Najczęściej natkniemy się na garam masalę, w której skład wchodzą: kolendra, pieprz czarny, kmin rzymski, kardamon oraz liść laurowy, goździki, pieprz cayenne, cynamon i gałka muszkatołowa. Przed wymieszaniem składników praży się je (z wyjątkiem gałki muszkatołowej), drobno mieli, a następnie starannie miesza. Taką mieszankę indyjscy kucharze dodają do potrawy pod koniec gotowania. Garam masala nie tylko poprawia smak potraw, ale niesie ze sobą mnóstwo korzyści dla zdrowia. Poprawia trawienie i dzięki swojemu składowi pomaga walczyć z nowotworami, cukrzycą i niektórymi schorzeniami neurologicznymi.
Mieszanka przypraw pod nazwą garam masala (istnieją też inne masale np. curry) używana jest w kuchni indyjskiej od niepamiętnych lat. Podnosi walory smakowe potraw mięsnych i warzywnych oraz niesamowicie rozgrzewa. Tę cechę garam masali wykorzystywała medycyna indyjska (ajurweda) do podnoszenia temperatury ciała i poprawy nastroju. Wierzono, że rozgrzewając ciało wzmaga się jednocześnie procesy trawienne w organizmie oraz pomaga oczyścić ze szkodliwych związków.
Istnieje wiele odmian garam masali, ponieważ do sporządzenia mieszanki używa się różnych przypraw, w zależności od regionu i lokalnej tradycji. Bywają takie, które zawierają niemal 30 składników. Smak garam masali określa się jako lekko słodkawy, z nutą przypraw korzennych, niezbyt pikantny.
Przyprawy garam masala używają chętnie nie tylko mieszkańcy Indii, ale też Pakistanu i w innych krajów południowo-wschodniej Azji. Gotowe mieszanki można jednak kupić również u nas m.in w sklepach z artykułami spożywczymi z różnych stron świata lub zrobić samodzielnie.
Do przyrządzenia garam masali weźmy w równych proporcjach: czarny pieprz, kminek, kmin rzymski, kolendrę, cynamon, kardamon, goździki, liść laurowy oraz gałkę muszkatołową. Sekret polega na wcześniejszym uprażeniu osobno każdego składnika (z wyjątkiem gałki muszkatołowej), następnie dokładnym zmieleniu lub utłuczeniu w moździerzu na proszek. Tak przygotowane przyprawy dokładnie mieszamy.
Zaleca się przygotowywanie garam masali w małych ilościach, aby nie czekała zbyt długo na spożycie i nie straciła swojego aromatu. Pamiętajcie też, aby dodawać mieszankę do potraw dopiero pod koniec ich gotowania.
Przede wszystkim garam masala ułatwia przyswajanie pokarmów oraz przeciwdziała zaparciom i innym nieprzyjemnym oznakom złego trawienia. Dodawanie przypraw do potraw ma głęboki sens, ponieważ dzięki nim jedzenie nie zalega w żołądku, jest sprawniej trawione, a w dodatku - dzięki działaniu antybakteryjnemu niektórych przypraw - możemy zminimalizować ryzyko zatrucia pokarmowego.
Garam masala zawiera w swoim składzie co najmniej kilka przypraw, których działanie antyoksydacyjne jest powszechnie znane, jak choćby cynamon. Dzięki tej przyprawie garam masala działa więc przeciwnowotworowo, pomagając oczyścić organizm z toksyn.
Cynamon ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jest naturalnym przeciwutleniaczem, a ponadto obniża poziom cukru we krwi. Dlatego przyprawa może być spożywana przez diabetyków. Uważa się, że cynamon ponadto zapobiega rozwojowi cukrzycy. A także przeciwdziała schorzeniom neurologicznym, a wśród nich: chorobie Alzheimera i chorobie Parkinsona.
Istnieje wiele odmian tej przyprawy, a zatem jej zastosowanie w kuchni też jest niezwykle szerokie. Garam masala pasuje do potraw mięsnych, szczególnie drobiowych, baraniny i wieprzowiny. Sprawdzi się jako dodatek do potraw z ryb. Jest wykorzystywana do poprawiania smaku sosów, potraw wegetariańskich, a nawet deserów. Dodanie więc nawet niewielkiej ilości przyprawy do naszego dania podniesie z pewnością jego walory smakowe, sprawiając jednocześnie, że stanie się lekkostrawne.
Używajmy zatem tej przyprawy kiedy się da, z korzyścią dla naszego zdrowia.