Jęczmień na oku - irytujący ropień. Objawy, przyczyny i leczenie jęczmienia

Jęczmień to ropień wywołany zakażeniem gronkowcem. Najczęściej znika samoistnie i bardzo rzadko wymaga specjalistycznego leczenia. Jęczmień objawia się przede wszystkim obrzękiem, bolesnością i swędzeniem zaatakowanej powieki.

Jęczmień: co to jest?

Jęczmień (inna nazwa - jeczmyk) to torbielowata infekcja powieki, która objawia się powstaniem ropnia i jest spowodowana przez zakażenie

gronkowcem

. Ropień pojawia się na górnej lub dolnej powiece. Zwykle znika sam, niekiedy wymaga interwencji specjalisty.

Wyróżniamy dwa rodzaje jęczmienia: zewnętrzny i wewnętrzny. Jęczmień zewnętrzny to zapalenie gruczołów łojowych Zeissa lub gruczołów potowych Molla. Oba typy gruczołów uchodzą do mieszków rzęs. Jęczmień wewnętrzny to zapalenie gruczołów Meiboma (gruczołów tarczkowych), czyli gruczołów łojowych wewnątrz tarczki powieki.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Uwaga! Niedoleczony jęczmień, który uparcie powraca, może przekształcić się gradówkę.

Gradówka

to przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego. Z gradówką należy zwrócić się do lekarza (najlepiej od razu do okulisty), który podejmie decyzję co do odpowiedniego leczenia. W niektórych przypadkach wystarcza leczenie farmakologiczne, w innych - trzeba wykonać zabieg usunięcia gradówki.

Zobacz wideo

Jęczmień: objawy

Objawy jęczmienia na oku to:

 

  • - ropień na górnej lub dolnej powiece,
  • - zaczerwienienie powieki i spojóki,
  • - swędzenie,
  • - bolesność,
  • - obrzęk powieki,
  • - łzawienie.

Jęczmień: przyczyny występowania

Jęczmień zewnętrzny (mały ropień mieszka włosowego rzęsy powieki górnej lub dolnej) jest wywoływany przez gronkowce. Ryzyko wystąpienia jęczmienia podwyższa się u osób cierpiących na trądzik różowaty i łojotokowe zapalenia skóry, a także używają soczewek kontaktowych, niedbających o higienę. "Przysłużyć" mogą się tu niewłaściwie dobrane kosmetyki i niedokładne zmywanie makijażu. Jęczmieniowi sprzyjają zadymione pomieszczenia i chemiczne opary. Na pojawienie się jęczmienia narażone są bardziej także osoby, które cierpią na alergie oczne.

Jęczmień: leczenie

Jak leczyć jęczmień? Uciążliwy ropień zwykle przechodzi sam, niekiedy wymaga leczenia farmakologicznego. Miejscowo stosuje się maści i krople z antybiotykami. Przy jęczmieniach mnogich niekiedy podaje się antybiotyki doustnie. Czasami ropień pod powieką wymaga nacięcia - powinien je przeprowadzać jedynie lekarz . W lżejszych przypadkach pomagają ciepłe okłady (buteleczka z ciepłą wodą zawinięta w czysty gazik) przez 15-20 minut (2-4 razy dziennie) stosowane na zamknięte powieki. Ważne, żeby okład był suchy (może się tu sprawdzić także rozgrzana łyżeczka zawinięta w gazik).

Jęczmień: czego NIE robić?

Uwaga! Nie bagatelizuj jęczmienia. Jeśli coś cię w nim niepokoi - na przykład nie znika przez dłuższy czas, często nawraca, objawy się nasilają - koniecznie udaj się do lekarza. Tzw. "domowe sposoby na jęczmień na oku" mogą przynieść więcej szkody niż pożytku - z pewnością przecieranie powieki na przykład obrączką nie jest higieniczne. Jęczmienia nie należy także przebijać, wyciskać czy rozcinać . Samodzielne ingerowanie w ten proces może rozszerzyć infekcję. Za rozcinanie powinien zabierać się wyłącznie specjalista.

To także może cię zainteresować

>

Domowe sposoby na zmęczone oczy

>

Klimatyzacja wrogiem wzroku? Tak, ale problem nie dotyczy wszystkich

Więcej o: