakość męskiego nasienia.

Co poprawi jakość spermy?

 • sport
 • regularne współżycie seksualne
 • witaminy A i E
 • kwas foliowy
 • selen
 • cynk
Więcej o:
Komentarze (89)
Sperma - bogata nie tylko w plemniki
Zaloguj się
 • nalesniku

  Oceniono 199 razy 179

  no to juz znamy tajemnice adama hofmana, ze tak chłopak nagle wypiękniał..

 • druit

  Oceniono 130 razy 102

  teraz wiadomo, dlaczego kobiety zyja dluzej! serum mlodosci dostaja a my sie go pozbywamy i nikt nam za to k...... nie podziekuje!

 • farsizm

  Oceniono 80 razy 68

  Pan Zbyszek zawsze taki wygładzony...

 • czarna_brygada09

  Oceniono 64 razy 56

  To znane było już w starożytnym Rzymie. Zaniepokoiła mnie jedna informacja i to bardzo zaniepokoiła, cytuję;
  'Ta właściwość została doceniona także przez rynek kosmetyczny – spermę w ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się do produkcji kosmetyków.'
  Strach pomyśleć, co nam mężczyznom grozi gdy wielkie koncerny farmaceutyczne i kosmetyczne wpadną na jakieś głupie pomysły ... kuźwa będą nas wyłapywać na ulicy, łapanki urządzać.

 • ano_1963

  Oceniono 58 razy 46

  Every sperm is sacred!

 • Ewa Matyja

  Oceniono 52 razy 42

  O tych wszystkich "rewelacjach"czytałam juz 40 lat temu, wiec określenie "w ostatnich latach" wprowadza w błąd...!!

 • astronombosy

  Oceniono 62 razy 36

  To dziwne bo Pawłowicz ma jak na tak starą osobę bardzo mało zmarszczek. Beatricze Kępa nie ma ich prawie wcale. Oj panie z PiS czyżby "cicha woda brzegi rwie" ? Tylko premier Szydlo wydaje sie byc w zgodzie z moralną linią pis.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX