Artykuł zaktualizowany
Uczucie drętwienia rąk może być objawem wielu chorób - najczęściej jednak świadczy o zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa, przede wszystkim zaś w odcinku szyjnym. Drętwienie prawej ręki i palców może być także symptomem zespołu cieśni nadgarstka bądź zespołu rowka nerwu łokciowego. Bolesne drętwienie prawej ręki z uczuciem mrowienia może być także zwiastunem poważniejszych chorób - także tych o podłożu neurologicznym.
Pojawiające się drętwienie ręki, szczególnie zaś drętwienie prawej ręki podczas snu, jest najczęściej wynikiem długotrwałego ucisku na nerwy i naczynia krwionośne, co zdarza się często właśnie w trakcie snu, kiedy leżymy przez kilka godzin w jednej pozycji. Zmiana pozycji zwykle uwalnia od uczucia odrętwienia w ciągu najbliższych minut. Jeśli drętwienie prawej ręki w nocy pojawia się często bądź codzienne, a nieprzyjemne uczucie odczuwane jest rano po przebudzeniu, warto zweryfikować stan swojego łóżka - wygodę materaca, ułożenie poduszek, a także pozycji, w jakiej śpimy.
Jeśli drętwieniu i mrowieniu ręki towarzyszą nieprzyjemne skurcze mięśni, warto pod lupę wziąć swoją dietę - może to być bowiem objaw niedoborów magnezu, wapnia lub witamin z grupy B. Zwiększenie ilości mięsa, ryb, orzechów i bananów w diecie, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości spożywanej kawy i herbaty, powinno rozwiązać problem.
Jeśli jednak objawy utrzymują się od dłuższego czasu, a przy tym trudno umiejscowić je w ramach konkretnych sytuacji, warto wybrać się do lekarza - drętwienie rąk może świadczyć o poważnej chorobie.
Eliminując zbyt długie spanie w jednej pozycji oraz niedobory w diecie, drętwienie i ból ręki najczęściej powodowane są przez:
W przypadku nawet najmniejszych wątpliwości i podejrzeń co do tego, czym może być spowodowany ból i drętwienie ręki, należy udać się do lekarza. Wcześnie zdiagnozowane schorzenia i szybko podjęte leczenie zwykle pozwalają na sprawny powrót do życia bez uciążliwych objawów i szkody dla zdrowia.
Jeśli drętwienie prawej ręki związane jest ze zmianami zwyrodnieniowymi w kręgosłupie, to najczęściej odpowiedzialnym za taki stan rzeczy jest jego odcinek szyjny i zwyrodnienia, zwane spondylozą szyjną. Schorzenie to jest wynikiem niszczenia krążków międzykręgowych usytuowanych w dolnym odcinku kręgosłupa szyjnego. Zmiany te mogą być bezpośrednią przyczyną uciskania na korzenie nerwów i rdzenia kręgowego, co powoduje ból karku i pleców, ograniczenie ruchomości, zwłaszcza po wstaniu z łóżka, a także właśnie drętwienie, mrowienie i osłabienie rąk.
Schorzeniem równie często powodującym drętwienie prawej ręki jest dyskopatia, czyli choroba krążka międzykręgowego. Jeśli położenie dysku w obrębie kręgów szyjnych ulegnie zmianie, nerwy są podrażniane, co daje uczucie drętwienia, mrowienia i przeczulicy dłoni. Z czasem, w miarę postępu dyskopatii, może dojść do stopniowego zaburzenia czucia i zmniejszenia siły mięśni.
W czasie ciąży często pojawia się wiele typów dolegliwości, z którymi do tej pory kobieta nie borykała się wcześniej. Jedną z nich jest właśnie drętwienie prawej ręki. Najczęściej objawia się to drętwieniem, pieczeniem, tępym bólem palców bądź łaskotaniem - zarówno nadgarstka, jak i dłoni, a także ramienia. Czasem zdarza się, że dłoń odmawia pełnego posłuszeństwa i staje się niezdarna. Ta niedogodność występuje najczęściej jako efekt cieśni nadgarstka, a także zatrzymywania płynów w organizmie (szczególnie w drugiej połowie ciąży). Dolegliwość ta zwykle ustępuje stopniowo po porodzie. Ból nasila się najczęściej w nocy, kiedy śpi się ze zgiętymi nadgarstkami.
Jeśli za uczuciem drętwienia i mrowienia rąk i palców stoi niewygodne łóżko: źle dobrany materac lub poduszki, a także długotrwałe spanie bez zmiany pozycji, to eliminacja przyczyny rozwiąże problem samoczynnie. W każdym innym przypadku sposób leczenia zależny będzie od przyczyny. Podstawą jest odpowiednia i szybko postawiona diagnoza. W leczeniu dolegliwości, jaką jest drętwienie prawej ręki, najczęściej stosuje się różne metody z zakresu fizjoterapii:
Sięga się również po metody farmakologiczne, a niekiedy - chirurgiczne. Najważniejsza jest eliminacja lub maksymalna redukcja przyczyny powodującej objawy. Często towarzyszy jej leczenie objawowe, mające za zadanie uśmierzenie bólu.
To również może cię zainteresować:
DRĘTWIENIE RĄK i NÓG - dolegliwość, która sprzyja panice. Jest się czego bać?