Drętwienie prawej ręki - o czym może świadczyć?

Wszelkie dysfunkcje ruchowe, w tym pojawiające się chwilowe bądź miejscowe paraliże, odrętwienia, skurcze i niedowłady kończyn, zawsze wywołują strach. Jedną z częściej pojawiających się dolegliwości jest drętwienie prawej ręki. Co oznacza i kiedy powinno budzić niepokój?

Artykuł zaktualizowany

Najczęstsze przyczyny drętwienia ręki 

Uczucie drętwienia rąk może być objawem wielu chorób - najczęściej jednak świadczy o zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa, przede wszystkim zaś w odcinku szyjnym. Drętwienie prawej ręki i palców może być także symptomem zespołu cieśni nadgarstka bądź zespołu rowka nerwu łokciowego. Bolesne drętwienie prawej ręki z uczuciem mrowienia może być także zwiastunem poważniejszych chorób - także tych o podłożu neurologicznym.

Pojawiające się drętwienie ręki, szczególnie zaś drętwienie prawej ręki podczas snu, jest najczęściej wynikiem długotrwałego ucisku na nerwy i naczynia krwionośne, co zdarza się często właśnie w trakcie snu, kiedy leżymy przez kilka godzin w jednej pozycji. Zmiana pozycji zwykle uwalnia od uczucia odrętwienia w ciągu najbliższych minut. Jeśli drętwienie prawej ręki w nocy pojawia się często bądź codzienne, a nieprzyjemne uczucie odczuwane jest rano po przebudzeniu, warto zweryfikować stan swojego łóżka - wygodę materaca, ułożenie poduszek, a także pozycji, w jakiej śpimy.

Jeśli drętwieniu i mrowieniu ręki towarzyszą nieprzyjemne skurcze mięśni, warto pod lupę wziąć swoją dietę - może to być bowiem objaw niedoborów magnezu, wapnia lub witamin z grupy B. Zwiększenie ilości mięsa, ryb, orzechów i bananów w diecie, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości spożywanej kawy i herbaty, powinno rozwiązać problem.

Jeśli jednak objawy utrzymują się od dłuższego czasu, a przy tym trudno umiejscowić je w ramach konkretnych sytuacji, warto wybrać się do lekarza - drętwienie rąk może świadczyć o poważnej chorobie. 

Zobacz wideo Co drugi Polak cierpi z powodu bólu kręgosłupa. Jak mu zapobiegać?

Pozostałe przyczyny drętwienia ręki:

Eliminując zbyt długie spanie w jednej pozycji oraz niedobory w diecie, drętwienie i ból ręki najczęściej powodowane są przez: 

 • zwyrodnienia kręgów szyjnych
 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • chorobę zwyrodnieniową stawów
 • zespół rowka nerwu łokciowego - dysfunkcja ta powstaje wskutek ucisku bądź podrażnienia nerwu łokciowego, co daje uczucie mrowienia i drętwienia ręki oraz dolegliwości bólowych w okolicy rowka nerwu łokciowego.
 • zespół cieśni nadgarstka - to najczęstsza przyczyna drętwienia palców prawej ręki (u osób praworęcznych). Jest to efekt codziennego poddawania ręki obciążeniom przy wykonywaniu czynności, szczególnie zaś u osób pracujących przez długie godziny przy komputerze.
 • zapalenie opon mózgowych
 • guz mózgu - rosnący w mózgu guz wpływa na zwiększenie ciśnienia śródczaszkowego, co przekłada się na występowanie objawów ogólnych i miejscowych, uzależnionych od umiejscowienia guza. Jeśli guz usytuowany jest w tylnej części mózgu, może powodować właśnie zaburzenia w postaci ograniczeń ruchowych rąk i problemów z równowagą.
 • udar niedokrwienny mózgu - podczas udaru następuje zahamowanie dopływu krwi do mózgu, co daje objawy właśnie w postaci drętwienia kończyn, w tym rąk. Jeśli czujesz niedowład lub porażenie jednej strony ciała, wezwij czym prędzej pogotowie
 • stwardnienie rozsiane
 • padaczkę
 • toczeń rumieniowaty układowy

W przypadku nawet najmniejszych wątpliwości i podejrzeń co do tego, czym może być spowodowany ból i drętwienie ręki, należy udać się do lekarza. Wcześnie zdiagnozowane schorzenia i szybko podjęte leczenie zwykle pozwalają na sprawny powrót do życia bez uciążliwych objawów i szkody dla zdrowia. 

Ból i drętwienie prawej ręki - przyczyny leżące w kręgosłupie 

Jeśli drętwienie prawej ręki związane jest ze zmianami zwyrodnieniowymi w kręgosłupie, to najczęściej odpowiedzialnym za taki stan rzeczy jest jego odcinek szyjny i zwyrodnienia, zwane spondylozą szyjną. Schorzenie to jest wynikiem niszczenia krążków międzykręgowych usytuowanych w dolnym odcinku kręgosłupa szyjnego. Zmiany te mogą być bezpośrednią przyczyną uciskania na korzenie nerwów i rdzenia kręgowego, co powoduje ból karku i pleców, ograniczenie ruchomości, zwłaszcza po wstaniu z łóżka, a także właśnie drętwienie, mrowienie i osłabienie rąk.

Schorzeniem równie często powodującym drętwienie prawej ręki jest dyskopatia, czyli choroba krążka międzykręgowego. Jeśli położenie dysku w obrębie kręgów szyjnych ulegnie zmianie, nerwy są podrażniane, co daje uczucie drętwienia, mrowienia i przeczulicy dłoni. Z czasem, w miarę postępu dyskopatii, może dojść do stopniowego zaburzenia czucia i zmniejszenia siły mięśni.

Zobacz wideo

Drętwienie prawej ręki w ciąży 

W czasie ciąży często pojawia się wiele typów dolegliwości, z którymi do tej pory kobieta nie borykała się wcześniej. Jedną z nich jest właśnie drętwienie prawej ręki. Najczęściej objawia się to drętwieniem, pieczeniem, tępym bólem palców bądź łaskotaniem - zarówno nadgarstka, jak i dłoni, a także ramienia. Czasem zdarza się, że dłoń odmawia pełnego posłuszeństwa i staje się niezdarna. Ta niedogodność występuje najczęściej jako efekt cieśni nadgarstka, a także zatrzymywania płynów w organizmie (szczególnie w drugiej połowie ciąży). Dolegliwość ta zwykle ustępuje stopniowo po porodzie. Ból nasila się najczęściej w nocy, kiedy śpi się ze zgiętymi nadgarstkami. 

Drętwienie prawej ręki - leczenie 

Jeśli za uczuciem drętwienia i mrowienia rąk i palców stoi niewygodne łóżko: źle dobrany materac lub poduszki, a także długotrwałe spanie bez zmiany pozycji, to eliminacja przyczyny rozwiąże problem samoczynnie. W każdym innym przypadku sposób leczenia zależny będzie od przyczyny. Podstawą jest odpowiednia i szybko postawiona diagnoza. W leczeniu dolegliwości, jaką jest drętwienie prawej ręki, najczęściej stosuje się różne metody z zakresu fizjoterapii

 • terapia manualna
 • laser
 • pole magnetyczne
 • krioterapia
 • igłoterapia.

Sięga się również po metody farmakologiczne, a niekiedy - chirurgiczne. Najważniejsza jest eliminacja lub maksymalna redukcja przyczyny powodującej objawy. Często towarzyszy jej leczenie objawowe, mające za zadanie uśmierzenie bólu. 

To również może cię zainteresować:

DRĘTWIENIE RĄK i NÓG - dolegliwość, która sprzyja panice. Jest się czego bać?

Parestezje - nieprzyjemna dolegliwość, która może świadczyć o poważniejszej chorobie. Objawy i przyczyny parestezji

Bolący nadgarstek? Zobacz, co może być tego powodem

Więcej o: