Co dziesiąta kobieta jest uczulona na spermę

Alergia na ludzkie nasienie jest uciążliwą dolegliwością, która występuje najczęściej wśród młodych kobiet - donoszą eksperci. Jak rozpoznać u siebie to uczulenie, czy można mu przeciwdziałać oraz czy cierpiąc na nie można zajść w ciążę?

"Nawet 12% kobiet może być uczulonych na spermę" - donosi serwis dailymail.co.uk. Jak twierdzi cytowany przez portal specjalista - dr Michael Carroll, wykładowca na Uniwersytecie w Manchesterze - w niektórych przypadkach alergia jest tak silna, iż może nawet spowodować szok anafilaktyczny u dotkniętych nią osób.

Szczególnie narażone na tę dolegliwość są kobiety w wieku 20-30 lat. Zgodnie z doniesieniami z badań, przytaczanymi przez portal livescience.com - w 41% przypadków uczulenie pojawia się już przy pierwszym współżyciu seksualnym. Połowa dotkniętych nim kobiet, cierpi zazwyczaj również z powodu innych, podobnych dolegliwości, w tym alergii skórnych czy kataru siennego.

Czy jesteś uczulona? Jak objawia się ta alergia?

Symptomy uczulenia zwykle występują od razu lub do jednej godziny po stosunku. W rzadkich przypadkach pomiędzy kontaktem ze spermą, a pojawieniem się objawów uczulenia mogą minąć godziny, a nawet dni - twierdzi, na łamach portalu livescience.com, David Resnick - immunolog z nowojorskiego Presbyterian Hospital. Ponieważ objawy te przypominają infekcje, jakie od czasu do czasu mogą przytrafić się każdej kobiecie, są też najczęściej z nimi mylone.

Do typowych dolegliwości należą: podrażnienie sromu i pochwy (w tym zaczerwienienie i obrzęk), świąd, bolesne oddawanie moczu oraz bolesność w trakcie współżycia, a także wysypka. Mogą się również pojawić białawe upławy. W skrajnych przypadkach może również dochodzić do ostrzejszych reakcji alergicznych, na przykład wystąpienia obrzęku czy pokrzywki także na innych częściach ciała, a nawet trudności w oddychaniu.

Skąd to się bierze?

Uczulenie może być alergią na spermę w ogóle, jak i pojawiać się wyłącznie w kontakcie z nasieniem jednego partnera. W części przypadków kobiety są bowiem uczulane przez substancje, które mogą się w niej znaleźć, pochodzące na przykład z przyjmowanego przez mężczyznę pożywienia, napojów czy leków. Jak twierdzi David Resnick jest to jednak o wiele rzadsze niż uczulenie na samą spermę.

W przypadku uczulenia na nasienie, uważa się, iż substancją, powodującą występowanie dolegliwości jest pewna glikoproteina wytwarzana w prostacie. Obecnie trwają testy, które mają za zadanie ustalić, czy białko to można wykorzystać w procesie odczulania.

Leczenie i metody zapobiegawcze

U części z uczulonych kobiet alergia ustaje samoistnie, bez konieczności leczenia. Część osób może ograniczyć występowanie reakcji alergicznych, na przykład poprzez abstynencję lub stosowanie zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Jednakże u niektórych, podobnie jak w wypadku innych alergii, konieczna jest właśnie procedura odczulania.

W części przypadków jest ona niezbędna, ponieważ, z każdym kolejnym kontaktem z nasieniem, zwiększa się również dokuczliwość lub częstość występowania objawów alergicznych. Ponadto jest ona szczególnie pomocna dla osób, które są uczulone również na lateks, a także tych, które planują założenie rodziny. Warto przy tym pamiętać, aby opisanych metod nie stosować na własną rękę, a wszelkie problemy i mające im zaradzić działania konsultować z lekarzem.

Zgodnie z wypowiedzią Resnicka, możliwe są dwie metody odczulania. W pierwszej z nich lekarz przez kilka godzin, w około dwudziestominutowych odstępach, wprowadza do pochwy pacjentki niewielką ilość coraz mniej rozcieńczonego nasienia. W drugiej, co jakiś czas - przez kilka tygodni - kobietom wstrzykuje się niewielkie ilości spermy. Oprócz poddawania się tym zabiegom, kobieta musi uprawiać seks dwa lub trzy razy w tygodniu, co ma wspomagać budowanie odporności na czynnik powodujący alergię.

Uczulenie na spermę a ciąża

Co interesujące, zgodnie z testami przeprowadzonymi przez dr Carrolla - same plemniki nie powodują wystąpienia reakcji uczuleniowej, a ponadto dolegliwość ta nie powoduje bezpłodności. Alergia nie ogranicza zatem możliwości kobiety do zajścia w ciążę z mężczyzną, na którego spermę jest uczulona. Jak zapewnia specjalista, istnieją liczne dowody na to, że cierpiąc na nią można zajść w ciążę, także w sposób naturalny.

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Masz problem natury psychologicznej, coś Cię niepokoi, zapytaj psychologa

Więcej o: