Rak mózgu - przyczyny, objawy, leczenie

Rak mózgu - to nieprawidłowo nazywany guz mózgu. Nowotwór, guz i rak nie są pojęciami tożsamymi, nie można używać ich zamiennie. Guz mózgu daje o sobie znać po powstaniu tzw. ciasnoty śródczaszkowej. Guz, który rośnie wewnątrz czaszki powoduje wzrost ciśnienia. W efekcie dochodzi do obrzęku mózgu, który objawia się min. bólem głowy. Jakie są inne objawy tzw. raka mózgu?

Rak mózgu a nowotwór mózgu 

Nowotwór mózgu jest powszechnie nazywany rakiem mózgu. Jest to jednak błędne stwierdzenie, ponieważ nie każdy nowotwór złośliwy jest rakiem. Powstaje on z tkanki nabłonkowej, natomiast zmiany, które tworzą się w mózgu, są pochodzenia nienabłonkowego. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Nowotwór i rak to nie to samo. Podział i nazewnictwo nowotworów.

Nowotwory dzielimy na łagodne i złośliwe. Rak mózgu (potocznie mówiąc) może być:

Guz mózgu z kolei nie musi być nowotworem. Guzami nazywane są wszystkie obce obiekty albo tkanki, jakie pojawiły się w mózgu - mogą to być także ropnie lub pasożyty.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Łagodne i złośliwe nowotwory mózgu - objawy

Łagodne nowotwory mózgu cechują się powolnym rośnięciem. Oprócz tego nie skutkują pojawieniem się nacieków w otaczających je tkankach. Złośliwe nowotwory mózgu (to one funkcjonują powszechnie jako "rak mózgu") mają natomiast to do siebie, że przerzucają się na struktury je otaczające, dlatego są dużo trudniejsze w leczeniu. Nawet te złośliwe zmiany w mózgu mają jednak bardzo małe prawdopodobieństwo przerzutów na inne organy. Z tego względu leczenie kieruje się bezpośrednio na konkretną zmianę.

Zobacz wideo Zaawansowane stadium raka płuca? To wciąż nie wyrok

Rak mózgu - przyczyny

 1. Przyczyną powstania nowotworu mózgu może być przerzut z innego organu - to przyczyna wtórna. Najczęściej pochodzą one z płuc lub piersi.
 2. Nowotwór może też pojawić się samoistnie - jest po przyczyna pierwotna.

Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, ciężko jest stwierdzić, jakie są bezpośrednie przyczyny powstania. Istnieją jednak pewne czynniki, które typuje się jako te, które zwiększają ryzyko zachorowania. Są to:

 • palenie papierosów,
 • kontakt z toksycznymi substancjami,
 • wirus HIV,
 • napromieniowanie,
 • ale też najmniej zależne od nas czynniki genetyczne.

Nawet jeśli wyeliminujemy czynniki szkodliwe ze swojego życia, nie mamy stu procentowej pewności, że nie zachorujemy na - jak się potocznie mówi - raka mózgu.  Jednak, o ile to możliwe, dobrze jest przebywać w jak najzdrowszym dla organizmu środowisku i dbać o siebie.

Nowotwór mózgu - objawy

Objawy związane z guzem mózgu to:

Wymienione wyżej objawy są spowodowane wzrastającym ciśnieniem śródczaszkowym. Kiedy się zwiększa, może dojść nawet od wgłobienia mózgu. Guz rozsadza mózg, mózgowie się przemieszcza.

Istnieje jeszcze grupa objawów, które odnoszą się do miejsca, w którym guz uciska na mózg.

 1. Jeśli dzieje się to w płacie czołowym, to pojawia się otępienie, zwiększone libido, a nawet agresja.
 2. Jeśli guz uciska na płat skroniowy, to można zaobserwować stany depresyjne i lęki, problemy z pamięcią, problemy z mową, a nawet omamy słuchowe.
 3. Z kolei uciskanie na móżdżek objawia się oczopląsem, zawrotami głowy i kłopotami z równowagą.

U dzieci pojawiają się inne objawy. Często zmienia się ich charakter pisma, przestają się rozwijać motorycznie i płciowo, dziecko częściej doświadcza lęku oraz często wymiotuje.

Rak mózgu - diagnostyka

Wymienione wyżej objawy powinny nas skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza. Zleci on prawdopodobnie następujące badania:

Dzięki temu będzie można jednoznacznie i szybko stwierdzić, czy objawy są spowodowane nowotworem i - jeśli przypuszczenia się potwierdzą - jaka jest jego postać.

Glejak (nowotwór mózgu) - objawy i specyficzne rodzaje

Glejak powstaje z komórek glejowych. Mogą mieć różne rodzaje, ale wszystkie są bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia. Wyróżnia się:

 1. nowotwory gleju gwiaździstego: gwiaździak tucznokomórkowy, włókienkowy, włosiankomórkowy, anaplastyczny
 2. glejak wielopostaciowy (złośliwy)

Ten ostatni dotyczy najczęściej starszych osób i powoduje dużą umieralność. Bardzo trudny do wyleczenia jest także gwiaździak anaplastyczny, który nieleczony albo leczony źle może przekształcić się w glejaka wielopostaciowego. Również dotyczy osób starszych.

Rozpoznanie objawów pozwoli na szybsze udanie się do lekarza i podjęcie właściwego leczenie nakierowanego właśnie na ten rodzaj nowotworu, a są nimi:

 • problemy z koncentracją,
 • zaburzenia czucia i mowy,
 • napady padaczki.

Mogą pojawić się także objawy charakterystyczne dla guzów mózgu, które wymieniono wyżej.

Glejak - leczenie

Najczęściej glejaki usuwa się chirurgicznie. Stosuje się także chemioterapię i/lub radioterapię.

Rak mózgu - rokowania

Nie można jednoznacznie stwierdzić, jakie mogą być rokowania. Wszystko zależy od danego pacjenta, stopnia rozwoju choroby leczenia i innych czynników. Wpływ ma także stopień złośliwości nowotworu.

Zwraca się także uwagę na umiejscowienie guza - jeśli znajduje się w miejscu, z którego trudno będzie go usunąć lub okaże się to niemożliwe, rokowania będą o wiele słabsze. Rak mózgu najczęściej usuwany jest chirurgicznie. Jeśli zmiana znajduje się głębiej, jest trudniejsza do usunięcia - sama operacja będzie wiązała się z większym ryzykiem. Leczenie obejmuje także chemioterapię i/lub radioterapię.

Radioterapia zwykle jest nastawiona na leczenie okolicy guza mózgu. Stosowanie jej powinno trwać przynajmniej przez kilka tygodni. Zdarza się, że promieniowanie jest stosowane na cały mózg - dzieje się tak w przypadku, gdy w mózgu wykryto więcej guzów. Ważnym elementem terapii jest oczywiście chemioterapia. To sposób na najbardziej oporne i złośliwe guzy. Stosowanie chemii ma na celu usunięcie ognisk nowotworowych.

Im szybciej rak mózgu jest wykryty, tym większe są szanse na całkowite wyzdrowienie. Kiedy zauważy się pierwsze niepokojące objawy, lepiej od razu udać się do lekarza, który wykluczy nasze przypuszczenia lub je potwierdzi i pomoże na dalszych etapach leczenia.

Przeczytaj także:

Więcej o: