Herbata oolong niebieska: właściwości. Czy wspomaga odchudzanie?

Herbata oolong niebieska to jeden z rodzajów herbaty chińskiej, której liście poddane zostały procesowi częściowej fermentacji. Plasuje się między sfermentowanymi w pełni czarnymi herbatami, a niefermentowanymi herbatami zielonymi. Ma łagodniejszy smak, niż herbata zielona, zachowując jednocześnie wszystkie właściwości liści Camelia sinensis, czyli herbaty chińskiej.

Herbata oolong niebieska - pochodzenie

Herbata oolong, niebieska, turkusowa, szmaragdowa, a także ulung lub wulong - nazw ma naprawdę sporo. Wulong w języku chińskim znaczy "czarny smok". Od innych herbat, czarnej, zielonej czy czerwonej, herbatę oolong odróżnia stopień fermentacji liści i sposób produkcji. Liście herbaty oolong (niebieskiej), są na wpół sfermentowane. Gdy zaparzymy taką herbatę, widzimy, że jej brzegi są ciemniejsze. To ta część, która uległa procesowi fermentacji, jak herbata czarna. Natomiast środek takiego listka jest jasny, podobnie jak w herbacie zielonej. Herbata oolong (ulung) produkowana jest w prowincjach Fujian, Anxi oraz Guangdong w Chinach oraz na Tajwanie. Niektóre jej gatunki pochodzą także z Indii, Nepalu i Wietnamu.

Jak powstaje niebieska herbata oolong?

Proces powstawania niebieskiej herbaty oolong dzieli się na kilka etapów. Na początek, świeżo zerwane listki wystawia się na działanie słońca i wiatru. Etap, nazywany więdnięciem, pomaga w pozbyciu się wody z liści herbaty. Drugi etap to ochładzanie listków herbaty w zacienionym miejscu. Herbata znajduje się w specjalnych koszach, którymi co jakiś czas się potrząsa, aby nadkruszyć krawędzie listów znajdujących się wewnątrz. Chodzi o to, aby większa powierzchnia liścia stykała się z powietrzem i ulegała utlenianiu (oksydacji). Tę procedurę powtarza się kilka razy, aby wreszcie przejść do kolejnego etapu, czyli gwałtownego zatrzymania tego procesu utleniania poprzez poddanie listków działaniu wysokiej temperatury. Robi się to tradycyjnie podgrzewając wielkie garnki na ogniu z węgla drzewnego. W procesie produkcji przemysłowej są to specjalne urządzenia grzewcze. Potem listki się zwija i lekko ugniata, a następnie praży długo w niskiej temperaturze, aby odparować resztki wody. Ten etap decyduje o smaku niebieskiej herbaty oolong. Odpowiednio modyfikując proces fermentacji uzyskuje się bowiem niebieską herbatę o różnych walorach smakowych. Te najszlachetniejsze w smaku ulungi długo dojrzewają prażone na słabym ogniu, tracąc kwaśny i cierpki posmak.

Zobacz wideo

Niebieska herbata oolong - sposób parzenia

Herbaty oolong parzy się w specjalny sposób. Najpierw należy taką herbatę zalać wodą i wypłukać, dzięki czemu liście nie tylko się oczyszczają z pyłu i innych zanieczyszczeń, ale i rozwijają. Dopiero teraz zalewamy liście gorącą wodą (ok. 90 stopni C) i krótko parzymy. Takie liście, szczególnie dobrej jakości, można zaparzać kilkakrotnie.

Herbata oolong niebieska - skład herbaty i właściwości

Skład i działanie herbat oolong zbliżone jest do działania do herbat zielonych.

W składzie niebieskiej herbaty oolong znajdziemy:

Niebieska herbata oolong zawiera, przede wszystkim, duże ilości taniny oraz katechiny, a także kofeinę. Uważa się, że niebieska herbata ulung ma właściwości odchudzające: powoduje przyspieszenie metabolizmu, a co za tym idzie - spalania tkanki tłuszczowej. Znajdująca się w niebieskiej herbacie ulung teina działa moczopędnie i przyspiesza wydalanie z organizmu toksyn i nadmiaru wody. Natomiast katechiny działają jako przeciwutleniacze. Herbata oolong ma więc pozytywny wpływ na układ immunologiczny organizmu. Polifenole, obecne w herbacie, mają udokumentowane działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe. Herbata oolong ma też wpływ na pracę wątroby, obniża poziomu cholesterolu LDL we krwi, działa więc pozytywnie na pracę układu krwionośnego. Ponadto obniża poziom glukozy we krwi.

Herbata oolong to także napój działający pobudzająco, poprawia naszą koncentrację i pamięć, energetyzuje. Niebieską herbatę oolong należy oczywiście, pić z umiarem. Nadmiar, że względu na zawartość kofeiny, może zaburzać sen, czy też spowodować problemy żołądkowe oraz odwodnienie.