Azoospermia

Niepłodność u mężczyzn może wystąpić z wielu przyczyn. Jednak niezależnie od wywołującego ją czynnika najbardziej charakterystycznym i jednoznacznym objawem schorzenia jest azoospermia, czyli całkowity brak plemników w ejakulacie, czyli spermie.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Do najczęstszych przyczyn braku plemników w nasieniu należą choroby genetyczne. Nauka utożsami taki stan rzeczy z zespołem Klinefeltera , zespołem Kallmanna . Typowe dla nich mutacje genetyczne zakłócają gospodarkę hormonalną organizmu, a tym samym "wstrzymują produkcję" plemników. Czasem za azoospermię odpowiadają niedrożne lub niewykształcone nasieniowody. Bywa konsekwencją zaniku, niedorozwojem lub utratą jąder np. w skutek silnego promieniowania (w grupie ryzyka znajdują panowie podawani radio- bądź chemioterapii).

Zobacz wideo

O tym, że dzieje się coś niepokojącego orientują się sami pacjenci, który po wielu nieudanych próbach zapłodnienia partnerki i zostania ojcem, prędzej czy później sami lub za namową partnerki zwracają się o pomoc do lekarza.

Azoospermia - diagnoza

Schorzenie rozpoznaje się przede wszystkim w oparciu o wywiad z pacjentem. Następnie zleca się badania hormonalne, pod kątem testosteronu oraz prolaktyny . Bardzo cenne okazuje się ocena nasieniowodów, dzięki badaniu możliwe jest także wczesne wykrycie raka jąder . W przypadku podejrzenia choroby genetycznej konieczne jest wykonanie testów genetycznych.

Azoospermia - leczenie

Sposób leczenia i próba przywrócenia wydzielania plemników zależy od czynnika odpowiedzialnego za pojawienie się schorzenia. W przypadku niedrożności konieczne z pomocą mikrochirurgii przywraca się prawidłowy przepływ w drogach przez które płynie nasienie. Jeśli azoospermia związana jest z zaburzeniami hormonalnymi ich poziom wyrównuje się farmakologicznie. U panów, u których brak plemników ma związek z przyjmowanymi lekami np. sterydami konieczne jest ich natychmiastowe odstawienie.

Warto pamiętać, że azoospermia nie przekreśla szans na potomstwo. Dzięki odpowiedniej terapii i metodom wspomagającym zapłodnienie zostanie ojcem jest jak najbardziej możliwe i bardzo realne.

Czytaj także:

Leukocytospermia

Kiedy należy sprawdzić swoją płodność?

Żylaki powrózka nasiennego

Złamanie prącia

Badaj jądra, kontroluj prostatę

Więcej o: