Dieta OXY - na czym polega. Czy dieta OXY jest bezpieczna?

Dieta OXY to nowoczesny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, zaliczany do diet białkowych, czyli proteinowych. Według jej twórców jest to doskonały i przede wszystkim bezpieczny sposób odchudzania. Czy na diecie białkowej rzeczywiście można zdrowo schudnąć? Jakich efektów można się spodziewać? Dla kogo będzie odpowiedni taki rodzaj kuracji odchudzającej?

Dieta OXY – na czym polega?

Zobacz wideo

Dieta OXY jest dietą białkowo-rotacyjną, czyli taką, w której ograniczona jest ilość spożywanych węglowodanów na rzecz białka, a w zależności od etapu diety zmieniają się ilości przyjmowanych z posiłkami makroskładników. Sposób odżywiania bazuje na klasycznej diecie białkowej, do których zalicza się między innymi dietę Dukana. Jak zapewniają eksperci przygotowujący jadłospisy diety OXY jest ona bezpieczna i nie przyczynia się do pogorszeniu stanu wątroby oraz nerek, tak jak większość kuracji odchudzających, podczas których spożywa się duże ilości produktów bogatych w białko.

Co więcej, zwolennicy kuracji OXY zapewniają, że taki specyficzny sposób odżywiania nie tylko prowadzi do utraty zbędnych kilogramów, ale również poprawia samopoczucie, a także ogólną kondycję całego organizmu.

Dieta białkowo - rotacyjna składa się z 4 głównych faz:

Faza 1 – detox: oczyszczanie organizmu przed rozpoczęciem właściwej diety odchudzającej ma na celu przygotowanie organizmu do odchudzania. W tej fazie w jadłospisie dominują owoce i warzywa, a zwłaszcza soki oraz koktajle przygotowane na bazie świeżych składników.

Faza 2 – fatburning: ta faza ma na celu przyspieszenie metabolizmu i pobudzenie organizmu do spalania zalegającego tłuszczu. W tym okresie w diecie występuje mniejsza ilość białka, ale jak zapewniają twórcy planu odchudzającego, ilość ta jest wystarczająca do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Faza 3 – step: podczas tej fazy w jadłospisie pojawia się duża ilość białka, ale pochodzącego głównie z produktów roślinnych, takich jak groch, fasola czy ciecierzyca. Posiłki bogate w te składniki pozwalają na utrzymanie wysokiego tempa przemiany materii.

Faza 4 – balance: ostatnia faza, podczas której jemy zrównoważone ilości tłuszczów, białek oraz węglowodanów. Poza tym, w tym okresie do jadłospisu są stopniowo wprowadzane produkty, które wcześniej były wykluczone z menu.

Po tygodniu zbilansowanej diety powinien nastąpić okres stabilizacji, czyli tak zwanej diety wyprowadzającej. Jest to czas powrotu do normalnego, ale zrównoważonego sposobu odżywiania się.

Dieta OXY – przepisy

Zaletą diety OXY jest łatwość jej stosowania. Zrzucanie zbędnych kilogramów ma ułatwić aplikacja, którą można zainstalować na telefonie. W aplikacji widoczny jest codzienny jadłospis, w którym poszczególne posiłki są dokładnie rozpisane, łącznie z przepisami. Osoby, które nie lubią jakiegoś produktu albo grupy produktów, które występują w danym przepisie mogą zamienić ten produkt na inny, który równie dobrze pasuje do danej potrawy i zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Oprócz tego, w aplikacji istnieje możliwość sprawdzenia listy zakupów, dzięki czemu nie trzeba zastanawiać się nad potrzebnymi produktami.

Dieta OXY – dla kogo jest polecana?

Ten rodzaj diety jest przeznaczony dla osób zdrowych, które nie mają poważnych kłopotów zdrowotnych i nie występują u nich przeciwwskazania do spożywania dużych ilości białka. Wśród przeciwwskazań do stosowania diety OXY należy wymienić:

Dieta OXY – czy jest zdrowa?

Dieta OXY, ze względu na wysoką zawartość białka w posiłkach, jest podobna do diety Dukana, która jest według dietetyków bardzo niezdrowa i może prowadzić do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, a w szczególności zaburzenia metabolizmu oraz znacznego obciążenia narządów, takich jak nerki oraz wątroba. Przewagą diety rotacyjno-białkowej jest jednak to, że dietę wysokobiałkową stosuje się przez stosunkowo krótki okres, przez co ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów jest małe.

Przed przejściem na dietę tego typu zalecana jest konsultacja lekarska albo wizyta u dietetyka. Lekarz powinien wykluczyć wszystkie przeciwwskazania do podjęcia kuracji wysokobiałkowej.

Należy pamiętać, że tego typu kuracja odchudzająca, ze względu na to, że jest dietą szybką, może dać dobre, ale krótkotrwałe efekty. Twórcy tego systemu odchudzania zapewniają, że stosując dietę OXY można schudnąć nawet do 15 kilogramów w 3 tygodnie, warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku tak nagłej utraty wagi prawdopodobnie po zakończeniu kuracji wystąpi efekt jo-jo. Więcej o dietach odchudzających

Więcej o: