Opadająca powieka - przyczyny i korekcja

Opadająca powieka to problem wielu kobiet, który powoduje, iż wyraz twarzy staje się smutny, posępny, a nawet groźny. Dodaje ona także lat i powagi. Co jest przyczyną opadania powieki, jak sobie radzić z tym defektem?

Opadająca powieka - przyczyny 

Opadająca powieka to stosunkowo często spotykana przypadłość. Charakteryzuje się dłuższym fałdem górnej powieki w stosunku do dolnej, co utrudnia widzenie. Jest to nie tylko defekt kosmetyczny, ale schorzenie, które dotyczy nie tylko dorosłych czy starszych osób, ale także dzieci.

Opadanie powieki to nie tylko kwestia estetyczna, powodująca zmianę wyrazu twarzy - w wielu przypadkach może ona zaburzać prawidłowe widzenie, ponieważ zasłania gałkę oczną. Osoby z tą przypadłością widzą tak, jakby cały czas mrużyły oczy. W zależności od wielkości defektu, opadająca powieka może powodować inne problemy zdrowotne - zaburzone widzenie może wymuszać nieprawidłową postawę ciała: przekrzywianie głowy, wyciąganie szyi do przodu, ale także unoszenie brwi czy nieustanne dotykanie palcami przeszkadzającej powieki, aby ją unieść. Pierwsze dwa czynniki działają negatywnie na kręgosłup, dotykanie palcem okolic oczu to z kolei prosta droga do infekcji. Opadanie powieki może dotyczyć jednego oka albo obu. Tendencja może być dziedziczna - wówczas widać ją już u noworodków.

Co jeszcze wpływa na opadanie powieki? 

 • starzenie się skóry - utrata elastyczności spowodowana spadkiem ilości kolagenu w skórze przyczynia się do opadania górnego fałdu powieki,
 • nadmiar skóry na powiece,
 • osłabienie mięśni w okolicach powiek,
 • zmiany nowotworowe,
 • uszkodzenie nerwu w okolicach powiek,
 • cukrzyca i jej pochodne.

Opadająca powieka - leczenie 

Jeśli opadanie powieki spowodowane jest wiekiem, stosowanie kremów liftingujących i podnoszących powiekę wspomaga walkę z tym nieestetycznym defektem. Warto również stosować masaże i ćwiczenia wspomagające walkę z opadaniem górnego fałdu powieki. Działanie ujędrniające będzie mieć również pocieranie skóry powiek kostkami lodu - wspomaga to jędrność i sprzyja sprężystości skóry.

W skrajnych przypadkach niektóre panie decydują się na zabieg korygujący opadanie powieki. Taki zabieg powinien być dostosowany do konkretnego schorzenia, które powoduje zaburzenia - jeśli jest ono bardzo poważne, zabieg ma na celu zwiększenie pola widzenia i codziennego komfortu. Jeśli jednak jest to wyłącznie defekt kosmetyczny, zabieg niesie za sobą przede wszystkim walory estetyczne. Zabieg kwalifikowany jest do kategorii operacji plastycznych i nazywany jest blepharoplastyką. Pozwala on na korekcję zarówno górnych, jak i dolnych powiek. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem i wykonanie wszystkich niezbędnych badań, przede wszystkim okulistycznych. Istotne jest również zbadanie sprawności narządu łzowego. Jednak istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania zabiegu: 

Jak wygląda zabieg korekcji opadającej powieki? 

Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a pacjentowi dla pewności podaje się przedtem leki uspokajające. W zależności od złożoności problemu w konkretnym przypadku, zabieg trwa przeważnie od godziny do trzech. W miejscu załamania powiek wykonuje się nacięcia, aby blizny nie były widoczne. Przez cięcie usuwany jest nadmiar tkanki tłuszczowej, a w konkretnych przypadkach także fragment mięśnia i nadmiar skóry. 

Opadająca powieka - makijaż  

Nie każdy jednak chce lub może pozwolić sobie na zabieg korekcyjny. Nie od dziś jednak wiadomo, jak wielka jest potęga makijażu. Za jego pomocą w stosunkowo prosty sposób można zamaskować efekt opadającej powieki i "otworzyć" oko, a także nadać twarzy pogodniejszego wyglądu.

Jakie są główne zasady malowania opadającej powieki? 

 1. Podstawą jest nałożenie bazy pod cienie, którą dobrze jest przypudrować. Do makijażu oczu z opadającą powieką lepiej stosować jasne i delikatne kolory, które mają za zadanie rozjaśnienie i rozweselenie oka, a także wyrównanie kolorytu skóry.
 2. Drugim krokiem powinno być nałożenie na zewnętrzny kącik oka cienia, najlepiej brązowego i wyjechanie nim poza kontur, ku górze - ten trik odciąży powiekę i sprawi wrażenie jej uniesienia 
 3. W wewnętrznym kąciku oka warto nałożyć jasny, jednak nie perłowy cień. Dobrze sprawdzą się kolory matowe. Rozetrzyj delikatnie granicę między cieniami. 
 4. Cienie nakładaj wzdłuż załamania powieki.
 5. Nie zapominaj o brwiach - ich odpowiednia regulacja i podkreślenie makijażem również optycznie otworzy oko. 
 6. Dla pań lubiących mocniejszy makijaż, zaleca się nałożenie rozświetlacza w kąciku oka.
 7. Do malowania rzęs wybieraj tusze wydłużające i skup się przede wszystkim na zewnętrznej części rzęs.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: