Podczas jednego wytrysku mężczyzna "wyrzuca" od 2-5 mililitrów ejakulatu, czyli spermy. W takiej pojedynczej porcji płynu znajduje się ok. 20 milionów plemników. W skład spermy wchodzi wydzielina produkowana przez jądra, najądrza, prostatę, pęcherzyki nasienne oraz gruczoły opuszkowo-cewkowe.
Ejakulat produkowany jest w czasie ejakulacji. Ejakulacja to nic innego jak wytrysk, czyli "wyrzucenie" przez penisa porcji ejakulatu. Proces ten jest neurofizjologiczny i najczęściej pojawia się w trakcie stosunku seksualnego lub masturbacji, ale nie tylko. W przypadku młodych chłopców w okresie dojrzewania ejakulat wydobywa się samoistnie bez uprzedniej stymulacji penisa. Mówi się wtedy o polucji nocnej.
Wbrew obiegowej opinii u starszych mężczyzn pojawienie się ejakulatu wcale nie jest równoznaczne z orgazmem. Choć działają tu dwa różne mechanizmy i bardzo często współistnieją, to nie jest to regułą.
Za pojawienie się wytrysku odpowiadają przede wszystkim dwa ośrodki - czuciowy i ruchowy, dodatkowo w procesie tym uczestniczy szereg neuroprzekaźników: dopamina, serotonina oraz oksytocyna. Kiedy dochodzi do przekroczenia pewnego progu wrażliwości, pojawia się orgazm połączony z wytryskiem. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy orgazm musi kończyć się wytryskiem i nie każdy wytrysk jest efektem silnego podniecenia i orgazmu.
Aby doszło do wytrysku w ciele mężczyzny musi zajść określone procesy. Zatem, aby się pojawił konieczne są:
W ciałach jamistych prącia dochodzi do skurczu mięśni gładkich dróg, przez które wydostaje się nasienie. Ten skurcz sprawia, że plemniki oraz substancje płynne, które wchodzą w skład ejakulatu zaczynają gromadzić się w części sterczowej cewki moczowej. Następnie nasienie przesuwa się z najądrzy do nasieniowodów, a stamtąd do cewki moczowej.
W następstwie skurczów mięśni: opuszkowo-gabczastego i kulszowo-jamistego, zwieracza cewki moczowej oraz opuszki cewki i mięśni prążkowanych dna miednicy dochodzi do uwolnienia nasienia z cewki moczowej, co kończy się wytryskiem.
Warto zaznaczyć, że przed ejakulatem pojawia się przezroczysty płyn nazywany preejakulatem. Pojawia się efekcie stymulacji członka (nie pojawia się jednak u wszystkich mężczyzn) i stanowi naturalny lubrykant. Ułatwia on wykonywanie ruchów frykcyjnych, a także zapewnia lepsze warunki plemnikom do przetrwania w cewce moczowej, a następnie w pochwie.
Zdrowy mężczyzna "produkuje" od 2-5 mililitrów ejakultau, którym powinno znajdować ok. 20 milionów plemników. Czasem jednak te parametry są zaburzone.
Odchylenia od standardowej objętości ejakulatu to:
Odchylenia co do ilości plemników w objętości ejakulatu to:
Odchylenia co do jakości plemników w ejakulacie to:
Inne: