Skóra pod oczami jest wyjątkowo delikatna i cienka. Jej wrażliwość wynika też ze specyficznej budowy, jest bowiem pozbawiona gruczołów łojowych, ma mniej komórek tłuszczowych niż pozostałe partie skóry na twarzy. Taka budowa oraz szczególne położenie utrudniają także naturalny drenaż limfatyczny. To wszystko powoduje, że pod oczami szybko ujawniają się zmarszczki oraz cienie.
Sińce pod oczami naczyniowe, to prześwitujące przez cienką skórę naczynka krwionośne, dające efekt ciemniejszej skóry. Może też dojść do nagromadzenia pod oczami melaniny, co daje efekt ciemniejszej skóry. Czasem sama budowa twarzy sprzyja uwidacznianiu się sińców, gdy mamy zbyt głęboko osadzone oczy i barwnik ulega skupieniu na niewielkiej powierzchni wokół. Także wtedy, gdy urodziliśmy się z kolei ze zbyt szeroko rozstawionymi oczami, skóra lubi się "zapadać", tworząc ciemniejszy krąg.Cienie pod oczami pogłębiają się także wraz z wiekiem, co jest procesem naturalnym i można mu przeciwdziałać tylko do pewnego stopnia poprzez zabiegi kosmetyczne.
Sińce pod oczami mogą także świadczyć o przemęczeniu, zbyt długich godzinach, spędzonych przed komputerem czy ekranem telewizora, a także o niewyspaniu. Sińce uwidoczniają się po nadmiernych ilościach wypitego alkoholu, a także w przypadku odwodnienia organizmu. Błędy żywieniowe, powodujące niedobory witamin w organizmie, w tym witaminy K, brak ruchu fizycznego oraz niektóre przyjmowane leki pogłębiają sińce pod oczami.
W takim wypadku należy zadbać o odpoczynek i należytą ilość i jakość snu, który nie powinien być krótszy niż osiem godzin, ale też nie nadmiernie długi. Musimy usunąć z organizmu toksyny, np. wypijając więcej wody w ciągu dnia, a unikając zbyt dużych ilości tuż przed snem. W likwidacji sińców pod oczami pomagają dłuższe spacery, dotlenienie organizmu, a także ćwiczenia relaksacyjne. Przed snem zróbmy solidny demakijaż oczu oraz połóżmy odpowiedni dla naszej cery krem pod oczy. Istnieją także specjalne ćwiczenia mięśni twarzy i gałek ocznych, które wspierają drenaż skóry twarzy.
Jeżeli sińcom towarzyszy obrzęk powiek, to symptom złego drenażu skóry. Pomocne są wówczas okłady, najlepiej chłodne, z dodatkiem łagodnych ziół, takich jak rumianek czy nagietek lub z esencji herbacianej, a także delikatny masaż wykonany kostką lodu.
Sińce pod oczami towarzyszą kilku poważnym schorzeniom. Nie są wtedy objawem samoistnym, ale powiązanym z innymi dolegliwościami. Z pewnością wymagają wtedy interwencji lekarskiej, związanej z leczeniem przyczynowym. Jakie schorzenia sygnalizują nam sińce pod oczami?
Jeżeli mamy niedoczynność tarczycy, to sińce pod oczami powiązane będą z takimi, między innymi, objawami jak: zwiększanie się masy ciała i obrzęk twarzy oraz innych części, uczucie stałego zimna, zmęczenie i apatia, szybkie męczenie się, spowolnienie oraz inne dysfunkcje.
Inne schorzenie, objawiające się sińcami pod oczami to zapalenie skórno-mięśniowe. Choroba powoduje powstawanie wokół oczu rumienia o fioletowym zabarwieniu, przypominającym okulary. Oprócz tego pojawia się szereg innych dolegliwości, takich jak zapalenie mięśni, obejmujące bark, biodra, kark oraz grzbiet, a także inne symptomy, w tym rumień dekoltu, sine guzki (tzw. grudki Gottrona) na rękach, łokciach i kolanach, owrzodzenia i zwapnienia na skórze, pogrubienie paznokci.
Alergie to kolejny przyczynek do powstawania sińców pod oczami. Noszą nazwę cieni alergicznych i związane są z reakcją organizmu na jakiś czynnik alergizujący. To także alergiczne zapalenia spojówek, czy też alergiczny nieżyt nosa. Cienie alergiczne znikają, gdy pozbywamy się alergenu z organizmu lub usuwamy czynnik alergizujący skórę.
Ponadto, osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry mają zazwyczaj także sińce w okolicy oczu. Ciężkie choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, objawiają się także zasinieniem skóry pod oczami. Sińce pojawiają się w przebiegu wielu chorób nerek, przy nadciśnieniu tętniczym, w schorzeniach wątroby i śledziony.
I wreszcie, sińce pod oczami to widomy znak niedożywienia oraz anemii. Szczególnie widoczne są u osób z anoreksją czy bulimią, a także u ludzi otyłych, którzy spożywają produkty o niskiej wartości odżywczej. Zmiany skórne mogą także sygnalizować obecność pasożytów w organizmie, takich jak tasiemiec, glizda ludzka,owsiki.