Obwodowe zespoły uciskowe atakują głównie nerwy obwodowe, które zaczynają się w rdzeniu kręgowym i biegną do obwodu w kończynach górnych i dolnych. Największym nerwem obwodowym jest nerw kulszowy, który zaopatruje ruchowo i czuciowo prawie całą kończynę dolną, w której bardzo często występują zespoły uciskowe nerwów obwodowych.
Obwodowe zespoły uciskowe powstają wskutek schorzeń w narządzie ruchu. Dlatego też, uszkodzenie nerwów obwodowych powodują m.in.:
Do najczęstszych przyczyn uszkodzenia pojedynczych nerwów obwodowych zalicza się m.in.:
Do zapalenia nerwów przyczyniają się także:
Głównymi czynnikami obwodowych zespołów uciskowych są m.in.:
Objawy, jakie zazwyczaj występują w tych zespołach to m.in.:
Obwodowe zespoły uciskowe są ważnym problemem urazowo-ortopedycznymi. A ich wczesne rozpoznanie ma ogromne znaczenie w rokowaniu i podjęciu stosownego leczenia.
Jedną z najlepszych metod zdiagnozowania obwodowego zespołu uciskowego jest m.in. badanie przewodnictwa nerwowego i badanie elektromiograficzne mięśni (EMG). Pozwala ono na zlokalizowanie miejsce uszkodzenia oraz rozpoznanie rodzaju neuropatii.
W zastosowaniu leczenia znaczenie ma także miejsce i rozległość rany, uszkodzenie tkanek okolicznych i układu kostno-mięśniowego oraz stopień i zakres zaburzeń funkcji głównie czuciowej.
W diagnostyce takich zespołów istotne jest wykonanie badania przewodnictwa nerwowego i EMG. Natomiast w leczeniu, w zależności od rodzaju uszkodzenia, stosuje się kilka metod do których zalicza się m.in.
Diagnoza i leczenia obwodowych zespołów uciskowych zawsze wymaga konsultacji lekarza.