Gradówka (z łaciny chalazion) to przewlekły stan zapalny gruczołu Meiboma (gruczołu tarczkowego), czyli gruczołów łojowych wewnątrz tarczki powieki. Polega na pojawieniu się raczej niebolesnego zgrubienia na górnej lub dolnej powiece. Przypomina jęczmień; często pojawiające się jęczmienie zewnętrzne mogą przerodzić się w gradówkę.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Objawy gradówki to:
Jakie są przyczyny gradówki? Ogólny mechanizm jest taki - ujście gruczołu tarczkowego blokuje się, a zalegająca w nim treść powoduje stan zapalny i zwiększanie się guzka na powiece. Możliwe przyczyny powstania gradówki (a zatem zatkania się gruczołów) to:
Dolegliwość pojawia się częściej u osób, które cierpią na łojotokowe zapalenie skóry i trądzik różowaty. Bardziej podatne są na nią także osoby z niewyrównaną wadą wzroku. Podobne czynniki ryzyka występują przy jęczmieniu.
Obejrzyj: Oczy - wszyscy muszą je badać...
Co robić, gdy pojawi się gradówka? Jeśli nie znika przez dwa tygodnie, najlepiej będzie udać się do lekarza. Może przejść sama z siebie, ale najczęściej wymaga leczenia, nie ma więc powodu, dla którego mielibyśmy męczyć się dłużej, niż to konieczne. Szczególnie niepokojące powinny się wydać takie symptomy jak ból oka czy pogorszenie ostrości widzenia.
Jak leczyć gradówkę? W pierwszych dwóch tygodniach warto stosować ciepłe, lecz suche okłady na powieki. Można to zrobić za pomocą buteleczki owiniętej gazą i wypełnionej ciepłą wodą lub rozgrzanej łyżeczki (również zawiniętej w gazę).
Sprawdź: Jak dokładnie wygląda badanie dna oka?
Gradówkę w pierwszej kolejności leczy się farmakologicznie i zwykle kończy się to sukcesem. Jeśli stosowanie leków nie przynosi pożądanego efektu, trzeba wykonać zabieg okulistyczny. Polega on na nacięciu skóry i wyłyżeczkowaniu gradówki. Brzmi strasznie, ale na szczęście odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu trzeba przez kilka godzin nosić opatrunek, a przez kilka dni - stosować maść z antybiotykiem.
Obowiązują tu podobne zasady jak przy jęczmieniu - należy utrzymywać oko w maksymalnej czystości, czyli porządnie zmywać makijaż, nie chodzić bez końca w soczewkach kontaktowych, regularnie przepłukiwać oczy. Niby to podstawy, a jednak wielu z nas o nich zapomina. Warto też na poważnie zająć się jęczmieniami, jeśli te pojawiają się u nas uparcie co jakiś czas. Niezaleczone mogą przerodzić się w poważniejsze stany zapalne, między innymi gradówki.