Zanikowe zapalenie pochwy (atrofia pochwy) - problem przekwitania. Przyczyny, objawy i leczenie atrofii pochwy

Atrofia pochwy, czyli zanikowe zapalenie pochwy, to zespół dolegliwości dotykający przede wszystkim panie w okresie menopauzy. Atrofia pochwy może mieć jednak inne przyczyny. Jej głównym objawem jest suchość i świąd pochwy.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Atrofia pochwy: co to takiego?

Słowo "atrofia" brzmi groźnie i nic dziwnego, bo oznacza "zanik". Nie wpadaj w panikę - atrofia pochwy nie sprawi, że pewnego dnia obudzisz się bez narządów płciowych. Prawidłowa, rozbudowana nazwa tej dolegliwości to zanikowe zapalenie pochwy, atroficzne zapalenie pochwy lub starcze zapalenie pochwy.

Atrofia pochwy to zespół dolegliwości, który wynika ze zmniejszonego poziomu estrogenów. Niedobór estrogenów to hipoestrogenizm. Najczęściej zdarza się w okresie okołomenopauzalnym lub już po menopauzie. Zanikowe zapalenie pochwy występuje bardzo często (na atrofię cierpi połowa kobiet po menopauzie!), nie znaczy to jednak, że można je lekceważyć.

W wyniku obniżenia poziomu estrogenu zmniejsza się grubość nabłonka wyściełającego pochwę. Najpowszechniejszym objawem zanikowego zapalenia jest suchość pochwy, swędzenie okolic intymnych, większa podatność na infekcje narządów płciowych. To wszystko wpływa na znaczne obniżenie jakości współżycia i ogólny dyskomfort (często niezwykle dokuczliwy). Atrofię pochwy da się - i powinno! - leczyć, można jej też przeciwdziałać.

> Przeczytaj: Suchość pochwy: wstydliwy problem, który czasem rujnuje życie seksualne

Atrofia pochwy: towarzyszy nie tylko menopauzie

Uwaga! Spadek stężenia estragonów może dopaść nie tylko panie w wieku menopauzalnym. Zachować czujność powinny również młode kobiety, które przeszły operację narządów płciowych (np. usunięcie jajników; to między innymi przez nie produkowane są estrogeny), w wyniku której wydzielanie estrogenów mogło się zmniejszyć lub wręcz zahamować. Na poziom estrogenów wpływa również karmienie piersią. Ogólnie rzecz biorąc, za atrofię pochwy odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne.

Atrofia pochwy: przyczyny

Jak już wspomnieliśmy, większość zachorowań dotyczy kobiet po menopauzie. Jednak nie tylko one są zagrożone atrofią pochwy. Przyczyną zanikowego zapalenia pochwy jest spadek wydzielania estrogenu, który może zajść przede wszystkim w następujących okolicznościach:

  • menopauza (zarówno okres przed, jak i po menopauzie),
  • karmienie piersią,
  • usunięcie jajników,
  • chemioterapia,
  • radioterapia,
  • terapia hormonalna stosowana w leczeniu raka piersi.

Atrofia pochwy: objawy

Objawy atrofii pochwy to:

  • suchość pochwy (główny objaw u 30% kobiet),
  • podrażnienie i swędzenie pochwy oraz sromu,
  • obniżenie elastyczności i napięcia ścian pochwy,
  • nieprawidłowe upławy,
  • ból w trakcie współżycia (dyspareunia),
  • krwawienie lub plamienie po stosunku płciowym (może oznaczać też inne schorzenia - więcej o krwawieniu po stosunku tutaj).

Oprócz tego atrofii często towarzyszy nietrzymanie moczu, częstomocz, parcie na pęcherz, ból podczas oddawania moczu. Objawy zanikowego zapalenia pochwy mogą być bardziej dokuczliwe u kobiet z cukrzycą oraz tych, które mają bardzo małą masę ciała.

Atrofia pochwy: leczenie

Główną metodą leczenia zanikowego zapalenia pochwy jest estrogenoterapia. Estrogeny stosuje się miejscowo lub ogólnoustrojowo. Leczenie miejscowe polega na stosowaniu pierścieni dopochwowych, globulek, kremów, maści itp. Te produkty zmniejszają dokuczliwe dolegliwości związane z atrofią pochwy. Ogólnoustrojowe (systemowe) leczenie polega na zastosowaniu hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), a więc na podaniu leków z hormonami w odpowiednio dobranych dawkach.

> Przeczytaj: O HTZ już bez euforii, ale i bez histerii. Szkodzi czy pomaga? Nie wiemy na pewno! [WYWIAD]

Estrogeny poprawiają ukrwienie nabłonka pochwy. Mają niwelować jej suchość, pieczenie i swędzenie. Dzięki nim pochwa jest bardziej elastyczna. Estrogeny zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji okolic intymnych.

Atrofia pochwy: jak sobie pomóc?

Przede wszystkim nie należy łudzić się, że zanikowe zapalenie pochwy "samo przejdzie". Im dalej w las, tym więcej drzew - w miarę upływu czasu objawy będą coraz bardziej dokuczliwe. Konieczna jest zatem wizyta u ginekologa i ustalenie odpowiedniego leczenia. Hormonalnemu leczeniu można jednak nieco dopomóc, a nawet zadbać o profilaktykę atrofii pochwy.

Częste uprawianie seksu zapobiega atrofii! Dzięki regularnemu współżyciu pochwa jest lepiej ukrwiona i nawilżona. W dodatku przyjemny seks pomaga nam w utrzymaniu dobrego samopoczucia i działa odstresowująco, a spokojny tryb życia obniża ryzyko dokuczliwych dolegliwości związanych z atrofią. Nie od dziś wiadomo, że papierosy szkodzą - dotyczy to również okolic intymnych. Rzuć palenie, jeśli chcesz uniknąć atrofii lub złagodzić jej objawy.

Najzdrowiej nosić przewiewną, luźną bieliznę z tworzywa naturalnego. Należy dbać o rodzaj środka do mycia okolic intymnych - powinien to być specjalny, delikatny płyn do higieny intymnej. Zalecane jest używanie środków nawilżających - najlepsze będą lubrykanty na bazie wody.

> Zobacz: Serce już nie sługa, w biodrze łupie, ale ciągle się chce... Pozycje seksualne dla seniorów

To także może cię zainteresować:

> Kobieta 60+ - jak żyć?

> Napady gorąca z powodu menopauzy? Pomogą ćwiczenia fizyczne

> Fitoestrogeny - czy zahamują objawy przekwitania?

[16+] Menopauza? Nie starzej się "godnie". Przedłuż młodość!

Więcej o: