Chemioterapia to sposób leczenia za pomocą podawania syntetycznych związków chemicznych. Chemioterapia najczęściej kojarzona jest z leczeniem nowotworów złośliwych. Podawane substancje (tzw. leki cytostatyczne) mają działać toksycznie na komórki nowotworowe - eliminować je lub zapobiegać ich rozwojowi.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Nauka wciąż dąży do wynalezienia leków jak najmniej szkodliwych dla zdrowych komórek. Niestety, chemioterapia ma swoje skutki uboczne. Na szczęście coraz częściej duży procent z nich udaje się wyeliminować. Mimo uzasadnionego strachu przed leczeniem pacjent powinien wybrać nawet inwazyjną chemioterapię - jest ona najskuteczniejszą metodą leczenia nowotworów. Często łączy się ją z innymi metodami leczenia, na przykład chirurgią czy radioterapią.
Substancje wykorzystywane w chemioterapii mają za zadanie zniszczyć komórki nowotworowe. Zwykle w trakcie jednej chemioterapii wykorzystuje się kilka różnych leków, najczęściej dwa lub trzy. Niestety, cytostatyki nie celują jedynie w komórki nowotworowe - uderzają także w zdrowe komórki, stąd efekty uboczne.
Chemioterapia potrafi sobie radzić nie tylko z "pierwotnym" nowotworem, lecz także z jego przerzutami. Nadaje się do stosowania zarówno przed ewentualną operacją, jak i po niej - wszystko zależy od stanu pacjenta i jego potrzeb. Najczęściej stosowana jest tzw. chemioterapia kroplówkowa. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na podawaniu leków cytostatycznych dożylnie. Drugą popularną formą chemioterapii jest doustne przyjmowanie tabletek. Oprócz tego chemioterapię podaje się drogą dotętniczą, miejscowo, dootrzewnowo i dokanałowo.
Istnieje również podział na chemioterapię radykalną, indukcyjną, uzupełniającą, jednoczesną, regionalną i paliatywną. Chemioterapią radykalną nazywamy taki tryb leczenia, w którym cytostatyki są główną - lub jedyną - metodą walki z nowotworem. Chemioterapia indukcyjna ma doprowadzić do zmniejszenia się guza lub zlikwidowania przerzutów przed właściwą operacją chirurgiczną. Chemioterapia uzupełniająca - jak sama nazwa wskazuje - ma stanowić uzupełnienie innego leczenia, na przykład operacji czy radioterapii. Chemioterapia jednoczesna to taka chemioterapia, która odbywa się równocześnie z radioterapią. Chemioterapia regionalna polega na stosowaniu miejscowym. Chemioterapia paliatywna ma pomóc pacjentom, którzy - niestety - nie mogą już liczyć na całkowite już wyleczenie. Wydłuża życie oraz sprawia i poprawia ogólny stan zdrowia (np. łagodzi ból).
Niestety nie da się zaprzeczyć temu, że chemioterapia ma skutki uboczne. Skutki uboczne chemioterapii to między innymi:
To prawda, że skutki uboczne przyjmowania chemioterapii bywają bardzo nieprzyjemne. Warto jednak pamiętać, że część z nich szybko mija. Ponadto silnie efekty niepożądane mogą być w istocie znakiem, że nowotwór reaguje na leczenie.
Jak się przygotować chemioterapię? Przede wszystkim trzeba nastawić się na obniżoną odporność. Należy zadbać o właściwą, zdrową dietę oraz przyjmować dużo płynów oraz zapewnić sobie czas i miejsce na odpoczynek. Unikaj przestrzeni, w których jest dużo osób, wystrzegaj się również miejsc, w których mogą być osoby chore (np. przeziębione). Dbaj o higienę osobistą - możliwie często myj ręce i zęby. Jeśli coś wzbudza twoje wątpliwości, czym prędzej zwróć się do swojego lekarza.